Tarik Kurbegović završio je rukovođenje Sarajevskom berzom (SASE) nakon što je 12 godina obavljao funkciju direktora. Novi direktor Berze je Tahir Taslaman.
Nadzorni odbor SASE donio je Odluku o prestanku mandata na zahtjev Kurbegovića, koji će profesionalni angažman i doprinos nastaviti na poziciji savjetnika u okviru iste institucije, prema saopštenju SASE.
Za novog direktora Sarajevske berze Nadzorni odbor imenovao je Taslamana, koji je do sada obavljao dužnost izvršnog direktora. To će, tvrde u SASE, osigurati kontinuitet rada Berze u narednom periodu.
"Taslaman donosi sa sobom bogato iskustvo u spoju tržišta kapitala, finansija i IT-a, što će omogućiti daljnji razvoj Berze u skladu sa zakonskim okvirom tržišta kapitala u FBiH kroz unaprjeđenje usluga, povećanje efikasnosti operacija i digitalnih rješenja u saradnji s regulatorom i ostalim učesnicima na tržištu kapitala", navode u SASE.
Dodaju da će njegova ekspertiza i inovativan pristup biti značajni za Berzu u dinamičnom poslovnom okruženju u narednom periodu.
Sarajevska berza ostaje posvećena članovima, investitorima i emitentima, te će nastaviti da promoviše transparentnost, efikasnost i rast na tržištu kapitala, ističu.
SASE je prošlu godinu (2023) završila u minusu od 153 hiljade maraka, nakon što je godinu ranije (2022) imala dobit od 101 hiljadu KM.
Tržište plitko
Tržište kapitala u Bosni i Hercegovini (BiH) je veoma plitko, a jedan od uzroka toga je slaba finansijska pismenost stanovništva i potencijalnih ulagača. Nadu za uspon bude najavljena emisija narodnih obveznica u 2024. godini, planirane edukativne aktivnosti i rast depozita stanovništva u bankama, a čiji dio bi se mogao preliti na tržište kapitala.
Ekonomista Dejan Vuklišević je ranije istakao da će u BiH biti potrebno vrijeme za poboljšanje znanja o ulaganju na tržištu kapitala.
"Ako pogledamo tržište SAD-a, gdje za 18. rođendan otprilike dobijete portfolio i nastavite da živite u maniru gdje skoro svaki građanin srednje i više klase investira na tržište kapitala, mislim da će kod nas trebati vrijeme da dođemo do toga. Trebaće vrijeme da ljudi shvate da drže određene količine novca, koji nije uposlen, na svojim računima", dodaje on.