Dobra makroekonomska slika u posljednjih nekoliko godina dovela je do jačanja građevinskog sektora i rasta plaća, dok je pandemijski lockdown raspirio ljubav građana prema uređenju stambenog prostora u kojem su bili primorani provoditi dane. Svi ti faktori rezultirali su dvoznamenkastim rastom prodaje proizvoda za uređenje doma, odnosno "uradi sam" segmenta. Posebno se to vidjelo u Adria regiji, gdje je potrošnja rasla čak i brže nego na razini Europske unije (EU), s tim da jedna hrvatska kompanija - Pevex - dominira tržištem, pokazala je analiza našeg istraživačkog centra.
Cijelu analizu možete preuzeti OVDJE.
Analitičari Bloomberg Adrije ističu kako je segment uređenja domova fragmentiran i uključuje proizvode koji se smatraju neophodnima (uglavnom povezane s kućnim popravcima) i diskrecijsku robu (npr. vrtna oprema). Stoga je dinamika potražnje, odnosno cijena, donekle mješovita i često specifična za pojedini proizvod.
Različita tržišta
Sektor karakteriziraju različiti maloprodajni formati. S jedne strane dominantan je utjecaj trgovina za uređenje doma koje pokrivaju značajan dio tržišta, kao što je slučaj u Hrvatskoj i Sloveniji, s dominantnim tržišnim liderima.
S druge strane, tržište uključuje specijalizirane trgovine (kao što su trgovine pločicama, rasvjetom ili sanitarijama), trgovine građevinskim materijalom i pripadajućom opremom, kao i trgovine drvenom građom. To je slučaj u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini, gdje je tržište fragmentirano i pretežno lokalno orijentirano.
Na tržištima s niskom konsolidacijom (npr. Srbija), tj. slabom ili nepostojećom prisutnošću velikih multinacionalnih igrača (poput Bauhausa), artikli za uređenje doma uglavnom se prodaju preko lanaca drugih tvrtki, često nespecijaliziranih isključivo za prodaju ovakvih proizvoda.
Financijski pokazatelji
"Ukupna prodaja sektora dosegla je 1,2 milijarde eura u 2022., s najznačajnijim prosječnim ponderiranim rastom prodaje u usporedbi s prethodnom godinom od 13,5 posto u 2022. i 10,1 posto u 2021. Najveća profitabilnost zabilježena je u 2021. godini, 14,7 posto ponderirane prosječne EBITDA marže i 10,6 posto ponderirane prosječne EBIT marže, a jedan od razloga tome može se pripisati rastu faktora volumena cijena", ističu naši analitičari i napominju kako su kompanije iz branše vrlo malo zadužene, s prosječnim ponderiranim odnosom neto duga i EBITDA od 1,0x odnosno 0,7x.
Rast tržišta poslužio je tvrtkama kao poluga za širenje maloprodajne mreže i razvoj alternativnih načina kupnje putem online i click-and-collect platformi. Stoga je došlo do širenja maloprodajne mreže, pri čemu gotovo sve kompanije iz sektora otvaraju u prosjeku jednu novu maloprodajnu trgovinu godišnje.
Naravno, rast potražnje u 2021. iskorišten je za podizanje maloprodajne cijene pa je sinergijski učinak većeg volumena prodaje i viših cijena doveo do rasta prosječne ponderirane bruto marže za 1,4 postotna boda, dosegnuvši razinu od 25,6 posto.
No, problemi u lancima opskrbe i povećanje troškova inputa srezali su marže u 2022. godini, iako su povišene cijene iz prethodne godine ostale nepromijenjene. Konkretno, obujam prodaje nastavio je rasti uz povećanje cijena, ali je profitabilnost smanjena, čime se prosječna prilagođena bruto marža vratila na razinu iz 2020. godine.
"Ponderirane prilagođene EBITDA i EBIT marže slijede trend promjena u bruto marži, odnosno kako su konkurenti prilagodili svoje politike cijena kao odgovor na promjene COGS-a. Uz materijalne troškove, najznačajniji trošak je trošak zaposlenika, koji je diktiran razvojem prodajne mreže i obujma prodaje pojedinog partnera", stoji u analizi.
Buduće poslovanje
Uvjeti financiranja ostat će nepovoljni za potrošnju na stavke povezane s građevinarstvom, smatra naš analitički tim.
"Čak i ako projiciramo niže stope Euribora do kraja 2024., one će biti iznad višegodišnjih prosječnih razina u razdoblju do 2022. Građevinarstvo će se prebaciti na niskogradnju, gdje 'uradi sam' proizvodi nemaju tržište, stoga očekujemo smanjenje potražnje", pojašnjavaju.
Prema njihovim očekivanjima, trend smanjene prodaje za trgovce iz branše obilježit će i ovu i iduću godinu.
"Pritisak na održavanje trenutnih bruto marži potencijalno može proizaći iz nižih cijena proizvoda, kao posljedica smanjene potražnje i održavanja obrtaja zaliha na sličnoj razini. Stoga očekujemo da će profitne marže biti niže, kao i ROIC", zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.