Evropska centralna banka (ECB) neće žuriti da povuče podsticaj dok bude radila na ograničavanju inflacije koja je trenutno skoro četiri puta veća od ciljanih dva posto, rekla je predsjednica ove institucije Christine Lagarde.
"Ne mislim da trenutno postoji nagli rast tražnje", rekla je u utorak u razgovoru sa Francine Lacqua na Bloomberg televiziji sa Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, u Švajcarskoj. "Ovu inflaciju zasigurno podstiče ponuda. U takvoj situaciji, očigledno moramo da se krećemo u pravom smjeru, ali ne moramo žuriti i ne moramo paničiti."
Lagarde je govorila dan nakon što je predstavila svoju viziju o narednim koracima centralne banke u blogu. ECB će vjerovatno prekinuti negativnu monetarnu politiku do kraja trećeg tromesečja, a prvo povećanje kamatne stope će biti u julu, rekla je ona.
Predviđeni raspored koji ukazuje na dva povećanja kamatnih stopa za četvrtinu poena u trećem tromesečju iznervirao je neke jer bi efektivno isključio mogućnost povećanja od pola poena, tvrde izvori koji su upoznati temom.
Neki zvaničnici, uključujući šefa Banke Francuske Francoisa Villeroy de Galhaua, takođe su sugerisali da bi ECB mogla da završi godinu s pozitivnim kamatnim stopama. Trgovci na berzi se klade na četiri povećanja od 25 baznih poena od strane ECB do kraja 2022. godine.
"Van minusa može biti na nuli, može biti malo iznad nule", rekla je Lagarde. "To je nešto što ćemo odrediti na osnovu naših projekcija, na osnovu naših smernica."
Lagarde je odbila da se osvrne da to da li će centralna banka uzeti u obzir povećanje od 50 baznih poena.
Centralni bankari hodaju po tankoj liniji u trenutku kada je ruska invazija na Ukrajinu izazvala rast cijena, i istovremeno narušila poverenje kompanija i domaćinstava. Nova zatvaranja vezana za Kovid 19 u Kini dodatno opterećuju lance nabavke.
Međutim, predsednica ECB je rekla da ne postoji veliki rizik da će doći do recesije, rekavši: "trenutno ne predviđamo recesiju u euro zoni".
Navela je da će nezaposlenost koja je "na najnižim stopama", velika štednju domaćinstava i mogućnost velikog letnjeg rasta u turizmu biti sile koje će ublažiti negativne šokove od rata i rekordnu inflaciju.
Euro je skočio posle Lagardinih komentara, povrativši ranije gubitke u odnosu na američki dolar, te je dostigao najvišu cijenu u mjesec dana od oko 1,0736$ i ojačao je u odnosu na druge valute, uključujući švajcarski franak i britansku funtu.
--Uz pomoć Catherine Bosley, Naomi Tajitsu i Libby Cherry.