Nove kovanice koje obilježavaju stupanje kralja Charlesa III na prijesto predstavljaju slavljenje flore i faune Ujedinjenog Kraljevstva. Na prednjoj strani kovanica nalazi se portret kralja, ali se, za razliku od kraljice, ne prikazuje sa krunom na glavi. Sliku kralja je izradio vajar Martin Jennings, a u skladu s britanskim numizmatičkim tradicijama, njegov je portret okrenut u lijevu stranu, u suprotnom smjeru u odnosu na preminulu kraljicu.
Skraćeni tekst se koristi kako bi se identifikovao vladar i navele neke od njegovih titula i počasti. Tako na novom setu kovanica tekst "CHARLES III.D.G.REX.F.D". Dok D.G.REX (Dei Gratia Rex; Po Božijoj milosti, Kralj) označava njegovu poziciju kao vladara, dok F.D. (Fidei Defensor; Branitelj Vjere) pokazuje da je kralj poglavar Anglikanske crkve.
Kovnica The Royal Mint je najveća i tehnološki najnaprednija kovnica novca na svijetu. Godišnje se proizvode više od 3,3 milijarde novčića i praznih metalnih diskova za preko 30 zemalja. Muzej Kraljevske kovnice (The Royal Mint Museum) posjeduje jednu od najvrijednijih kolekcija novčića, medalja, umjetničkih dijela na svijetu, i čuva tradiciju britanske numizmatike.
Novčići u Muzeju Kraljevske kovnice broje oko 80.000 primjeraka i obuhvataju čitave periode, počevši od grčke i rimske antike, pa sve do danas. Velika vrijednost Muzeja leži u periodu poslije 1660. godine, a posebno u raznovrsnim eksperimentalnim primjerima. Među njima se ističu predloženi novčići za kralja Edvarda VIII, koji nikada nisu pušteni u opticaj zbog kraljeve abdikacije u decembru 1936. godine.
Nove kovanice će ući u opticaj do kraja godine i postepeno će zamijeniti kovanice sa likom kraljice Elizabete. Za strastvene numizmatičare na sajtu Westminster collection moguće je, ako ste dovoljno strpljivi da čekate ovih dana u redu da biste pristupili sajtu, naručiti set novih novčića za 32,50 funti. Za kolekcionare koji su spremni da izdvoje više, najskuplji primjerak koji se prodaje na The Royal Mint kolekciji je Britannia 2023: Kovanica od 28 grama zlata – deset kovanica u tubi koje koštaju 16.000 funti.
A evo i predstavnika svijeta prirode koji krase nove britanske kovanice:
- 1p: Puh (hazel dormhouse) čija se populacija prepolovila od 2007. godine, rođak je vrste glodara koji je 1902. godine pobjegao iz privatne kolekcije Lionela Waltera Rothschilda u okrugu Hertfirdšir i tako se proširio na teritoriji Engleske. Od tada do 2007, populacija ove vrste je prepolovljena. Inače je bio omiljena životinja starih Rimljana, ali kao delikates
- 2p: Crvena vjeverica, za koju se očekuje da će se uklopiti u boju bakarne kovanice
- 5p: List hrasta, koji označava njegovu ulogu kao bogatog staništa za biodiverzitet u šumskim područjima i njegovu povezanost s prošlim vladarima
- 10p: Tetreb Capercaillie - najveći tetrijeb na svijetu - koji se nalazi u malom dijelu Škotske i vrsta je kojoj prijeti izumiranje
- 20p: Morski papagaj
- 50p: Atlantski losos, nazivan i kraljem među ribama, ugrožen je zagađenjem voda i gubicima staništa
- £1: Pčele
- £2: Nacionalni cvjetovi - ruža za Englesku, narcis za Vels, čičak za Škotsku i detelina za Severnu Irsku
Istorija britanske amblematike kada je u pitanju cvijeće isprepletena je legendama i istorijskim događajima koji su duboko ukorenjeni u nacionalni etos. Nakon završetka Ratova ruža, kada su se sukobili predstavnici moćnih porodičnih dinastija Lancaster i York, kralj Henry VII prepoznao je potrebu za pomirenjem i ujedinjenim zaraćenih strana. Kao znak pomirenja, ustanovio je Tudor ružu kao nacionalni simbol. Lancasteri su koristili crvenu ružu kao svoj simbol, dok su Yorki koristili bijelu ružu. Tudor ruža prikazuje bijelu ružu Yorka unutar crvene ruže Lancastera.
Vjeruje se da je svetac, zaštitnik Irske Sveti Patrik koristio je cvijet deteline s tri lista kako bi Ircima ilustrovao koncept Svetog Trojstva.
Viteški red "Order of the Thistle" (Red čička) osnovao je kralj James III 1687. godine. Moto ovih vitezova „nemo me impune lacessit“ što u prevodu znači „niko me ne napada nekažnjeno“ i danas oslikava izuzetnu hrabrost i upornost, pa se red čička dodjeljuje pojedincima za izuzetan doprinos Škotskoj.
Od 19. vijeka, narcis je postao primarni simbol Velsa. Ovaj cvijet cvjeta tokom nacionalnog praznika Dana svetog Davida 1. marta, a njegovo velško ime "Cenninen Pedr" doslovno se prevodi kao "praziluk Svetog Petra". Tokom proslava ovog praznika Velšani se oblače u tradicionalne nošnje, i nose praziluk i narcis u korpama.