Dnevni brifing kineskog ministarstva vanjskih poslova počeo je u Pekingu oko devet sati po srednjoevropskom vremenu. Istovremeno, čekalo se na brifing američkih zvaničnika o ishodu trgovinskih pregovora, započetih u subotu u Ženevi.
Ministar finansija SAD-a Scott Bessent rekao je da ni SAD ni Kina ne žele "razdvajanje odnosa", a Kina ističe da prijetnje nikada nisu pravi način za rješavanje pitanja s tom zemljom.
Dogovoreno je da SAD smanji carine na kinesku robu sa 145 posto na 30 posto tokom 90 dana. Kina, s druge strane, smanjuje carine na američku robu sa 125 posto na 10 posto za isti period.
SAD i Kina će privremeno smanjiti carine na proizvode kojima međusobno trguju, prema zajedničkom saopštenju objavljenom u Ženevi, u pokušaju da ublaže trgovinske tenzije i pruže sebi još tri mjeseca za rješavanje međusobnih nesuglasica, izvijestio je Bloomberg.
Kineske akcije nastavljaju rast - indeks Hang Seng (HSI) bilježi skok od 2,7 posto, dok Hang Seng Tech skače za 4,5 posto, pri čemu gotovo svi glavni indeksi brišu prethodne gubitke izazvane carinama.
Ipak, investitori iz Kine (kontinentalni dio) koji ulažu u akcije u Hong Kongu preko tzv. Southbound Stock Connect programa koriste ovaj rast za prodaju, pri čemu odljev kapitala dostiže gotovo 13 milijardi hongkonških dolara.
Jačanje dolara poslije vijesti o carinama
Dolar je ojačao i dostigao najviši nivo u posljednjih mjesec dana u odnosu na euro i jen, nakon vijesti o carinama. Bloombergov indeks dolara (Dollar Spot Index) porastao je za 0,3 posto, dok volatilnost valutnih kurseva ostaje pod pritiskom, naročito kada je riječ o sigurnim valutama.
BBDXY:IND
BBG US Dollar Spot
1.236,25 USD
+8,911 +0,73%
vrijednost na početku trgovanja
1.228,67
posljednja zaključna vrijednost
1.227,34
promjena od početka godine
-6,128085%
dnevni raspon
1.227,85 - 1.236,72
raspon u 52 nedjelje
1.212,03 - 1.325,10
Zajedničko saopštenje SAD-a i Kine objavljeno je u Ženevi, nekoliko trenutaka poslije pregovora između ovih dviju zemalja.
Ovo je značajno smanjenje dažbina između dvije najveće svjetske ekonomije, piše Bloomberg, a tržišta već reaguju rastom. Aktuelna situacija daje vjetar u leđa investitorima, a vjerovatno je ovo čak i pozitivniji ishod nego što se očekivalo.
"Postigli smo dogovor o pauzi od 90 dana i znatno smanjili iznose carina", rekao je Bessent. On je diskusije s Kinom opisao kao "robusne" i rekao da su "obje strane pokazale veliko poštovanje". Dodao je da će SAD nastaviti da se kreće ka uravnoteženoj trgovini s Kinom.
Fjučersi za S&P 500 porasli su do 2,8 posto, fjučersi za Nasdaq 100 do 3,3 posto. USD/JPY (odnos između američkog dolara i japanskog jena) raste na najviši nivo od 10. aprila nakon pregovora između SAD-a i Kine, a također rastu prinosi na američke desetogodišnje obveznice na najviši nivo u posljednjih mjesec dana.
Inače, brifing kineskog ministarstva vanjskih poslova prelazi na drugo pitanje, koje se odnosi na odnose s Brazilom - predsjednik Luiz Inácio Lula da Silva trenutno je u svojoj šestoj posjeti Kini.
Bloomberg
Reakcija Evrope
Euforija oko postizanja dogovora između SAD-a i Kine je nešto umjerenija na evropskim tržištima akcija, sa Stoxx 600 indeksom koji je porastao za oko 0,7 posto. Sektori koji su osjetljivi na trgovinu, kao što su rudarstvo, automobilska industrija, potrošački proizvodi i tehnologija, predvode dobitke među evropskim akcijama. Brzi pregled nekih tehničkih pokazatelja sugeriše da evropski referentni indeks može da nastavi svoj rast u narednom periodu.
