Nakon entitetskih podataka o iznosu plata, iduće sedmice očekuje nas pregled prosječnih mjesečnih isplaćenih neto plata zaposlenima u Bosni i Hercegovini (BiH) u julu ove godine.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna mjesečna neto isplaćena plata po zaposlenome u BiH za juni 2024. godine iznosila je 1.374 KM.
Najveća je isplaćena u finansijskom sektoru, zatim informacijama i komunikacijama, energetici te u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom. S druge strane, jedino zaposleni u hotelijerstvu i ugostiteljstvu i dalje imaju prosječnu platu manju od 1.000 KM.
Prema podacima servisa Plata.ba, a u poređenju sa septembrom prošle godine, country manageri su zadržali prvo mjesto na listi najplaćenijih pozicija te im prosječna plata iznosi 4.974 KM i za 730 KM je veća u odnosu na prošlu godinu. Na drugom mjestu ovaj put su se našli generalni direktori s platom od 4.429 KM, te IT direktori s platom od 4.215 KM.
Ove godine su primjetne značajne promjene kada je riječ o IT industriji. Među top 20 ove godine na listi se ne nalaze IT manageri, IT testeri, ali su se zato na listi našli direktori ljudskih resursa i menadžeri fabrika. Advokati su se po platama s 18. popeli na 14. mjesto, finansijski menadžeri sa 20. na deveto mjesto. Marketing direktori su pali s osmog na 11. mjesto, a IT arhitekti s drugog na sedmo mjesto.
Kada je riječ o najmanje plaćenim pozicijama, ove godine najniža prosječna neto plata iznosi 665 KM i primaju je obućari, dok su prošle godine to bili krojači s prosječnom platom od 700 KM.
Fed, drvna industrija, kinematografija...
Dužnosnici američkih Federalnih rezervi (Fed) iduće sedmice, u srijedu, odlučuju o kamatnim stopama, nakon što smo ove sedmice imali sastanak guvernera okupljenih u Evropskoj centralnoj banci (ECB).
ECB je na sastanku u četvrtak odlučila da kamatna stopa na depozite bude 3,5 odsto, na glavne operacije refinansiranja 3,65 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 3,9 odsto. Kamate su prije jula bile najviše od osnivanja evrozone.
Analiziraćemo i poslovanje drvne industrije u zemlji, ali i ulaganja u bh. kinematografiju. U fokusu nam je i kako regionalna saradnja oblikuje ekonomsku budućnost regiona.
S obzirom na to da je u toku izborna kampanja u BiH pred predstojeće lokalne izbore, raspitali smo se i kako se izborni proces može unaprijediti primjenom blockchaina.