Potencijalni transfer njemačke fudbalske zvijezde Floriana Virtza u Liverpool, za navodnih 150 miliona eura (170 miliona dolara), ne samo da bi ostavio Bayern Munich na cjedilu, već bi vjerovatno ponovo pokrenuo raspravu o sposobnosti Bundeslige da konkuriše lukrativnijim evropskim ligama u privlačenju fudbalskih talenata.
Ovaj dvadesetdvogodišnji ofanzivni vezista, za kojeg se naširoko očekivalo da će naredne sezone preći u redove njemačkog šampiona nakon što je prošle godine predvodio Bayer Leverkusen do prve titule u historiji kluba, signalizirao je da preferira prelazak na Anfield (stadion Liverpoola) poslije razgovora s oba kluba, objavio je list Bild u subotu. Dolazak u Liverpool značio bi i ponovno ujedinjenje njemačkog reprezentativca sa saigračem iz Leverkusena Jeremieom Frimpongom, koji je, prema navodima, također blizu prelaska u redove "Crvenih" (eng. Reds). Ova saga oko transfera pokazuje ograničenja s kojima se Bundesliga suočava na tržištu, dok se takmiči s Premijer ligom.
Dosadašnji rezultati i prepreke za Bundesligu
Bayern Munich ima dugu tradiciju privlačenja najboljih njemačkih igrača uz plate koje domaći rivali ne mogu priuštiti, kombinujući ih s internacionalnim zvijezdama poput engleskog napadača Harryja Kanea ili Francuza Michaela Olisea. Bayern, koji je ove sezone vratio titulu njemačkog prvaka, pokušavao je uvjeriti Floriana Virtza da pređe u njihove redove kao najtrofejniji klub u zemlji.
Međutim, finansijska nadmoć Liverpoola i drugih klubova Premijer lige sve više otežava njemačkim klubovima da zadrže ili privuku vrhunske fudbalere.
Jedna od ključnih prepreka jeste pravilo poznato kao "50+1", koje nalaže da članovi kluba moraju imati najmanje 50 posto plus jedan glas u upravljačkoj strukturi profesionalnog tima. Ovo pravilo osigurava da navijači i članovi kluba zadrže kontrolu i ograničava utjecaj vanjskih investitora. Zahvaljujući tom pravilu, cijene ulaznica u Njemačkoj ostaju relativno niske, a stadioni puni - s nekim od najviših stopa posjećenosti u svijetu.
"Ako liga želi ostati konkurentna, mora se ili reformisati pravilo '50+1' ili pronaći način da se klubovima osigura više sredstava iz samog sistema", rekao je Daniel Erd, pravni savjetnik iz Frankfurta u firmi Watson Farley & Williams LLP. "Obje opcije zahtijevaju reformu", dodaje.
Klubovi kao što su Liverpool ili Manchester City ostvaruju znatno veće prihode od domaćih i međunarodnih TV prava i imaju podršku izuzetno bogatih vlasnika iz SAD-a ili s Bliskog istoka.
Depositphotos
Slučaj Eintrachta i novih finansijskih modela
Neki njemački klubovi s velikom bazom navijača, poput Eintracht Frankfurta ili Werder Bremena, uspjeli su prevazići dio prepreka prikupljanjem sredstava od lokalnih investitora koji žele podržati klub, ali bez uplitanja u upravljanje. Klub St. Pauli iz Hamburga prikupio je skoro 30 miliona eura od svojih navijača između novembra 2024. i marta 2025, u okviru jedne od prvih zadruga koje su pokušale kupiti većinski udio u klubu.
Ipak, njemački klubovi i dalje imaju problema da pronađu dodatne izvore finansiranja van prodaje karata, TV prava i sponzorstava. Augsburg i Hertha BSC Berlin bezuspješno su pokušavali privući nove investitore.
Dok je pravilo "50+1" jedno od najkontroverznijih pitanja među navijačima i fudbalskim establišmentom u Njemačkoj - koji se žestoko protive predaji kontrole stranim investitorima više zainteresovanim za biznis nego za fudbalsku tradiciju - postoje nagovještaji mogućih promjena u pravnim okvirima.
Njemački ured za zaštitu konkurencije trenutno ispituje je li pravilo "50+1" u skladu s njemačkim i evropskim zakonima o konkurenciji. Evropski sud pravde također je u nekim nedavnim presudama ukazao na moguće pravne probleme, prema riječima Ingoa Straussa, partnera u advokatskoj kancelariji Latham & Watkins.
Pokušaji reformi i otpor
To bi moglo dovesti do ponavljanja prošlogodišnje kontroverze, kada je treći pokušaj da se osiguraju ulaganja privatnog kapitala u entitet koji prodaje prava na prenose propao. Ti pregovori izazvali su snažan otpor među nekim klubovima i navijačima, pa je na kraju krovna organizacija lige - Njemačka fudbalska liga (DFL) - pristala na nešto povoljniji ugovor o prenosima, što joj je kupilo vrijeme za osmišljavanje nove strategije povećanja prihoda.
DFL i predstavnici klubova nedavno su obnovili razgovore o tome kako povećati atraktivnost Bundeslige i eventualno reformisati pravilo "50+1", kako bi se olakšao pristup investitorima. Jedan od ključnih dokumenata u tim razmatranjima je analiza na 108 stranica, u koju je Bloomberg News imao uvid, a koja pokazuje koliko njemački fudbal zaostaje u prihodima izvan domaćeg tržišta u poređenju s Premijer ligom.
Da bi ojačala svoju međunarodnu privlačnost, Bundesliga bi morala proširiti konkurenciju kako bi više klubova moglo da se takmiči s Bayernom i privuče vrhunske igrače koji mogu pomoći u postizanju uspjeha u takmičenjima kao što je UEFA Liga šampiona.
Paralele s Francuskom
Susjedna Francuska se također bori s izazovima evropskog fudbala i složenim poslovnim uslovima. Njena Liga 1 nedavno je raskinula ugovor sa DAZN-om samo godinu nakon što je potpisan na pet godina. DAZN je optužio ligu da ne čini dovoljno u borbi protiv ilegalnog striminga. Situaciju je dodatno pogoršao odlazak velikih zvijezda poput Kyliana Mbappea, Lionela Messija i Neymara.
Kao i u Francuskoj, i u Njemačkoj će se debata o tome kako osigurati više novca i takmičiti se u brzo promjenjivom sportskom biznisu nesumnjivo nastaviti.
"Problem je u pravilu '50+1', ali bojim se da ne postoji većina koja bi podržala njegovu promjenu", rekao je Martin Kind, njemački poduzetnik i bivši predsjednik kluba Hanover 96, jedan od najglasnijih zagovornika dubljih reformi posljednjih godina. "Jedini način je da se pravnici uhvate ukoštac s tim pravilom", dodao je Kind.
— Uz asistenciju Marcusa Wrighta.