Edhem Bičakčić, predsjednik Nacionalnog komiteta CIGRE Bosne i Hercegovine (BH K CIGRE), kazao je kako se sporazumi s Energetskom zajednicom moraju poštovati, a da ova zajednica ima mehanizme da ih provede.
"Blokovi ovih termoelektrana mogu ostati u pogonu samo ako ispunjavaju strožije standarde Direktive o industrijskim emisijama s ugradnjom sistema za zaštitu od onečišćenja. Nastavak rada ovih termoblokova negativno utiče na zdravlje ljudi, okoliš i protivan je Nacionalnom planu za smanjenje emisija štetnih gasova", izjavio je Bičakčić za Fenu.
Elektroprivreda BiH provodi aktivnosti kako bi ovi blokovi bili stavljeni u pogon u skladu sa strožijim standardima, kazao je Bičačkčić, dodavši da je pitanje kada će to biti završeno i spremno za pogon u novim okolnostima, pri čemu će blok 5 u TE Kakanj biti konvertovan na biomasu, dok će blok 4 u TE Tuzla biti rekonstruisan.
Čitajte više: Blok 3 TE Tuzla prelazi na biomasu kao energent
Sekretarijat Energetske zajednice ranije je pokrenuo spor protiv naše države jer nije zaustavila rad dva bloka u termoelektranama (TE) Tuzla i Kakanj. Blokovi su nastavili raditi uprkos isteku dozvoljenih 20.000 radnih sati poslije 1. januara 2018. godine u sklopu opt-out mehanizma.
Parlament Federacije BiH u martu je izglasao produženje rada blokova Tuzla 4 i Kakanj 5, koji su u vlasništvu Elektroprivrede BiH (EPBiH), do 1. januara 2028. godine, što je urađeno na prijedlog Vlade FBiH.