U protekloj sedmici pratili smo podatke o kretanju inflacije u Bosni i Hercegovini, kao i vanjskotrgovinskim trendovima. Analizirali smo i promet na tržištu nekretnina u Republici Srpskoj. Objavili smo i podatke o prognoziranom rastu Međunarodnog aerodroma Sarajevo. Evropska banka za obnovu i razvoju (EBRD) potvrdila je prognozu rasta ekonomije BiH.
Ovo je pet najznačajnijih grafova:
Cijene usluga u BiH i dalje rastu
Cijene proizvoda i usluga u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u augustu, a u poređenju s julom, zabilježile su blagi rast, što je uglavnom potaknuto rastom cijena struje. Na godišnjem nivou inflacija je znatno usporila, a najveći doprinos rastu daju cijene usluga. Mjesečna inflacija u BiH u augustu je iznosila 0,5 posto. U augustu su najviše porasle cijene stanovanja i režija te hrane i bezalkoholnih pića. S druge strane, pale su cijene namještaja i kućanskih aparata, prijevoza i obrazovanja. Na godišnjem nivou najviše su rasle cijene u restoranima i hotelima, kao i cijene ostalih dobara i usluga te alkoholnih pića. Prosječni pad cijena zabilježen je kod odjeće i obuće te prijevoza.
Negativni vanjskotrgovinski trendovi
Bosna i Hercegovina nastavlja bilježiti negativne vanjskotrgovinske trendove, prvenstveno zbog manje potražnje za bh. proizvodima u zemljama Evropske unije. Izvoz je kontinuirano u padu, dok uvoz raste, a vanjskotrgovinski deficit je dostigao 8,4 milijarde KM. Interesantno je da je BiH povećala razmjenu s Irskom i Grčkom. U prvih osam mjeseci ove godine izvoz iz BiH iznosio je 10,5 milijardi KM, što je za 6,3 posto manje u poređenju s istim periodom prošle godine. S druge strane, uvoz je porastao za 3,6 posto i dosegnuo skoro 19 milijardi KM. Pokrivenost uvoza izvozom iznosi svega 55,5 posto.
Promet nekretninama pola milijarde KM
Ukupan promet na tržištu nekretnina u Republici Srpskoj u prvoj polovini ove godine iznosio je više od 560 miliona KM, od čega je pojedinačni promet veći od 10 miliona zabilježen u 12 gradova i opština. Prednjači Banja Luka, gdje je prometovano 2.935 nekretnina vrijednosti 155 miliona KM, a slijede Bijeljina (vrijednost nekretnina 63 miliona), Doboj (53 miliona) i Trebinje (37 miliona).
Banja Luka trenutno ima više od 80 aktivnih gradilišta, a očekuje se da će taj trend nastaviti i u budućnosti zbog velike potražnje. Prema riječima Dragana Milanovića, predsjednika Udruženja posrednika u prometu nekretnina RS, tržište je stabilno, cijene su stabilne, a kontinuitet gradnje je rezultat neprestane potražnje.
Aerodrom Sarajevo očekuje najveći rast u regionu
Međunarodni aerodrom Sarajevo doživjet će najveći rast do kraja godine, a slijede ga aerodromi u Dubrovniku i Zagrebu. Ova tri aerodroma dodat će najviše zakazanih kapaciteta, a bilježit će najveći rast broja putnika u poređenju s istim periodom prošle godine. Aerodrom Sarajevo prednjači s dodatnih 181.135 sjedišta. Snažan rast dolazi jer će većina prijevoznika koji saobraćaju prema glavnom gradu BiH povećati broj letova prema podacima o planiranim kapacitetima od 24. septembra. Naime, Ryanair u Sarajevo donosi 53.878 dodatnih mjesta, dok će Pegasus Airlines dodati još 31.276 mjesta u odnosu na prošlu godinu.
EBRD zadržao prognozu rasta BiH
Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) očekuje da će ekonomija BiH u ovoj godini rasti 2,8 posto, što je u skladu s prognozom iz maja. Ekonomski rast BiH trebao bi ubrzati na tri posto u 2025. godini. Nakon usporavanja na 1,7 posto u 2023. godini, ekonomski rast BiH je iznosio 2,7 posto u prvom kvartalu 2024. godine, potaknut snažnim porastom fiksnih ulaganja (bliže 50 posto), kao i snažnim povećanjem privatne potrošnje zahvaljujući smanjenju inflacije i rastu priliva doznaka, navodi se u izvještaju.
Doprinos neto izvoza bio je negativan zbog oštrog porasta uvoza robe i istovremenog dvocifrenog pada izvoza, koji je bio ometen slabom vanjskom potražnjom. Na strani proizvodnje, rast je bio potaknut uslugama i građevinarstvom, dok je došlo do pada industrijske proizvodnje.
Rizici s negativne strane proizlaze iz nedostatka koordinacije između entiteta, što ometa strukturne reforme i provedbu velikih kapitalnih ulaganja. S pozitivne strane, status kandidata za članstvo u EU mogao bi ubrzati reforme, stoji u izvještaju.