Alternativni investicioni fondovi nude mogućnost ulaganja u razne oblike imovine, poput udjela u društvima s ograničenom odgovornošću, nekretnine, potraživanja po datim zajmovima, robu, neuvrštene hartije od vrijednosti, odnosno vrijednosne papire kojima se ne trguje na berzi i drugu imovinu.
Alternativni fondovi mogu da budu izvor finansiranja za razne projekte i privredna društva, na način da ulaze u vlasničku strukturu kompanija i jačaju njihov kapital ili na način da daju zajmove i pojavljuju se kao alternativa drugim zajmodavcima i finansijskim institucijama.
Dozvoljeno osnivanje prvog alternativnog fonda u BiH
Izvršni direktor Društva za upravljanje investicionim fondovima (DUIF) Management Solutions Dragan Kajkut pojašnjava za Bloomberg Adriju da je putem alternativnih fondova moguće investirati u novoosnovane kompanije koje su u početnim fazama poslovanja, odnosno u startupe, a koji pokazuju potencijal za rast.
"Takođe, moguće je ulaganje u privredne subjekte koji su u zreloj fazi poslovanja, čime bi se izvršilo restrukturiranje tih privrednih društava i optimizacija njihove poslovne i finansijske uspješnosti, sa ciljem kasnije prodaje i ostvarivanja prinosa na uložena sredstva. Alternativni fondovi mogu da se specijalizuju za ulaganje u pojedinu industriju ili područja kao što su energija, ekologija ili održivi razvoj, odnosno u pojedine vrste robe poput plementih metala, nafte ili dragog kamenja", ističe Kajkut.
Upravo je DUIF Management Solutions nedavno od Komisije za hartije od vrijednosti (KHOV) Republike Srpske dobilo dozvolu za obavljanje djelatnosti osnivanja i upravljanja alternativnim investicionim fondovima, čime je postalo prvo društvo za upravljanje u Bosni i Hercegovini (BiH) koje je dobilo dozvolu za osnivanje alternativnih investicionih fondova.
Kajkut dodaje da su prošlogodišnje izmjene Zakona o investicionim fondovima omogućile osnivanje pomenutih fondova i da to ima pozitivan uticaj na tržište kapitala.
"I prije posljednjih izmjena, Zakon je pružao dosta mogućnosti za investiranje, a uvođenjem alternativnih fondova te mogućnosti su dodatno proširene", naglašava Kajkut.
Minimalan iznos ulaganja u alternativni fond 50.000 KM
Predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS Ognjen Mihajlović za Bloomberg Adriju potvrđuje da su izdali dozvolu za osnivanje alternativnog fonda.
"Zakonom je omogućeno osnivanje društava za upravljanje alternativnim fondom, kao i da postojeća društva koja upravljaju investicionim fondovima osnivaju alternativni fond. To su posebni oblici fondova, za posebnu vrstu investitora koji imaju dovoljno znanja, iskustva i novca da mogu da budu udjeličari jednog alternativnog fonda", navodi Mihajlović.
Izmjene Zakona donijele su i rast broja otvorenih investicionih fondova, a što je rezultat završetka procesa transformacije zatvorenih u otvorene fondove i iskazane potrebe za osnivanjem fondova zbog dešavanja na domaćem i, prije svega, na stranom tržištu.
Više: Raste vrijednost investicionih fondova, slijedi edukacija upravljača i ulagača
"Došlo je do rasta vrijednosti određenih hartija i fondovi su imali značajan rast portfelja. Imamo tri nova otvorena investiciona fonda, ako gledamo period nakon transformacije. Odobrili smo osnivanje alternativnog fonda, što treba da se realizuje u narednom periodu", kaže Mihajlović.
Zakon o investicionim fondovima je kao minimalan iznos ulaganja u alternativni fond propisao 50.000 KM.