Kako bi se dosegla neto nulta emisija do 2050. i ograničilo globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni celzija, ulaganja u obnovljive izvore energije moraju nadmašiti financijske tokove u fosilna goriva za četiri puta tijekom sljedećeg desetljeća, prema istraživanju BloombergNEF-a.
Trenutačno oko 90 centi odlazi na izvore energije s niskom razinom ugljika za svaki dolar uložen u fosilna goriva. Taj se omjer treba dramatično promijeniti do 2030. godine, s prosječno četiri dolara uložena u obnovljive izvore energije za svaki dolar izdvojen za opskrbu energijom koja zagađuje okoliš, kažu analitičari BNEF-a. Konteksta radi, taj omjer nikada prije nije prešao granicu 1:1.
Brojke pokazuju da je dekarbonizacija globalnog gospodarstva poduhvat s malo paralela u modernoj povijesti. Investicije u globalni energetski sustav mogle bi se popeti na čak 114,4 bilijuna dolara do 2050., kako se dolari slijevaju u obnovljive izvore energije, uključujući vjetar i sunce, prema BNEF-u.
"Ovo desetljeće ključno je vrijeme za pokretanje ulaganja u energetsku tranziciju i sprečavanje povratnog smanjenja emisija", napisali su analitičari BNEF-a u izvješću objavljenom u četvrtak. Znanstvenici kažu da se globalne emisije stakleničkih plinova moraju prepoloviti do 2030. kako bi se izbjegli katastrofalni učinci klimatskih promjena.
Istraživanje BNEF-a naručio je Glasgow Financial Alliance for Net Zero, koalicija banaka, upravitelja imovinom i osiguravatelja koji nadziru ukupnu imovinu vrijednu 135 bilijuna dolara. Analiza je bila usmjerena na određivanje razine ulaganja potrebnog da se dosegne neto nulta emisija i ograniči porast globalne temperature na najviše 1,5 stepeni celzija prema sedam scenarija Međunarodne agencije za energiju, Međuvladinog odbora za klimatske promjene i Mreže za ozelenjavanje financijskog sustava.
"Usporedba ulaganja u opskrbu energijom s niskom razinom ugljika u odnosu na fosilna goriva nudi novi pogled na to kako korporacije, državne i nedržavne organizacije i financijske institucije mogu uskladiti svoje aktivnosti financiranja s klimatskim scenarijima", rekli su u BNEF-u.
Za kontakt s autorom ove priče:
Alastair Marsh u Londonu na amarsh25@bloomberg.net