Donald Trump nakon atentata nastavlja dominirati kao kandirat za ovogodišnje predsjedničke izbore. Nakon što je početkom tjedna službeno postao republikanski kandidat za izbore koji se održavaju u studenom, bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) je u četvrtak na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji održao govor u kojem je prepričao detalje atentata te time dodatno ujedinio republikance.
Svoje obraćanje započeo je pozivom na jedinstvo, no detaljno prepričavanje u kojem je opisivao trenutke prije i nakon napada bilo je ključ govora. Opisivanje buke, reakcije sigurnosnih službi, svog pada, krvi i boli uzrujalo je publiku, ali i dodatno osnažilo potporu članova stranke. Incident je ujedno suzbio sve unutarstranačke napetosti te su mu unutarstranački protivnici pružili potporu.
Podsjetimo, u subotu je na republikanskom skupu u Pennsylvaniji izbila pucnjava u kojoj je Trump pogođen u desno uho, dok je jedan sudionik skupa poginuo, a dvojica su ozlijeđena. Napadača, koji je pucao s povišenog krova, usmrtila je američka Tajna služba.
Inače, ovo je bio najdulji govor koji je ikada održao neki kandidat u modernom dobu, a tmuran izvještaj o incidentu tipičan je primjer 'hrane' koju Trump daje svojim sljedbenicima na skupovima.
Jedna je delegatkinja istaknula je da je upravo zbog atentata Republikanska konvencija ove godine izgledala drugačije od one na kojoj je prisustvovala prije osam godina.
"Godina 2016. je bila tako uzbudljiva, bili smo tako spremni za promjene i uzbuđenje. Mislim da je 2024. još privlačnija nakon što smo skoro izgubili predsjednika. Konvencija je emotivnija i ispunjena zahvalnošću", kazala je Bonnie Sachs.
Ostale poruke iz govora
No, osim prepričavanja napada, Trumpov govor nije prošao ni bez osude ilegalnih imigracija. Okarakterizirao je migrantsku krizu kao "masovnu invaziju na južnu granicu koja je proširila bijedu, kriminal, siromaštvo, bolest i uništenje zajednicama diljem zemlje".
Zbog toga se činilo da je govor više usmjeren na učvršćivanje potpore pristaša MAGA-e (pokreta Make America Great Again) nego na pridobivanje umjerenih i neovisnih glasača.
Također, Trump je u govoru iznio ogromna obećanja koja nisu bila potkrijepljena detaljima. Obećao je da će spustiti cijene, sniziti kamatne stope, osigurati niže troškove energije, istovremeno smanjujući poreze i režući nacionalni dug. Istaknuo je i očekivanje podrške od države domaćina Wisconsina, rekavši da konvencija ulijeva milijune u lokalno gospodarstvo.
"Zato se nadam da ćete se toga sjetiti u studenom i dati nam svoj glas. Pokušavam kupiti vaš glas, bit ću iskren", rekao je Trump.
Metafore u posljednjoj večeri konvencije bile su sve samo ne suptilne.
Trump uvjerljivo vodi
Demokrati su Trumpov govor protumačili kao razotkrivanje "ekstremne agende". No, govor je Trumpa stavio ponovo u vodstvo ispred njegovog suparnika predsjednika Joea Bidena, čija je kampanja stopirana dok se on oporavlja od Covida-19.
Istovremeno, u Bidenovoj stranci tinja pobuna koja bi ga mogla natjerati da odustane od kandidature. Pobude u Demokratskoj stranci postale su sve glasnije nakon katastrofalnog Bidenovog nastupa u debati s Trumpom, iako je nezadovoljstvo postojalo i ranije jer je Trump mjesecima vodio u anketama.
Pokušaj ubojstva Trumpa samo je dodatno probudio njegovu stranku i potaknulo im samopouzdanje te se sve jasnije naglašava vodeća pozicija Trumpa u njegovoj trećoj kandidaturi za Bijelu kuću.