Golf kao sport mnogima u Bosni i Hercegovini asocijacija je na holivudske filmove te na prestiž i skupoću, pa se tako i iznenade kad čuju da u našoj državi ima nekoliko golf klubova, ali i da to nije toliko skup sport koliko mislimo.
Golf je olimpijski sport, ali je poznat i po velikom broju amaterskih turnira koji se održavaju na raznim nivoima, što dodatno doprinosi njegovoj popularnosti. Vjeruje se da ovaj sport vuče korijene iz Škotske, ali je svjetsku popularnost stekao preko Velike Britanije.
Prema istraživanjima koja su vršena tokom 2022. godine, pandemija koronavirusa doprinijela je popularnosti ovog sporta. Tako je prošle godine 25,6 miliona Amerikanaca igralo na golf terenu, što čini osam posto ukupne populacije SAD-a, a američka golf industrija vrijedi 84 milijarde dolara. Što se tiče Evrope, Velika Britanija i Njemačka su vodeće nacije po broju registriranih golf igrača. Čak 4,32 miliona golfera registrovano je u 49 federacija članica Evropske asocijacije golfera (EGA).
Iako nije među najpopularnijim sportovima kod nas, postoji značajan broj igrača i ulaganja u njegov razvoj. Josip Grubišić, predsjednik Golf kluba Posušje, kaže da je golf u našoj zemlji solidno razvijen sport i kad poredi s regionom, smatra da ne zaostajemo mnogo.
Grubišić kaže da je klub posljednjih šest godina državni prvak, te da su s 50 članova, koliko ih danas imaju, osvajali mnoge nagrade kako u BiH tako i u inostranstvu.
"Golf se u svijetu smatra skupim sportom, ali u globalu nije toliko skup, pogotovo u BiH, gdje su cijene normalne, godišnje članarine su oko 200 KM, prosječna oprema je 500-600 KM za početnike, naravno, kao i u svemu, ta cijena može biti i 2000-3000 KM, ovisno o kvalitetu i individualnim željama", objašnjava Grubišić za Bloomberg Adriju.
Pored ovog kluba i Golf klub Smreka raspolaže Driving rangeom te šest rupa, što za sada zadovoljava igrače na području naše države, kaže predsjednik kluba Sanjin Radonja. Klub trenutno ima oko 20 aktivnih članova, koji redovno treniraju i učestvuju na turnirima, a godišnja članarina iznosi 300 KM.
Radonja kaže kako ovaj sport kod nas nije preskup te da je najviše novca potrebno uložiti u samom startu, u nabavku opreme i polaganje certifikata. Međutim, dodaje, uvijek se može pronaći polovna oprema koja može trajati godinama, što veliki broj igrača i koristi.
Ova igra zahtijeva smirenost, preciznost i logičko razmišljanje, a svemu tome svakako doprinosi i priroda kojom su igrači okruženi.
"Potencijal kao i u svakom sportu postoji, tu nema dileme, međutim, na nama je da radimo na unapređenju", kaže Radonja za naš medij i dodaje kako je ovaj sport nekada smatran "sportom za bogate", ali je danas "sport za sve".
Kroz historiju ovaj sport je bio često zabranjen ženama, međutim, danas na terenima možemo naći sve više golferica. U svijetu se otvaraju i ženski golf klubovi. BiH je po ovom pitanju vrlo otvorena, te tako danas imamo veliki broj žena koje se takmiče u ovom sportu.
Tereni u razvoju
Standardno golf igralište ima 18 rupa, međutim nijedan teren u BiH još uvijek nema kapacitete koji odgovaraju ovom broju. Tako je teren GK Posušje sačinjen od devet rupa i golfske kuće.
"Tereni su nam dosta prirodni i svaki ima svoju priču, svoju dušu, nisu klasični šminkerski, to je ono što im daje ljepotu i ljudi sa strane nam se uvijek rado vraćaju", kaže Grubišić i dodaje da je za razvoj terena najveći problem finansijske prirode.
I Radoja navodi kako je geografski položaj BiH idealan za ovaj sport – brdoviti i planinski dijelovi te Hercegovina idealni su za terene, međutim i dalje je preskupo napraviti ih, a još skuplje održavati. Dodaje da su u svijetu sve popularniji eko tereni koji zahtijevaju manja ulaganja.
Teren u GK Smreka gradi se već sedam godina, ali još uvijek nije završen. Ipak, zadovoljava osnovne potrebe golfera i početnika.
U blizini Sarajeva nalazi se teren koji ima šest rupa. Na oficijelnoj stranici GK Sarajevo navedeno je kako godišnja cijena iznosi 2.200 KM te da klub nudi razne strukturirane programe za sve dobne skupine.
Bit će potrebno mnogo finansijskih sredstava da bi se poboljšali tereni, ali i privukli igrači. Ipak, prisutnost ovog sporta sve više pronalazi zainteresovane igrače. Kako kažu sagovornici – "dok ne probate, nećete znati da li je ovo sport za vas".
"Da je više klubova i više ljudi, mislim da bi i popularizacija u BiH bila sigurno veća", zaključuje Radonja.