Meta je najavila izdavanje novih modela umjetne inteligencije iz serije Llama 4, koji se temelje na jednom od najnaprednijih velikih jezičnih modela na svijetu. U središtu nove obitelji nalazi se Llama 4 Behemoth, veliki jezični model s dva bilijuna parametara koji je još uvijek u fazi treniranja. No već su dostupne dvije pojednostavljene verzije nazvane Maverick i Scout koje developeri mogu odmah koristiti za razvoj vlastitih rješenja, dok ih korisnici mogu isprobati putem Metinih aplikacija ili na stranici Meta.ai.
Prema podacima iz Mete, modeli su "prirodno multimodalni", što znači da mogu obrađivati više vrsta sadržaja, a ne samo tekst, te postižu rezultate na testiranjima koji bi trebali nadmašiti poznate konkurente.
Ubrzano lansiranje
Meta je požurila s lansiranjem jer američke kompanije pokušavaju odgovoriti na val novih modela i AI usluga koje su u proteklim tjednima predstavile kineske tehnološke tvrtke. Otkako je u siječnju izašao DeepSeek, kompanije poput Alibabe i Tencenta ubrzale su tempo objava i povećale ulaganja u cilju stjecanja konkurentske prednosti. Baidu je svoj Ernie Bot ponudio besplatno, Tencent je DeepSeek integrirao u svoju sveprisutnu aplikaciju WeChat, dok je Alibaba predstavila niz modela za koje tvrdi da nadmašuju DeepSeek.
Meta, sa sjedištem u Menlo Parku u Kaliforniji, također se uspoređuje s DeepSeekom, ali i s OpenAI-jem i Googleom, koji je u vlasništvu Alphabeta, te sada pokušava riješiti pitanje troškova za krajnje korisnike svojih novih alata. Tvrtka prvi put uvodi arhitekturu mixture of experts (kombinacija stručnjaka), koju je DeepSeek već uspješno iskoristio za smanjenje troškova svojeg modela. Prednost tog pristupa je veća učinkovitost, budući da ti sustavi raspodjeljuju radno opterećenje na lakše upravljive dijelove.
--- Uz pomoć Newleyja Purnella