Dok svijet pažljivo prati imploziju kompanije Silicon Valley Bank, pažnja investitora se sada pomjera ka (po mnogim mjerama) jednom od najvećih igrača u finansiranju startupa - kompaniji SoftBank Group Corp.
Kompanija Masayoshi Sona uložila je više od 140 milijardi dolara u imena poput WeWorka, ByteDancea i DoorDasha. I prije kraha SVB-a ona se susrela s ekonomskim zaokretom koji je došao nakon pandemije. Sada se investitori polako povlače uprkos obećanju monetarnih vlasti Sjedinjenih Američkih Država da pomognu banci koja je bila ključni dio finansijskog ekosistema Silicijske doline.
Akcije SoftBanka, koji je na svjetskom nivou bitan igrač po pitanju rizičnog kapitala, pale su za oko sedam posto otkako su objavljene vijesti o dešavanju u SVB-u. Vrijednost kompanije je tako umanjena za oko pet milijardi dolara. Vrijednost kreditnih svopova raste već drugi dan zaredom, a već se spekuliše o tome šta bi banka mogla prodati u slučaju da kompanijama iz njenog portfolija zatreba pomoć.
Nervoza na tržištima se nastavila i u ponedjeljak uprkos tvrdnji države da će deponentima biti vraćen novac.
"Promjena u cijelom sektoru finansiranja startupa bi bila ogromna, a s njom i negativan utjecaj kraha banke", navodi Chibo Tang iz kompanije Gobi Partners iz Hong Konga. "Srećom, pomoć države pokazuje važnost koju države širom svijeta pridaju inovacionim i tehnološkim ekosistemima."
SoftBank neće osjetiti posljedice kraha SVB-a, a negativan utjecaj neće osjetiti ni kompanije iz njenog portfolija, rekli su iz SoftBanka. Kako su naveli prošlog mjeseca, većina kompanija u okviru SoftBankovog "Vision" fonda ima veliku količinu gotovine u opticaju.
S druge strane, propast SVB-a pokazuje koliko rast kamatnih stopa može štetiti kompanijama koje su godinama bile naviknute na jeftin novac. Startupi su naročito ranjivi u pogledu promjene raspoloženja investitora, jer njih treba uvjeriti da mlade kompanije imaju dugoročni potencijal, a postat će profitabilne tek nakon nekoliko godina.
I dalje ostaje da se vidi kako će krah utjecati na valuacije kompanija i prikupljanje kapitala u godinama pred nama. Postoji strah da će druge banke biti uvučene u negativnu spiralu. Prije kolapsa SVB-a je propala i banka fokusirana na kripto-sektor, Sivergate Capital Corp, a nakon SVB-a je u New Yorku propala i banka Signature Bank. WeWork Inc, kompanija koja se bavi izdavanjem kancelarijskog prostora i koja se već dugo nalazi u problemima, planira prikupiti stotine miliona dolara kako bi ostala likvidna, rekao je izvor prošle sedmice.
"Moguće je da će zbog ovoga brže doći dan kada će čitav univerzum privatnog i rizičnog kapitala morati da se pomiri s posljedicama kraha, a najveći igrači na tržištu morati da prihvate manje zarade", rekao je Atul Goyal iz kompanije Jefferies.
Kompanije iz sektora rizičnog kapitala svoje startupe savjetuju da povuku sredstva iz SVB-a. Prema mišljenju investitora iz Šenžena Warrena Zhoua posljedice neće biti iste za sve. Jedna od kompanija iz njegovog portfolija je nekoliko stotina hiljada dolara držala u SVB-u, i zbog toga već ima problema s isplatama zarada. Druge kompanije, naročito one koje su sredstva prikupljale u juanima, bit će manje pogođene, dodao je.
SoftBank može da se nađe pod dodatnim pritiskom da dodatno zaštiti startupe od efekata prelivanja. Sredstva za ovo bi mogla prikupiti kroz prodaju udjela u Alibaba Group Holdingu, rekli su analitičari Bloomberga Marvin Lo i Chris Muckensturm.