Kada se održavaju izbori u SAD-u, to je kao da se događaju u pola svijeta. Upravo je dan uoči izborao bio ključna tema i na našoj platformi. Analitičari i stručnjaci za Bloomberg Adriju analizirali su kako bi rezultati izbora mogli utjecati na geopolitičke i ekonomske prilike, kao i na odnose SAD-a s BiH. A danas, na dan izbora u SAD-u, u Sarajevu se održava naša konferencija pod nazivom Investicije 360, pa smo tako i kroz članak - Šta će privući investicije? i s Nedimom Hamzićem razgovarali o "američkim pogledima" na stanje u bh. ekonomiji.
Ovo je pet vijesti koje treba da znate na početku dana:
Harris ili Trump: Šta BiH očekuje od američkih izbora
Za Bijelu kuću nadmeću se Donald Trump, kandidat Republikanske stranke, i Kamala Harris iz Demokratske stranke. Analitičari se slažu da će ishod izbora utjecati na ekonomsku i političku stabilnost Zapadnog Balkana, ali su podijeljena mišljenja u vezi s dugoročnim promjenama koje bi izbor jednog ili drugog kandidata donio.
Prema najnovijim modelima, Trump trenutno ima blagu prednost nad Harris u onome što ostaje veoma tijesna utrka, što će dovesti do toga da će ovi izbori imati duboke posljedice za cijeli svijet, posebno u pogledu geopolitičke stabilnosti, trgovinskih politika i međunarodne percepcije demokratije, pojašnjava ekonomski analitičar Faruk Hadžić.
Šta će privući investicije? Transparentnost javnih nabavki i jačanje pravnog okvira
Sjedinjene Američke Države globalna su velesila ponajprije zbog svoje ekonomije koja je i danas nedodirljivi svjetski lider, a njene kompanije u Bosni i Hercegovini tržišni su lideri. Nedim Hamzić, direktor Američke privredne komore u BiH (AmCham BiH), za Bloomberg Adriju govorio je o "američkim pogledima" na stanje u bh. ekonomiji, a posebno o otvorenim pitanjima koja ova organizacija u ime svojih članova delegira predstavnicima vlasti.
Porezni i regulatorni okvir nije dovoljno stimulativan za strane investitore, devizno poslovanje potrebno je unaprijediti, kao i legislativu tržišta rada, ..., brojna su delegirana pitanja za predstavnike vlasti.
Dan uoči izbora: Trump i Harris u tijesnoj borbi za Bijelu kuću
Prije svega, kampanja demokrata prošla je kroz pravi vrtuljak kada je još uvijek aktuelni predsjednik i bivši kandidat za još jedan četverogodišnji mandat - Joe Biden odlučio povući se. Razlog je, navodno, zdravstvene prirode, premda je Bidenova odluka donesena svega nekoliko dana nakon pokušaja atentata na republikanca Donalda Trumpa.
Podsjećamo, Trump je 14. jula ove godine ranjen vatrenim oružjem na predizbornom skupu u Pennsylvaniji, a pokušaj atentata izveo je dvadesetogodišnji napadač koji je potom ubijen. Zvuči groteskno, ali Trump je nakon toga dobio dodatnu popularnost kod jednog dijela nacije, uspjevši taj nemili događaj pretvoriti u politički spektakl i podignuti kriptovalute u visine.
Hoće li riba uskoro nestati s naših tanjira?
Više od 80 posto slatkovodnih riba u regiji Adria nestalo je u posljednjih 50-ak godina, a situacija s morskim vrstama u Jadranu, ako se nastavi ovim tempom, također neće biti ohrabrujuća. Trenutno se u Jadranu lovi dvostruko više ribe nego što je održivo.
"Ako nastavimo ovim tempom, za 20 godina u moru će biti više plastike nego ribe", izjavili su za Bloomberg Adriju predstavnici svjetske organizacije za zaštitu prirode World Wide Fund for Nature Adria.
Poznati biznismeni i njihovi milioni krče put Hrvatskoj u geotermalni Eldorado
Hrvatska bi, prema svim parametrima, trebala biti geotermalni Eldorado, ali unatoč sve većem interesu investitora za ulaganja, već desetak godina govorimo samo o neiskorištenim potencijalima. Stoga je veliku pažnju privukla vijest da tvrtka Geo Power Zagocha iz ENNA grupe planira gradnju najveće geotermalne elektrane u Evropskoj uniji s ORC tehnologijom, koja garantuje zatvoreni i najčišći sistem proizvodnje električne energije.
Tvrtka je krajem augusta na eksploatacijskom polju Slatina 2 kod Čađavice, 15 kilometara od Slatine, započela bušenje za buduću geotermalnu elektranu planirane snage 20 megavata. Investicija je vrijedna 140 miliona eura.
Panonski bazen ima čak 60 posto viši geotermalni gradijent od evropskog prosjeka. Laički rečeno, to znači da se bušenjem do dubine od dva kilometra uobičajeno pronalaze ležišne stijene temperature oko 100 °C, dok je na dubini od tri kilometra temperatura oko 150 °C, što je već dovoljno za proizvodnju električne energije.
Pogledajte šta se to još čitalo:
Čitat ćete...
Sarajevska Bloomberg Adria konferencija koja počinje danas pokušat će dati odgovore na pitanje "Kako ulaganjem staviti BiH na mapu svjetskih tržišta?".
Konferencija INVESTICIJE 360 okupit će vodeće stručnjake i ključne igrače iz oblasti energetike, investicija i poslovnih trendova s ciljem pokretanja konstruktivnog dijaloga i davanja odgovora na pitanja iz ovih važnih oblasti.
Uvid u investicione mogućnosti dat će nam sjajni govornici poput direktorice korporativnih poslova Adriatic Metals BH Sanele Karić, izvršnog direktora MM Real Estatea Mineta Musića, direktora Advantis Brokera a.d. Branka Kecmana. Oni će nesebično podijeliti svoja viđenja i znanja o važnim temama energetske tranzicije.
Sankcionisane kompanije i dalje su tema koju pratimo, tako u novom članku čitajte o tome kako je banjalučki Nimbus Innovations upravo zbog sankcija izgubio još jedan "državni posao".
U novom izdanju Businessweeka donosimo priču o tome kako je vještačka inteligencija iz Sibira za kartanje nadmudrila najpametnije svjetske istraživače.