Odnos majke i kćeri kompleksna je tema. Kada je riječ o najbogatijoj ženi na svijetu i njenoj majci, sukobi i razlike u karakteru lako prerastu u nacionalni skandal, što je tema trodijelnog dokumentarnog serijala The Billionaire, the Butler, and the Boyfriend, koji se prikazuje na Netflixu.
Kroz priče, dokumente i svjedočenja mnogih uključenih u tu sagu, film otkriva širi kontekst izvan kozmetičke kompanije koja nudi raznolike proizvode, od pristupačnih Garnier šampona do ekskluzivnijih Lancome i Helena Rubinstein krema.
Françoise Bettencourt Meyers, čije bogatstvo prema Bloombergovom indeksu milijardera iznosi 94,9 milijardi dolara, imala je težak i kontroverzan odnos sa svojom majkom Liliane. Nakon smrti oca, francuskog konzervativnog političara Andréa Bettencourta 2007. godine, provela je godine boreći se sa svojom majkom na sudu, tvrdeći da nije mentalno sposobna i da je njena okolina manipulira.
Glavni povod za to bio je blizak odnos s majčinim prijateljem fotografom François-Marieom Banierom, koji je, kroz godine druženja, primio oko milijardu eura u poklonima i gotovini. Njihov odnos, iako nije bio romantičan, pridonio je Lilianeinoj emocionalnoj podršci dok se osjećala usamljeno u okruženju velike palače, kako se može vidjeti kroz sva tri dijela tog dokumentarca. Brzo su stvorili svoj svijet u kojem nije bilo mjesta za druge, čak ni za Lilianeinu kćer. Taj pravni spor izazvao je šire pravne i političke posljedice.
Film ističe financijske aspekte i politički utjecaj uz uvjerljiva svjedočenja i dokumente. Sve postaje još složenije kada se na scenu stavi Pascal Bonnefoy, batler koji je redovito snimao Lilianeine razgovore (do kraja ostaje nepoznato čija je to ideja bila) s njenim financijskim savjetnikom Patriceom de Maistreom, koji će kasnije biti uhićen i osuđen zbog izbjegavanja plaćanja poreza skrivanjem gotovine na švicarskim bankovnim računima. Također se tvrdi da su snimke zabilježile razgovor između Liliane i Érica Woertha, tadašnjeg ministra rada Francuske, koji je tražio posao za svoju suprugu u vrijeme dok je vodio kampanju za sankcioniranje imućnih koji izbjegavaju porez.
Osim toga, Liliane je navodno dobila povrat poreza od 30 milijuna eura dok je Woerth bio francuski ministar proračuna. Skandal na kraju uključuje i druge francuske političare, uključujući predsjednika Nicolasa Sarkozyja, zbog sumnje u vezi s kuvertom novca koja je dana za njegovu kampanju 2007. godine, objašnjava se u dokumentarcu.
Godine 2013. Sarkozy je s Woerthom i drugim službenicima postao predmet istrage tužitelja zbog različitih aspekata tog slučaja. U listopadu te godine optužbe protiv Sarkozyja odbačene su. Međutim, samo privremeno. Posljednjih godina slučaj se koristi kao dio veće grupe optužbi za korupciju zbog kojih je Sarkozy 2021. godine osuđen na tri godine zatvora.
Što se ostalih aktera tiče, financijski savjetnik, odvjetnik i javni bilježnik bili su osuđeni. François-Marie Banier, koji je prvotno osuđen, uložio je žalbu na odluku, a iako je njegova presuda potvrđena na drugom suđenju, kazna mu je smanjena na četiri godine uvjetno i novčanu kaznu od 375 tisuća eura, uz otkazivanje drugih obveza koje mu je prvotno naređeno da plati, uključujući vrijednost poklona i novca koje je primio.
Godine 2019. sudac je odbacio preostale optužbe, stavljajući točku na tu pravnu sagu. Batler je nestao iz medija, Banier se i dalje bavi fotografijom i uživa u francuskom visokom društvu, a francuski sud je 2011. godine Françoise i njenim sinovima Jean-Victoru i Nicolasu Meyersu dodijelio starateljstvo nad Liliane. Françoise je odmah promijenila osoblje i dovela nove ljude. Patrice de Maistre udaljen je sa svog položaja, a njen suprug preuzeo je njegovo mjesto.
Nakon smrti Liliane 2017. godine, Françoise i djeca naslijedili su cijelo imanje, a posljednja oporuka u kojoj je Liliane svoje privatno otočje na Sejšelima i dio novca željela pokloniti Banieru nikada nije provedena. I druge veze te obitelji u povijesnom kontekstu predmet su pažnje i rasprave, kako je prikazano u dokumentarcu. Naime, Bettencourt Meyers je odrasla kao prakticirajuća katolkinja te se udala za Jean-Victora Meyersa, unuka rabina koji je poginuo u Oświęcimu i bivšeg direktora Nestléa. Taj je brak izazvao kontroverze zbog povezanosti njena djeda Eugènea Schuellera s nacistima tijekom Drugog svjetskog rata. Farmaceut koji je 1908. godine osnovao L'Oréal našao se na sudu zbog "ekonomske i političke suradnje" s nacistima. Optužen je da je pružao financijsku podršku i održavao sastanke za grupu La Cagoule, francusku organizaciju s fašističkim idejama te antisemitskim i antikomunističkim stavovima, čiji je lider kasnije osnovao političku stranku pod imenom Mouvement Social Révolutionnaire. Pariški sud ga je nakon rata oslobodio optužbi.
Inače, Françoise živi vrlo daleko od glamuroznog svijeta svoje majke. Napisala je dvije knjige, petotomnu studiju Biblije i rodoslovlje grčkih bogova, te je poznata po tome što svakog dana satima svira klavir. Uložila je 190 milijuna eura u obnovu Notre-Damea.
Film do kraja angažira gledatelja u otkrivanju velike tajne u svijetu milijardera, ističući glavno pitanje koje ostaje neriješeno: da li bi Liliane potpisala ugovor o starateljstvu s François da nije bila u takvom stanju uma?
Na kraju, dojam je da su obje bogatašice živjele svoj najveći strah: majka usamljena i izolirana u luksuznoj palači, bez najboljeg prijatelja, a kći zauvijek lišena majčine ljubavi i razumijevanja.