"Priliv mozgova" ili povratak radnika iz zapadnih zemalja u Bosnu i Hercegovinu (BiH), iako izaziva nevjericu, prema svemu sudeći, trend je koji bi mogao obilježiti naredne godine. Dodatna radna snaga mogla bi pomoći i Neumu, koji se suočava s nizom izazova i nedostatkom strategije - što koči njegov održivi razvoj.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Od odliva do priliva mozgova, povratak radnika kao nova šansa za BiH
O trendu povratka radnika iz inostranstva te mogućnostima koje se otvaraju ne samo za BiH, nego i ostale zemlje Zapadnog Balkana, govori i Svjetska banka, nazivajući to 'priliv mozgova'.
Naime, u novom izdanju Redovnog ekonomskog izvještaja za Zapadni Balkan, Svjetska banka između ostalog navodi da "povratak migranata koji su u inostranstvu stekli napredne vještine može dovesti do 'priliva mozgova' u zemlje porijekla. Dok privlačne visoke zarade u stranim zemljama mogu motivirati one koji ostaju da se obrazuju i unaprijede vještine".
Neum na prekretnici: Jeftinija verzija Makarske ili razvoj ozbiljne strategije
Neum, jedini bh. grad na moru, ostvario je jednu od najuspješnijih turističkih sezona do sada, uz rast broja gostiju, unapređenje infrastrukture i razvoj kongresnog turizma. Međutim, iako grad sve više postaje konkurentna destinacija na Jadranu, suočava se s nizom izazova i nedostatkom strategije - što koči njegov održivi razvoj.
Povoljnije cijene u odnosu na Hrvatsku privlače posjetioce, ali nedostatak dugoročne strategije za održivi razvoj otežava rješavanje ključnih problema.
Kako je Temu marketinškim manipulacijama pomeo konkurenciju
Nakon što je prije dvije godine krenuo u lov na svjetsko tržište, Temu je zavladao online trgovinom. Kineska platforma je u najmanju ruku pokosila konkurente i po popularnosti prestigla ostale divove za online trgovinu. I nije se to dogodilo slučajno. Osim jeftine robe, iza 'Temu booma' stoje mudre taktike koje možemo osuditi, ukrasti ili iz njih nešto naučiti.
Digitalni strateg David Peranić i stručnjak za psihologiju marketinga Roberto Levak iz Scoremindsa su za Bloomberg Adriju objasnili da je za takvu popularnost najzaslužniji veliki budžet koji je kompanija odlučila "ulupati" u marketing.
Ko je gubitnik u Trumpovom beskonačnom ratu? Ne samo Kina
Godine 2016. Donald Trump kampanju za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) temeljio je na obećanju da će preteći Kinu. Nakon izborne pobjede uveo je dotad nezabilježen niz carina i izvoznih kontrola. U svojoj kampanji iz 2024. odlučio je koristiti istu strategiju koja mu je već donijela pobjedu te obećao da će ići korak dalje, odnosno uvesti carine od 60 odsto na cjelokupan uvoz iz Kine.
S druge strane, ne može se reći ni da je Joe Biden preveliki ljubitelj panda medvjeda. Trumpovim carinama dodani su novi nameti usmjereni na električna vozila, baterije i solarne ćelije. Izvoznim kontrolama nastoji se blokirati pristup Kine vrhunskim poluprovodnicima. Potpredsjednica Kamala Harris još nije iznijela detaljni plan za Kinu, no izgledno je da će nastaviti u tom smjeru.
Šta je EaSI? Program vrijednosti 762 miliona evra
Program za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI), Evropskog socijalnog fonda plus (ESF+) vrijedan je 762 miliona evra i odnosi se na razdoblje 2021–2027. godine.
Savjet ministara BiH odobrio je potpisivanje sporazuma s Evropskom unijom, a kojim se BiH omogućava učestvovanje u ovom programu koji pruža snažnu podršku projektima zapošljavanja, socijalnoj inkluziji i ekonomskom razvoju najranjivijih grupa u zemljama članicama i kandidatima za članstvo u EU, uključujući BiH.
Šta se još čitalo u srijedu:
Nema više razbacivanja, štede čak i Kinezi - luksuzni brendovi u problemima
Borba SEC-a i Ripplea - ko će izdržati do kraja?
Evropski ekonomski rast najviši još od prvog lanjskog kvartala
Slijedi…
Porodične firme - izazov i(li) zadovoljstvo i kako Telemax balansira - Porodične firme u BiH u najvećem broju slučajeva, njih oko 70 odsto, osnovali su trenutni vlasnici, dok ih je oko 16 odsto naslijeđeno. Porodični biznis odnosi su prije svega veliki izazov s jedne strane, ali i zadovoljstvo s druge strane, kaže za Bloomberg Businessweek Adria Arijana Maksimčuk, vlasnica kompanije Telemax iz Banjaluke.
Ćorluka nastavlja investicije, najavio nove milionske projekte - Petar Ćorluka, bh. preduzetnik i vlasnik fabrike toaletnog papira i higijenskih potrepština Violeta, ne miruje kada je riječ o investicijama i projektima. Otvorivši najsavremeniju tvornicu kartonske ambalaže, ušao je u novi segment poslovanja i već za sljedeću godinu najavio nove investicije.
Euribor pao na tri posto: Hoće li krediti biti jeftiniji - Euribor, referentna šestomjesečna kamatna stopa, važna za one koji imaju kredite s promjenjivom kamatnom stopom ili razmišljaju o tome da ih uzmu, spustila se s dobrih četiri odsto na početku godine na ispod tri odsto, dok je tromjesečni Euribor tik iznad tri odsto. Mnoge banke u BiH vezuju varijabilne kamatne stope za Euribor, ali se promjene mogu očekivati tek kada referentne stope padnu na nivo od dva odsto.
Pregled najnovijih sadržaja na Bloomberg Adria BiH možete naći na ovom linku.