Banke u Bosni i Hercegovini (BiH) imale su uspješnu prvu polovinu ove godine i znatno su uvećale profit usljed rasta prihoda od kamata, naknada i provizija.
Banke u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) u prvoj polovini ove godine zabilježile su rast neto dobiti od 25,3 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine uglavnom zahvaljujući većim prihodima od kamata. Neto dobit iznosila je 345,9 miliona KM, što je rast od 77,8 miliona KM.
Komercijalne banke sa sjedištem u Republici Srpskoj (RS) bilježe neto dobit za period januar - jun u iznosu od 127 miliona KM, što je za 35 odsto više u odnosu na uporedni period u 2023. godini.
Među bankama u RS najveću zaradu ostvarila je Nova banka, a slijedi je NLB Banka. Rast dobiti bilježe i Atos, UniCredit i Addiko Bank. MF i Naša banka takođe imaju dobit, ali uz pad u odnosu na prvu polovinu prošle godine, dok je Banka Poštanska štedionica (BPŠ) jedina završila u gubitku.
Banke pomno prate i poteze američkih Federalnih rezervi (Fed) i Evropske centralne banke (ECB) po pitanju kamatnih stopa. Velika većina ekonomista koje je anketirao Bloomberg očekuje da će Fed smanjiti kamatne stope za samo četvrtinu procentnog poena u septembru, dok će ECB, kako predviđaju ekonomisti, kamate smanjivati jednom po kvartalu sve do kraja 2025. godine. Ovo je nešto optimističnije od prethodne projekcije.
Pred bankama, a i drugim investitorima, do kraja avgusta su dvije emisije obveznica i trezorskih zapisa Republike Srpske na Banjalučkoj berzi, u ukupnom iznosu od 20 miliona maraka, s primamljivim kamatama.
Što se tiče berzi, Tarik Kurbegović završio je rukovođenje Sarajevskom berzom (SASE) nakon što je 12 godina obavljao funkciju direktora. Novi direktor Berze je Tahir Taslaman.
Investicije, poslovanje kompanija i preuzimanja
Iako BiH ima značajne potencijale za investiranje, strani investitori se suočavaju s brojnim izazovima i preprekama na čije rješenje čekaju godinama. Na sve to politička nestabilnost je jedan od faktora koji znatno utiču na priliv stranih investicija u BiH, a trenutna retorika i govor mržnje narušavaju imidž BiH i odvraćaju investitore.
Imidž pojedinim kompanijama narušile su američke sankcije. Đorđe Đurić, koji se zbog sankcija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) povukao iz kompanija u BiH, više nije vlasnik ni privrednog društva Kaboss Pro iz Beograda, a koje je većinski vlasnik Robne kuće Boska u centru Banjaluke.
Što se tiče poslovanja drugih kompanija, BH Telecom za prvih šest mjeseci 2024. godine bilježi bruto dobit od oko 36,8 miliona KM, što je rast od 10,3 miliona KM ili 39 odsto u odnosu na prvo polugodište 2023.
AS iz Tešnja objavio je ponudu za preuzimanje preostalog udjela u Vispaku, a kompanija Delta Real Estate Beograd Miroslava Miškovića uvećala je vlasništvo u društvu Standard Nekretnine Sarajevo.
Business Process Outsourcing (BPO) industrija bori se s nedostatkom poslovnih prostora. Trenutna ponuda u BiH ne zadovoljava potrebe ove industrije u pogledu lokacije, kvadrature i uređenja.
Turizam bilježi rekorde
Sarajevo bilježi rekordnu turističku sezonu s milionom noćenja od početka godine, a očekuje se daljnji rast broja posjetilaca s početkom Sarajevo Film Festivala (SFF), koji već tri decenije predstavlja jedan od najvažnijih filmskih događaja u jugoistočnoj Evropi. Danas ovaj festival nije samo filmska smotra, već i ključni generator ekonomske aktivnosti u Sarajevu, doprinoseći lokalnoj privredi kroz turizam, ugostiteljstvo i infrastrukturne investicije.
Dok Aerodrom Sarajevo nastavlja bilježiti rast broja putnika, putnički promet na Aerodromu Tuzla sve više pada. Broj putnika na Aerodromu Tuzla u julu je manji za 74,6 posto u poređenju s julom prošle godine. U narednom periodu bi moglo doći do blagog oporavka s obzirom na to da su najavljeni novi letovi.
Što se tiče drugih destinacija, iz Sarajeva do Soluna možete za 30 evra. Thessaloniki nudi jedinstvenu mješavinu istorije, kulture i modernih vibracija. Kao drugi najveći grad u Grčkoj, smješten uz obalu Egejskog mora, fascinira posjetioce antičkim ruševinama, živahnim noćnim životom i raznovrsnom gastronomijom.
Ljeto donosi brojne izazove, među kojima su visoke temperature i neizdržive vrućine. S dolaskom toplih mjeseci, potražnja za klima-uređajima znatno raste, što se odražava i na prodaju.
Iako u ljetnim vrućinama nikad dosta sladoleda, proizvodnja mu se u prošloj godini smanjila. Naime, u 2023. godini proizvodnja sladoleda se u Evropskoj uniji (EU) smanjila za 1,4 posto u odnosu na godinu ranije. I podaci za Hrvatsku pokazuju pad.