Automobilska industrija u Bosni i Hercegovini ponovo je u usponu, a svoju šansu vidi u krizama koje dominiraju svjetskom ekonomijom. Tako je načelnik sarajevske općine Novi Grad Semir Efendić (SBiH) istakao podatke za koje smatra da potvrđuju da je autoindustrija u ovoj općini, kako je naveo, jedna od najboljih priča u Bosni i Hercegovini i regiji.
"Ta industrija u našoj općini nije postojala ni u vremenu bivše Jugoslavije, a poznato je da su veliki kapaciteti bili u Vogošći. Za ovu priču posebno me veže činjenica da sam kao načelnik prvu građevinsku dozvolu potpisao upravo za proizvodni pogon na Lokaciji 1 u Rajlovcu krajem 2012. ili početkom 2013. godine", prisjetio se Efendić.
Govoreći o trenutnom stanju autoindustrije u ovoj lokalnoj zajednici, izdvojio je neke od investicija.
"Na Lokaciji 1 (Logistički centar ASA Šped) do sada je u proizvodne pogone investirano 24 miliona KM, a na Lokaciji 2 (Robot) investirano je 17 miliona KM. Do kraja godine ugovoren je početak gradnje još jednog proizvodnog objekta, investicija od devet miliona KM. Trenutno je u proizvodnim procesima uposleno 850 radnika, a godišnja vrijednost izvezenih proizvoda je 47 miliona eura. Do kraja godine očekuje se znatno povećanje, nakon puštanja u rad novih proizvodnih linija", kazao je.
Automobilska industrija u svijetu se nalazi u novom valu problema. Tek što je prošla kriza izazvana pandemijom i tržište se polako počelo oporavljati, uslijedila je po riječima stručnjaka još teža kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu i sankcijama Rusiji.
U takvom stanju globalnog tržišta, autoindustrija u regiji vidi svoje šanse. Otvaraju joj se mogućnosti koje ranije nije imala.
"Automobilska industrija Evrope se okrenula dobavljačima koji su bliže Evropskoj uniji i to se pokazalo kao krucijalna šansa za naše kompanije. Upravo preslagivanje ili 'nearshoring' dobavljača u lancima snabdijevanja, ali i proizvođača komponenti i dijelova za autoindustriju je svojevrsna stoljetna šansa za našu automobilsku industriju, ali i industrije koje su direktno ili indirektno naslonjene na autoindustriju", kazao je za Al Jazeeru Armin Hodžić, voditelj Grupacije automobilske industrije pri Privrednoj komori Federacije BiH.
Automobilska industrija u BiH ima dugu tradiciju koja traje više od jednog stoljeća. Njeni počeci bili su povezani sa proizvodnjom dijelova za Mercedes, a potom i za Volkswagen. U BiH je 1970. godine fabrika TAS Sarajevo osnovana kao zajedničko ulaganje između Volkswagena i UNIS-a. Veliki broj kompanija bio je uključen u
Procjene su da je prije pandemije koronavirusa ovaj sektor u BiH zapošljavao više od 11.000 radnika i izvozio godišnje u vrijednosti oko milijardu KM.