Credit Suisse Group i UBS Group su među bankama pod lupom u istrazi Ministarstva pravosuđa SAD-a o tome jesu li financijski stručnjaci pomogli ruskim oligarsima da izbjegnu sankcije, prema anonimnom izvoru.
Švicarske banke bile su uključene u nedavni val sudskih poziva koje je poslala američka vlada, tvrdi anonimni izvor. Zahtjevi za informacije poslani su prije krize koja je zahvatila Credit Suisse i rezultirala UBS-ovim predloženim preuzimanjem svog rivala.
Sudski pozivi upućeni su i zaposlenicima nekih velikih američkih banaka, kaže anonimni izvor.
Istrage Ministarstva pravosuđa usmjerene su na utvrđivanje koji su zaposlenici banke radili sa sankcioniranim klijentima i kako su ti klijenti provjeravani tijekom proteklih nekoliko godina, kaže anoniman izvor. Ti bankari i savjetnici tada mogu biti podvrgnuti daljnjoj istrazi kako bi se utvrdilo jesu li prekršili ijedan zakon.
Credit Suisse je odbio komentirati, a UBS nije ni odgovorio na zahtjev za komentar.
Ruski klijenti
Prije nego što je ruska invazija na Ukrajinu rezultirala proširenim sankcijama, Credit Suisse je bio poznat po tome što je usluživao bogate Ruse. Na svom vrhuncu banka je upravljala s više od 60 milijardi dolara za ruske klijente, koji su generirali između 500 i 600 milijuna dolara prihoda za Credit Suisse.
Prošlog svibnja, kada je prekinuo poslovanje s pojedinačnim ruskim klijentima, Credit Suisse je držao njihovih oko 33 milijarde dolara, 50 posto više od UBS-a, unatoč većem poslovanju upravljanja imovinom potonjeg.
Ministarstvo pravosuđa prošle je godine pokrenulo radnu skupinu naziva KleptoCapture za provođenje sankcija bogatim Rusima koji su politički saveznici predsjednika Vladimira Putina. Američka vlada je od tada zaplijenila niz jahti, privatnih zrakoplova i luksuznih nekretnina.
Prošlog mjeseca Vlasti SAD-a su krenule u zapljenu domova u New Yorku, Floridi i Hamptonsu u vlasništvu sankcioniranog oligarha Viktora Vekselberga.
Brojne optužbe
I brojni pojedinci su optuženi za pomaganje oligarsima u skrivanju imovine - britanski biznismen Graham Bonham-Carter uhićen je u listopadu pod optužbom da je nezakonito prenio milijun dolara za održavanje američke imovine za sankcioniranog milijardera Olega Deripasku. Bivši visoki agent Federalnog istražnog ureda optužen je za pomaganje Deripaski u kršenju sankcija u siječnju.
Banke se mogu suočiti s ozbiljnim kaznama za kršenje američkih sankcija. BNP Paribas je 2014. pristao platiti gotovo devet milijardi dolara nakon što je priznao krivnju po američkim optužbama za obradu transakcija za sankcionirane sudanske, iranske i kubanske subjekte. U 2019. Standard Chartered Bank pristala je platiti više od milijardu dolara za rješavanje istrage Ministarstva pravosuđa, u kojoj je bivši zaposlenik banke priznao krivnju za urotu za kršenje američkih sankcija Iranu.
Kako se tijekom vikenda pojavio plan spašavanja Credit Suissea, UBS je izrazio opću zabrinutost u vezi s preuzimanjem potencijalnih pravnih obveza svog rivala. Švicarska vlada rekla je da će UBS-u jamčiti do devet milijardi franaka (9,8 milijardi dolara) gubitaka iz tog posla.
Zamjenica glavnog državnog odvjetnika SAD-a Lisa Monaco početkom ožujka rekla je da je Ministarstvo pravosuđa odgovorilo na "nesigurno geopolitičko okruženje" jačanjem svog odjela za nacionalnu sigurnost, koji provodi kršenje sankcija.
"Korporacijski kriminal i nacionalna sigurnost preklapaju se do stupnja koji dosad nije viđen, a odjel se preinačuje kako bi odgovorio na taj izazov", rekla je Monaco.