Namjenska industrija u Bosni i Hercegovini u kratkom roku, bar u medijima, prođe put od velikih najava i hvalospjeva do izvještaja o štrajkovima radnika i računima koji su blokirani dugi niz godina. U posljednje vrijeme problemi se posebno uočavaju u četiri kompanije Ginex (Goražde), Binas (Bugojno), Zrak (Sarajevo) i BNT (Novi Travnik).
Tako je jučer federalni ministar energije, rudarstva i industrije Nermin Džindić održao u sjedištu privrednog društva Unis Ginex d.d. u Goraždu sastanak s predstavnicima svih kompanija namjenske industrije u FBiH. Na sastanku je razgovarano o stanju i poslovanju ovih preduzeća, prisustvovali su direktori i predsjednici nadzornih odbora svih privrednih društva iz oblasti namjenske industrije, koji su prezentirali stanje u svakoj od kompanija. Učešće su uzeli i predstavnici sindikata.
"Ovo je bio jedan od redovnih sastanaka s predstavnicima preduzeća iz namjenske industrije. Sastanak je protekao u pozitivnoj atmosferi i uz međusobno uvažavanje. Imamo poteškoće sa bugojanskim Binasom i sarajevskim Zrakom, gdje sindikat traži ostavku nadzornih odbora, baš kao i u Ginexu, mada su tamo već podnijeli ostavke", rekao je Džindić nakon sastanka.
Džindić je najavio da će na sjednici Vlade FBiH u četvrtak na dnevnom redu biti i prijedlog o određenoj finanijskoj pomoći Zraku.
"Želimo pomoći Zrak s određenim sredstvima. Njihov zahtjev o ostavci Nadzornog odbora Zraka mislim da ne bi donio bilo kakav pomak. Vidjet ćemo kako će se razvijati situacija. Što se tiče Binasa, imamo zainteresovanost jednog potencijalnog investitora. Uskoro ćemo imati razgovore s njim pa ćemo znati na čemu smo. Ako postignemo dogovor, to bi značilo mnogo za ovo preduzeće", istakao je.
Kulminacija problema u goraždanskoj kompaniji uslijedila je nakon odluke Vlade FBiH da smjeni direktoricu kompanije. Radnici Zraka već tri mjeseca su u štrajku, a 12. maja stupili su u štrajk glađu. Kažu kako godinama upozoravaju na kriminal oko fabrike i u samoj fabrici. Firma je izgubila brojne ugovore i postala nekonkurentna na tržištu.
Slični problemi vežu se i za dvije kompanije iz Srednje Bosne, Binas i BNT. Česti su štrajkovi, radnicima duguju plate, a brojni odlaze i van države.
Izvoz namjenske industrije BiH prošle godine iznosio je 280,7 miliona KM, što je za 82,1 milion KM ili 18,43 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj sektor jako često se navodi kao strateški, a još češće potenciraju se "pozitivni finansijski rezultati" te razvojne šanse.
Ipak, samo letimičan pregled finansijskog poslovanja ovih kompanije otkriva istu praksu, blokirani su od komercijalnih banaka, a posluju samo preko jednog računa koji je otvoren kod banke koja je u vlasništvu Vlade FBiH - Union banke ili Razvojne banke FBiH. Tako da je i pitanje koliko je takva praksa, kao i njihovo poslovanje, u skladu sa zakonom.