BIZNIS
Commerzbank drama
Saga oko Commerzbank se nastavlja. Tako je iz te banke saopšteno da će Bettina Orlop u bliskoj budućnosti preuzeti funkciju izvršnog direktora. Orlop, koja je trenutno finansijska direktorka, preuzeće dužnost od Manfreda Knofa, koji je ovog mjeseca najavio povlačenje s pozicije izvršnog direktora. Takva najava dolazi u turbulentnim vremenima za Commerbank, budući da je italijanski Unicredit preuzeo veliki udio u njemačkom zajmodavcu i poručio da razmatra preuzimanje.
Šta dosad znamo o Commerzbanku i UniCreditu: kako ta veza utiče na cijeli blok?
VISA: Monopolista?
Američko ministarstvo pravde tužilo je Visu, navodeći da je platni gigant nezakonito monopolizovao tržište debitnih kartica, u prvom velikom antimonopolskom slučaju Bidenove administracije u industriji finansijskih usluga. Organi za sprovođenje zakona navode da je Visa, koja obrađuje više od 60 odsto debitnih transakcija u SAD-u, sklopila sporazume kažnjavajući trgovce koji su pokušavali da iskoriste alternative i plaćali potencijalne rivale da ostanu van tržišta. Visa je najveća platna mreža u SAD-u. Visa je takođe sklopila sporazume s kompanijama poput PayPala i Applea, koje su razvijale proizvode koji bi doveli u pitanje njenu gustinu nad mrežama plaćanja, navodi Bloomberg.
FTX zaključak: Poslije Bankman Frieda u zatvor ide i njegova direktorka
Svijet su prije mnogo godina potresli događaji na FTKS kripto-berzi. U početku su se šuškale o sumnjivim praksama, uslijed kojih su mnogi počeli da povlače svoju ušteđevinu, 2022. uslijedio je bankrot. Na kraju je sud potvrdio da je berza prenijela sredstva klijenata povezanom preduzeću, a odatle je novac pronašao put do mnogih stvari, uključujući i politiku. Suosnivač FTKS s kovrdžavom kosom Sam Bankman Fried osuđen je 28. marta na 25 godina zatvora.
Još jedan ključni svjedok u ovom slučaju Caroline Ellison, direktorka Alamede, sada je osuđena. Pred sudom se pokajala, otkrila kako je izvršena prevara, ali nije izbjegla zatvorsku kaznu. Iza rešetaka će biti dvije godine.
EKONOMIJA
SAD izbjegao recesiju
Američka ekonomija na putu je da postigne tzv. meko prizemljenje, jer je monetarna politika ohladila inflaciju, a da ekonomija nije ušla u recesiju. To je izjavila glavna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgieva. Najveća svjetska ekonomija takođe je zaslužna za podršku rastu globalne ekonomije, dok su ostale zemlje, kako kaže Georgieva, zabilježile usporavanje.
Vjerovatnoća recesije u SAD-u na 30 odsto
POLITIKA
Erdogan: Izrael ne poštuje ljudska prava
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan oštro je kritikovao Izrael na skupštini Ujedinjenih nacija. Rekao je da izraelska vlada ne poštuje ljudska prava, krši međunarodno pravo i sprovodi etničko čišćenje nad Palestincima.
BERZE
Ogromna doza adrenalina Kineske narodne banke (PBOC) za ekonomiju u utorak podigla je akcije širom svijeta, iako još nije jasno da li će to rezultirati većom potražnjom u najvećem uvozniku nafte - Kini.
"Međutim, objava o bombastičnom potezu PBOC-a može da postane 'pucanj iz praćke' kada je riječ o njenom ishodu", ističe Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije u Mizuho Bank Ltd. u Singapuru.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) predviđa da će nafta i gas činiti važan izvor energije do 2050. godine. To je u suprotnosti s Pariskim sporazumom potpisanim 2015. godine, kojim su se države obavezale da će nakon 2050. biti drastično smanjena emisija ugljen-dioksida iz fosilnih goriva. Mnoge države su čak uključile planove da postanu ugljenično neutralne do sredine ovog vijeka.
Brentom se trgovalo blizu 75 dolara po barelu nakon što je porastao za 1,7 odsto u utorak, dok je West Texas Intermediate bio iznad 71 dolara.
EVROPA
Slijedi pregled stanja na globalnim tržištima kapitala. Fjučersima na evropske akcije trguje se mješovito. Evropske berze su jučerašnje trgovanje zaključile dobicima, na krilima rasta dionica rudarskih kompanija i proizvođača automobila.
SAD
I fjučersi na američke indekse trguju mješovito, nakon što je indeks povjerenja potrošača u Americi registrovao najveći pad od avgusta 2021. godine. Izvještaj je ukazao i na to da postoji zabrinutost zbog usporavanja tržišta rada, dok su podaci o fabričkoj aktivnosti takođe bili slabiji od očekivanog. Nakon što je Fed prošle nedjelje srezao kamatne stope za 50 baznih poena, trgovci se sada klade na daljnje popuštanje monetarne politike do kraja godine.
AZIJA
I akcije u Azijsko-pacifičkom regionu kolebaju se između dobitaka i gubitaka. Kineske akcije prednjače po dobicima, nakon što je Narodna banka Kine u utorak predstavila mjere za podršku ekonomiji i finansijskim tržištima. I kineski juan probio je psihološki barijeru od sedam juana za dolar, i to prvi put od maja prošle godine.