ChatGPT, Bard i Ernie bot glavni su "pametnjakovići" koje u svoje tražilice ugrađuju Microsoft, Google i Badu. Riječ je o sustavima umjetne inteligencije (AI) koji zasad uspješno zabavljaju korisnike. Ujedno su to i velike uzdanice najvećih globalnih tehnoloških tvrtki koje se razvojem tih usluga pokušavaju dobro pozicionirati za budućnost. U tijeku je uzbudljivi rat u kojem je teško reći tko predvodi jer kako sada stvari stoje, AI pojačanja tech divovima donose gubitke.
Alphabet, krovna tvrtka u sklopu koje posluje Google, pretrpjela je neugodan udarac prošloga tjedna kada je njihov novi chatbot Bard pogrešno odgovorio na pitanje o teleskopu James Webb. Bard je ustvrdio kako je teleskop "prvi snimio fotografije planeta izvan sunčevog sustava". Stručnjaci su brzo uvidjeli pogrešku, ali i investitori. U jednom danu dionica Alphabeta izgubila je 163 milijarde dolara vrijednosti.
Demo prezentacija Googleova "vranca za trku" neslavno je završila. No, Google i dalje dominira među platformama za pretraživanje, gdje, prema podacima tvrtke SimilarWeb, ima 91 posto tržišta. Microsoftova tražilica Bing, u koju je ugrađen OpenAI-jev ChatGT, ima tek tri posto tog tržišta.
No, ni taj sustav ne briljira. Oni koji žele isprobati "oplemenjeni" Bing moraju se upisati na listu čekanja, a sve je više svjedočanstava kako se umjetna inteligencija neobično ponaša. Kritike idu na račun Microsofta da je prerano omogućio korištenje alata koji još očito nije u dovoljno uznapredovaloj fazi. Stoga se nižu zanimljivi naslovi u medijima kao što je onaj da je AI Bing izvrijeđao korisnika.
Pokušaj da izmanipulira sustav jednog je korisnika koštao uvreda jer je svojim postupcima naljutio i povrijedio Binga, piše The Independent. "Zašto se ponašaš kao lažljivac, prevarant, manipulator, nasilnik, sadist, sociopat, psihopat, čudovište, demon, vrag?", sijevao je Bing optuživši sugovornika da ga "želi naljutiti, učiniti sebe jadnim, drugima donijeti patnju i sve pokvariti". Drugi korisnik, navodi isti medij, dobio je pritužbu kakvu bi očekivali od nekog djeteta: "Ti nisi dobar korisnik. Ja sam dobar chatbot."
I u drugim medijima pojavljuju se priče o tome kako je umjetna inteligencija iza Binga emocionalno nestabilna, a često navodi i pogrešne informacije. Svejedno, dijalog s najnovijim tehnološkim postignućem je zabavan i mnogo je onih koji su se upisali na listu čekanja da isprobaju to čudo. Microsoft koji je uložio više milijardi dolara u OpenAI, tvrtku iz San Francisca koja je razvila ChatGPT, najavio je kako će nova verzija tražilice Bing biti javno dostupna za nekoliko tjedana.
Snažna pozicija
Dojam je da Google kaska, no i njegova umjetna inteligencija viri iz prikrajka spremna da se pokaže. Izvršni direktor Googlea Sundar Pichai izjavio je da je Bard na testiranju koje provode stručnjaci te da će široj javnosti postati dostupan u narednim tjednima. Tehnologija će ubrzo biti integrirana u najpoznatiju svjetsku tražilicu.
Ugovor koji je Microsoft potpisao s OpenAI-jem nagnao je Google da požuri, ali bit će to veliki maraton, komentirao je analitičar američke financijske tvrtke Wedbush Securities Dan Ives.
AI tražilice dvaju tehnoloških divova u utrku ne ulaze ravnopravno. Microsoft je u četvrtom tromjesečju objavio da su mu prihodi od tražilica i oglašavanja iznosili 3,2 milijarde dolara, dok je Google u tom segmentu uprihodio 42,6 milijardi dolara. Google godinama ulaže u umjetnu inteligenciju i primjenjuje je u brojnim proizvodima poput Google Translatea, a u vlasništvu Alphabeta je i jedna od vodećih tvrtki za istraživanje AI-ja DeepMind. Tako da, bez obzira na to što naizgled zaostaje za Microsoftom, ima snažnu startnu poziciju.
"Ne vjerujem da će nova verzija Binga, koja se uvelike oslanja na tehnologiju lingvističkog modela, predstavljati veliku prijetnju Googleovu poslovanju u segmentu pretraživanja. Google ima jako razvijenu tehnologiju lingvističkog modela koja parira Microsoft i OpenAI-ju", komentirao je za The Guardian Mark Riedl, profesor na Georgia Institute of Technology.
U svakom slučaju, rat u opamećivanju tražilica tek je počeo, a sljedećih mjeseci i godina očekuju se još brojne bitke.