Sa zebnjom iščekujemo jesenje kiše i strepimo od ponovnih poplava, klizišta i bujičnih voda. Decenija je prošla od razornih poplava 2014. godine, čija se šteta mjerila u milijardama maraka, a institucije i kontrolni organi nisu izvukli lekcije iz te katastrofe.
Nove poplave i bujice koje su u petak pogodile dio Hercegovine i Srednje Bosne odnijele su, izvjesno je, više života nego poplave 2014. godine.
Zapuštena riječna korita i komunalna infrastruktura, sječa i pustošenje šuma, nelegalni nasipi i kamenolomi, nedostatak odbrambenih nasipa, neefikasan sistem upozoravanja... samo su neki od razloga koji su doprinijeli da putevi, pruge, domovi i privredni subjekti opet budu poplavljeni, neki potpuno razoreni.
Ovo je moglo da se izbjegne, bar djelimično, ali nije.
Ovo je pet stvari koje treba da znate na početku dana:
Poplave i šteta po privredu: Komora prikuplja podatke, tužioci istražuju kamenolom
Ne prestaje sanacija posljedica katastrofalnih poplava i bujica koje su pogodile BiH. Štete koje trpi privreda se sabiraju, usljed prekida putne komunikacije između Sarajeva i Mostara, kao i željezničkog transporta i povezanosti s Lukom Ploče u Hrvatskoj.
Privredna komora Federacije BiH prikuplja informacije o stanju privrednih subjekata na pogođenim područjima. Predložiće adekvatne mjere vladama na različitim nivoima.
Ekonomista Damir Bećirović za Bloomberg Adriju kaže da su prvenstveno pogođena sva preduzeća u područjima gdje su se desile poplave, a prekid željezničkog saobraćaja u pravcu Mostara i Luke Ploče imaće teške posljedice.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) formiralo je predmet koji se odnosi na kamenolom u Donjoj Jablanici, koji se usljed padavina sručio niz padinu i zatrpao naselje.
Federalni hidrometeorološki zavod izdao je narandžasto upozorenje za Hercegovinu i centralnu Bosnu, gdje se 8. oktobra očekuju obilne padavine.
Ko su izborni pobjednici i kako bi blokchain mogao da unaprijedi izborni proces
Lokalni izbori nisu pretjerano promijenili odnose snaga u najvažnijim lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini. Izlaznost na Lokalne izbore u ovoj godini iznosi 47,73 odsto, dok je na prošlim izborima ona iznosila 51 odsto.
Šta bi glasanje bazirano na blockchain tehnologiji donijelo BiH, pitali smo prije izbora Amru Selimović, koja je doktorirala na temu "Blockchain tehnologije u BiH: namjera i mogućnosti primjene".
Ko su najveći investitori u nekretnine u Sarajevu
Najveći igrači u oblasti stanogradnje u Sarajevu su domaće kompanije. Bosanskohercegovačke kompanije su u posljednjih desetak godina u velikoj mjeri izmijenile izgled grada gradnjom stambeno-poslovnih kompleksa, gdje su se formirala čitava nova naselja.
Na području Sarajeva postoji još veliki broj atraktivnih lokacija na kojima bi u budućnosti mogli da budu izgrađeni novi stambeno-poslovni kompleksi, što bi u velikoj mjeri moglo da zadovolji rastuću potražnju za stanovima.
Popularnost autentičnih iskustava obilježila uspješnu turističku sezonu u BiH
Ljetna turistička sezona u Bosni i Hercegovini ove godine donijela je niz pozitivnih promjena, s naglaskom na rastući interes za autentična i privatna iskustva, kako među domaćim, tako i među stranim posjetiocima.
Kad pogledamo period od početka godine pa do augusta, turisti su ostvarili 1.308.147 posjeta, što je 10,8 odsto više u poređenju s istim periodom prošle godine. Domaći turisti su povećali broj posjeta za 2,3 odsto, dok je broj posjeta stranih turista porastao za 14,4 odsto.
Prpić: Elektrifikacija autoindustrije je moguća, a hibridi su skupa izmišljotina
Cestovni promet odgovoran je za gotovo 15 odsto emisija stakleničkih plinova, pa je jasno da tranzicija prema održivijim oblicima mobilnosti igra ključnu ulogu u borbi protiv klimatskih promjena. Električna vozila (EV) godinama su se smatrala rješenjem tog problema, a brojne su vlade širom svijeta pružale izdašne subvencije kako bi podstakle vozače na prelazak na EV. No uprkos velikom početnom zamahu, tranzicija je naišla na prepreke.
Hrvoje Prpić, predsjednik Udruženja Strujni krug, koje okuplja vlasnike i simpatizere električnih automobila, smatra da problem električnih vozila nije u tehnologiji, koja je već dovoljno napredovala, već u njihovim visokim cijenama koje odbijaju kupce.
Šta se još čitalo u ponedjeljak:
Uredba Vlade FBiH: 458 poslodavaca isplatilo puni iznos jednokratne pomoći
VW u savršenoj oluji pada prodaje, konflikta u Njemačkoj i kineske konkurencije
Vodimo vas na putovanje života: Homo Faber - najveća proslava zanatstva u Veneciji
Slijedi...
Ne prestajemo da otkrivamo i analiziramo sve posljedice poplava i bujica po domaću privredu, a na našoj platformi već možete naći analizu o tome šta za Luku Ploče znači prirodna katastrofa u BiH.
Raspitali smo se i dokle je stigla priprema novog zakona o radu na području Federacije Bosne i Hercegovine, koji bi trebalo da donese značajne izmjene na tržište rada.