Relativni indeks snage Stoxx 600 indeksa porastao je na 64, ali još uvijek nije dostigao nivo koji se smatra previsokim u odnosu na njegovu stvarnu vrijednost. Vrijednost od 70 ili više smatra se pokazateljem koji prethodi prodaji. Također, referentni indeks je za oko 3,8 posto ispod svog rekordnog nivoa iz marta, dodaje Bloomberg.
Najavljena smanjenja isključuju sektorske carine
Kako je već spomenuto, ukupne američke carine od 145 posto na većinu kineskog uvoza bit će smanjene na 30 posto, uključujući stopu vezanu za fentanil, do 14. maja, dok će kineske carine od 125 posto na američku robu pasti na 10 posto. Međutim, najavljena smanjenja carina ne odnose se na sektorske carine nametnute svim američkim trgovinskim partnerima, a carine koje su se primjenjivale na Kinu tokom prve Trumpove administracije ostaju na snazi.
"Imali smo vrlo snažnu i produktivnu raspravu o narednim koracima u vezi s fentanilom", rekao je Scott Bessent.
Tržišta akcija u Aziji i Evropi porasla su nakon objave ove vijesti, a američki terminski ugovori dosegnuli su najviše vrijednosti tokom trgovanja. Cijene nafte su također porasle.
U američkoj izjavi također se navodi da će "dvije strane uspostaviti mehanizam za nastavak rasprava o privrednim i trgovinskim odnosima", prenio je Bloomberg.
Odgovor Pekinga
Kina se oduvijek odnosila prema SAD-u na osnovu načela međusobnog poštovanja, izvijestila je zvanična novinska agencija Xinhua, pozivajući se na Bijelu knjigu o nacionalnoj sigurnosti. "Kina je predana stabilnom razvoju odnosa sa SAD-om", navodi se dalje, "a nametanje pritiska i prijetnji nije pravi način postupanja s Kinom".
Ova objava predstavlja korak prema deeskalaciji carinskog rata koji je doveo do trenutnog pada trgovine preko Tihog okeana. Dvije zemlje su ranije izvijestile o "značajnom napretku" u svojim razgovorima, što je podstaklo tržišta i pomoglo kineskim akcijama da nadoknade gubitke izazvane Trumpovim najavama o carinama 2. aprila.
Trgovinska predstavnica Jamieson Greer rekla je da SAD želi uravnoteženiju trgovinu s Kinom.
Bijela kuća je u nedjelju u svojoj početnoj izjavi nazvala sporazum "trgovinskim sporazumom", ali još uvijek nije jasno navela koji je prihvatljiv cilj za obje strane ili koliko će vremena biti potrebno da se to postigne. Kina je prethodno zahtijevala da SAD ukine sve carine nametnute ove godine, što je nespojivo s američkim ciljem smanjenja ili okončanja trgovinskog deficita. Dok su tržišta pozdravila nedavne objave o napretku, historija sugeriše da bi moglo proći mnogo vremena prije nego se postigne detaljan sporazum, ako je on uopšte moguć.
Godine 2018, dvije strane su se također saglasile da stave svoj spor na čekanje, nakon prvog kruga pregovora, ali SAD se ubrzo povukao iz tog sporazuma, što je dovelo do više od 18 mjeseci daljnjih carina i pregovora prije potpisivanja trgovinskog sporazuma "Prve faze" u januaru 2020.
Na kraju, Kina nije ispunila kupoprodajni ugovor u tom sporazumu, a američki trgovinski deficit s Kinom skočio je tokom pandemije, što je dovelo do trenutnog trgovinskog rata.
— Uz pomoć Jamesa Maygera (u dijelu teksta koji počinje od pasusa 'Najavljena smanjenja isključuju sektorske carine' pa do kraja).
--U članak dodat video sadržaj Bloomberg Adria TV-a