Broj putnika na aerodromu Banjaluka u ovoj godini raste, nakon što je bilježio pad u godini početka pandemije virusa korona i u oporavak krenuo tek u junu prošle godine. Međutim, zapisnik koji će se uskoro naći pred akcionarima otkriva da postoje drugi problemi s kojima se u preduzeću Aerodromi Republike Srpske susreću, poput nedostatka radnika, male zgrade, sudskih sporova…
Skupština akcionara u aprilu je usvojila Plan poslovanja preduzeća Aerodromi Republike Srpske za period 2022-2024. godina, a zapisnik će tek na predstojeću Skupštinu u oktobru. Iz njega se vide ambiciozni planovi, ali i problemi s kojima se aerodrom suočava.
U ovoj godini planira se procentualno značajnije povećanje aviooperacija nakon što je u februaru sanirana pista. Rast broja putnika u ovoj godini trebao bi da bude za 140 odsto u odnosu na prošlu godinu. Iduće godine predviđen je rast od 37 odsto, a u 2024. godini od 15 odsto u odnosu na godinu ranije.
U prvih sedam mjeseci 2022. godine imali su 171.235 prevezenih putnika, dok su u istom periodu lani imali 40.727 prevezenih putnika.
Planirani ukupni prihodi za ovu godinu iznose šest miliona maraka, što je za oko 40 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Ukupni prihodi za 2023. godinu planirani su u iznosu od 7,4 miliona KM, što je za 22 odsto više nego u ovoj godini, dok rast na 7,9 miliona prihoda planiraju u 2024. godini.
Preduzeće namjerava da nastavi saradnju sa svim dosadašnjim avioprevoznicima (Ryanair, Wizzair, Air Serbia, Air Montenegro, Freebird) te da proširi saradnju na Air Cairo, koji je ovog ljeta letio iz Banjaluke u Hurgadu.
Izrada Plana poslovanja je, ističu, kasnila zbog procjene imovine društva.
Konsolidovani godišnji izvještaj, koji obuhvata poslovanje Aerodroma Republike Srpske kao matičnog društva i ARS TOURS kao zavisnog pravnog lica, pokazuje da je grupa u 2021. godini ostvarila gubitak u iznosu 105.308 KM. Međutim, grupa je ostvarila poslovnu dobit u iznosu 963.027 KM, koja predstavlja razliku između iznosa poslovnih rashoda i prihoda. Gubitak kojim je Grupa završila poslovnu godinu većinom se odnosi na rezultate procjene imovine.
Problemi nedostatak radnika i mala zgrada
U Aerodromima RS susreću se s problemom nedostatka radnika usljed povećanog obima saobraćaja, a posebno im je teško organizovati smjene petkom i ponedjeljkom, kada je najveći broj putnika. Najmanje 10 radnika im nedostaje, navodi se u zapisniku.
Postojeća terminalna zgrada ne može da zadovolji potrebe istovremenog opsluživanja više letova i prijem većeg broja putnika te ističu da je proširenje zgrade prioritetni projekat u narednom periodu.
Plan je i izgradnja sistema naplate parkinga kako bi povećali prihode koji su lani iznosili 155.000 KM
Imaju problem i s radom Spasilačko-vatrogasne službe u kojoj fali vatrogasaca, za šta im trebaju finansijska sredstva. Pored toga, kao problem ističu i troškove amortizacije koja premašuje milion maraka i povećava rashode te da bi trebali tražiti povećanje subvencija od Vlade.
Rizik: Sudski sporovi
Rizik u poslovanju za ovo javno preduzeće su sudski sporovi, a posebno spor s Direkcijom za civilno vazduhoplovstvo BiH, čija je vrijednost 273.000 KM, a čiji bi negativan ishod mogao da utiče na poslovanje Aerodroma.
Pored toga, od avgusta je nastavljena otplata duga po osnovu zajma, a za šta mjesečno plaćaju 106.000 KM.
Drugi aerodromi u BiH
Prema statistici, najviše putnika u BiH ima aerodrom u Sarajevu, zatim u Tuzli.
Međunarodni aerodrom Sarajevo u julu je imao 210.954 putnika, dok je aerodrom u Tuzli imao 50.027 putnika.
Slijedi aerodrom u Banjaluci sa 44.637 putnika u julu ove godine, te aerodrom u Mostaru sa svega 2.151 putnikom.
Ukupno su ova četiri aerodroma opslužila 307.769 putnika u odlascima i dolascima.