U kvartalu obilježenom neizvjesnostima u vezi s carinama, smanjenjem vladinih izdavanja u SAD i prijetnjom od recesije, upravo su strahovi od balona koji se formira u oblasti vještačke inteligencije nanijeli najnoviji udarac indeksu Nasdaq 100.
Ovaj tehnološki indeks zabilježio je najgori kvartal u posljednje skoro tri godine, s padom od 8,3 posto, nakon što su dva upozorenja prošle sedmice pojačala zabrinutost zbog mogućeg povlačenja stotina milijardi dolara koji pristižu u infrastrukturu data centara. Oživljavanje tržišta je opet stavljeno pod znak pitanja, a investitori su se ponovo počeli povlačiti u potrazi za sigurnošću.
Nastala šteta se širi kod akcija koje su donedavno bile najveći pokretači tržišta. Proizvođač čipova Nvidia Corp. zabilježio je pad akcija od 28 posto u odnosu na januar. Broadcom Inc. pao je 33 posto u odnosu na rekord iz decembra. Microsoft Corp., Amazon.com Inc., Alphabet Inc. i Meta Platforms Inc. zabilježili su pad od 20 posto ili više u odnosu na svoje rekorde.
Nasdaq 100 je u ponedjeljak na zatvaranju bio gotovo nepromijenjen nakon što je ranije u toku dana pao čak za 2,5 posto, uslijed zabrinutosti da će očekivano uvođenje carina predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u srijedu nanijeti udarac ekonomiji.
Bloomberg
"Pitanja u vezi s AI-jem dolaze u vrijeme kada postoji veća opća neizvjesnost i u trenutku kada su te akcije bile ocijenjene skoro savršeno, ili blizu toga", rekao je Michael Mullaney, direktor globalnog tržišnog istraživanja u Boston Partnersu. "To ih čini izuzetno uobičajenim mjestom za investitore koji su generalno nervozni i žele ostvariti profit."
Tehnički giganti predvodili su rast američkih akcija tokom većeg dijela posljednje dvije i po godine zbog uzbuđenja oko AI i buduće dobiti koju će ona donijeti. Kompanije koje razvijaju AI modele planiraju ogromna ulaganja u čipove i data centre koji su potrebni za obuku i rad tih modela.
Na svom vrhuncu u februaru, Nasdaq 100 je više nego udvostručio vrijednost u odnosu na minimum iz decembra 2022. Iako je prosječna vrijednost indeksa pala na 24 puta procijenjen profit, s 27 puta prošlog mjeseca, cijene i dalje ostaju visoke u poređenju s prosjekom iz posljednje dvije decenije, koji je na vrijednosti od oko 20 puta procijenjenog profita, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Bloomberg
Najnovija runda zabrinutosti u vezi s AI-jem pokrenuta je prošle sedmice, kada je suosnivač Alibabe rekao da je žurba u izgradnji novih objekata pretekla potražnju za AI uslugama. Dan kasnije uslijedio je izvještaj analitičara o Microsoftu - koji je ove godine izdvojio 80 milijardi dolara za troškove u vezi s data centrima - koji se povukao s novih projekata u SAD-u i Evropi zbog prekomjerne ponude.
Ova upozorenja stigla su nedugo nakon što su iz Kine stigli napredni AI modeli koji su obučeni s manjim računarskim resursima. Ovi modeli izazvali su pretpostavke o resursima koje će američki tehnološki giganti morati osigurati kako bi osigurali svoju dominaciju. Sumnje i dalje postoje, iako četvorka najvećih potrošača - Microsoft, Alphabet, Amazon i Meta, ostaje posvećena planovima za kapitalnu potrošnju za koju se očekuje da premaši 300 milijardi dolara u trenutnim fiskalnim godinama.
Čak i mali pad u toj potrošnji imao bi velike posljedice za kompanije poput Nvidije, koje su profitirale od poplave novca koji je slio u sve, od čipova i servera do energije i mrežne opreme. U međuvremenu, raste broj pitanja o tome koliko brzo će alati za vještačku inteligenciju početi dobijati širu primjenu u američkim korporacijama.
"Ako bi povrat na ulaganje bio očigledniji, bilo bi manje brige oko toga hoće li ovi giganti nastaviti ulagati kao što su to radili", rekao je Barry Knapp, partner menadžer u Ironsides Macroeconomics.
Prodaja akcija dovela je do toga da brojne akcije povezane s AI-jem budu atraktivne za optimiste, koji očekuju da će potrošnja nastaviti rasti jer potražnja za osnovnim uslugama ostaje snažna. Navodi se da OpenAI očekuje da će mu prihodi ove godine biti tri puta veći, a u pregovorima je da prikupi čak 40 milijardi dolara od Softbank Group Corp. i drugih investitora.
Prema analitičaru Benu Reitzesu iz Melius Researcha, cijena akcija Nvidije, koja je 23 puta veća u odnosu na očekivane profite u narednih 12 mjeseci, izgleda "defanzivno".
Međutim, trenutno prevladavajući sentiment na Wall Streetu je očigledno pesimistički. To je bilo jasno na tržištu inicijalnih javnih ponuda kada je mnogo očekivani debi provajdera klaud računarske usluge CoreWeave Inc. prošle sedmice doživio potpuni debakl. Kompanija koja pruža AI računarske usluge, kojoj je podršku pružila Nvidia, zabilježila je pad akcija od oko sedam posto od kada su ponuđene po cijeni koja je bila znatno niža od početne.
Za Kim Forrest, direktoricu investicija u Bokeh Capital Partnersu, cijela situacija pokazuje koliko su investitori postali nervozni zbog usporavanja potrošnje povezane s vještačkom inteligencijom.
"To bi bila prava pomama u junu prošle godine", rekla je Forrest o debiju CoreWeavea. "Sve to se svodi na previše novca koji pokušava ugrabiti suviše malu potražnju za računarskim centrima."