Evropska unija razmatra isključivanje više od 20 banaka iz međunarodnog platnog sistema SWIFT, zabranu rada gasovoda Sjeverni tok, kao i nova ograničenja na cijenu rusku nafte, saznaje Bloomberg. Cilj novog paketa sankcija je povećavanje pritiska na Moskvu da okonča rat u Ukrajini.
Evropska komisija se konsultuje sa državama članicama, kažu dobro obavješteni izvori. Kako dodaju, odluka o novim sankcijama još uvijek nije donijeta, a zahtjeva saglasnost među državama članicama. Kako bi ograničila prihode Rusije, EU takođe razmatra da isključi još dvadesetak banaka iz SWIFT sistema, što bi moglo da nanese štetu bankama od oko 2.5 milijarde evra.
Radi se o bankama za koje se sumnja da omogućavaju Rusiji pozajmice kojima se finansira rat, kažu izvori. EU takođe razmatra širenje sankcija na ruske naftne tankere, kao i dodatne sankcije bankama koje se dovode u vezu sa pozajmicama za finansiranje rata u Ukrajini.
Nove sankcije mogle bi da donesu i ograničenje cijena ruske nafte sa trenutnih 60 na 45 dolara za zemlje G7, kažu izvori Bloomberga. Baltičko more, nekada bilo ključna ruta za ruski gas kroz Sjeverni tok 2, trebalo je da udvostruči kapacitete za transport gasa do Njemačke. Ovaj gasovod je izgrađen, ali nikada nije pušten u rad, a na početku ruske invazije na Ukrajinu oštećen je u eksploziji, za koju se smatra da je bila podmetnuta kao pokušaj sabotaže. Ministri finansija G-7 nisu uspeli da postignu dogovor o cijenama nafte na nedavnom sastanku u Kanadi.
Bloomberg
EU razmatra nove sankcije dok američki predsjednik Donald Trump pokušava da podstakne Moskvu i Kijev da zaključe mirovni sporazum. Trump se do sada uzdržavao uvođenja novih sankcija Rusiji, iako je nekoliko puta prijetio da će to učiniti. Na snazi su i dalje američke sankcije uvedene pod Bidenom, a Trump je spominjao njihovo ukidanje ukoliko pregovori budu dali rezultate.
Njemačka je podržala sankcije u vezi sa gasovodom Sjeverni tok. Njemački kancelar Fridrich Mertz je prošle nedjelje u Rimu rekao da podržava prijedlog Evropske komisije "da se započne rad na evropskim merama protiv gasovoda", prenio je Bloomberg. Zabrana rada Sjevernog tok 2 zaštitiće Berlin kako od ruskog, tako i od američkog pritiska. EU planira da do kraja 2027. prestane sa korištenjem ruskih fosilnih goriva. EU takođe razmatra širenje sankcija na ruske naftne tankere.
Od početka ruske invazije na Ukrajinu, EU je uvela 17. paketa sankcija. Neke od njih sadrže klauzule kojima su evropske firme zaštićene od arbitraže u vezi sa bilateralnim investicionim sporazumima, dodaju izvori.