Automobilska industrija u Bosni i Hercegovini ponovo je u usponu, a svoju šansu vidi u krizama koje dominiraju svjetskom ekonomijom. Tako je načelnik sarajevske općine Novi Grad Semir Efendić (SBiH) istakao podatke za koje smatra da potvrđuju da je autoindustrija u ovoj općini, kako je naveo, jedna od najboljih priča u Bosni i Hercegovini i regiji.
"Ta industrija u našoj općini nije postojala ni u vremenu bivše Jugoslavije, a poznato je da su veliki kapaciteti bili u Vogošći. Za ovu priču posebno me veže činjenica da sam kao načelnik prvu građevinsku dozvolu potpisao upravo za proizvodni pogon na Lokaciji 1 u Rajlovcu krajem 2012. ili početkom 2013. godine", prisjetio se Efendić.
Govoreći o trenutnom stanju autoindustrije u ovoj lokalnoj zajednici, izdvojio je neke od investicija.
"Na Lokaciji 1 (Logistički centar ASA Šped) do sada je u proizvodne pogone investirano 24 miliona KM, a na Lokaciji 2 (Robot) investirano je 17 miliona KM. Do kraja godine ugovoren je početak gradnje još jednog proizvodnog objekta, investicija od devet miliona KM. Trenutno je u proizvodnim procesima uposleno 850 radnika, a godišnja vrijednost izvezenih proizvoda je 47 miliona eura. Do kraja godine očekuje se znatno povećanje, nakon puštanja u rad novih proizvodnih linija", kazao je.
Prema riječima načelnika Efendića, vrijednost uvezene proizvodne opreme je 40 miliona eura, s tim da je dio pogona još u fazi nabavki opreme i kompletiranja proizvodnih kapaciteta. Naglasio je da je riječ o direktnim stranim ulaganjima u visoko sofisticirane tehnologije. Efendić smatra da država može privući ovakve investicije kako bi se smanjio broj onih koji odlaze iz Bosne i Hercegovine.
Facebook
Automobilska industrija u svijetu se nalazi u novom valu problema. Tek što je prošla kriza izazvana pandemijom i tržište se polako počelo oporavljati, uslijedila je po riječima stručnjaka još teža kriza izazvana ruskom invazijom na Ukrajinu i sankcijama Rusiji.
U takvom stanju globalnog tržišta, autoindustrija u regiji vidi svoje šanse. Otvaraju joj se mogućnosti koje ranije nije imala.
"Automobilska industrija Evrope se okrenula dobavljačima koji su bliže Evropskoj uniji i to se pokazalo kao krucijalna šansa za naše kompanije. Upravo preslagivanje ili 'nearshoring' dobavljača u lancima snabdijevanja, ali i proizvođača komponenti i dijelova za autoindustriju je svojevrsna stoljetna šansa za našu automobilsku industriju, ali i industrije koje su direktno ili indirektno naslonjene na autoindustriju", kazao je za Al Jazeeru Armin Hodžić, voditelj Grupacije automobilske industrije pri Privrednoj komori Federacije BiH.
Ono što je već evidentno jeste to da kompanije iz Bosne i Hercegovine dobijaju mnogostruko više upita za ponude u odnosu na pretpandemijski period. Upravo ta činjenica, ukoliko se iskoristi na pravi način predstavlja komparativnu prednost, kako bi se autoindustrija Bosne i Hercegovine bolje pozicionirala u lancima snabdijevanja evropskih proizvođača.
Facebook
Automobilska industrija u BiH ima dugu tradiciju koja traje više od jednog stoljeća. Njeni počeci bili su povezani sa proizvodnjom dijelova za Mercedes, a potom i za Volkswagen. U BiH je 1970. godine fabrika TAS Sarajevo osnovana kao zajedničko ulaganje između Volkswagena i UNIS-a. Veliki broj kompanija bio je uključen u
Procjene su da je prije pandemije koronavirusa ovaj sektor u BiH zapošljavao više od 11.000 radnika i izvozio godišnje u vrijednosti oko milijardu KM.