Od početka godine bosanskohercegovački entieti ne prestaju sa zaduživanjem na berzi. Ove sedmice su se zadužili za oko 136,3 miliona KM, od čega Republika Srpska za 96,4 miliona KM, a Federacija BiH za 39,9 miliona KM. S ovim posljednjim zaduženjem, od januara 2024. RS se emisijom trezorskih zapisa i obveznica zadužila za više od 266 miliona, a FBiH za 234,5 miliona KM.
Međutim, zaduživanje na domaćoj berzi FBiH više nije dovoljno, zbog čega planira izlazak na inozemno tržište. Kako je za Bloomberg Adriju potvrdio Goran Miraščić, ekonomski savjetnik premijera FBiH, ovom entitetu su neophodna dodatna sredstva za Budžet i kapitalne investicije koja ne može obezbijediti ili jako teško može obezbijediti na domaćem tržištu te mora da izađe na inozemno tržište kapitala. Na pitanje da li će emisija dužničkih hartija od vrijednosti FBiH biti na Londonskoj, Bečkoj ili nekoj drugoj evropskoj berzi, odgovara da se sve razmatra, ali da je sigurno da će biti na primarnom tržištu s obzirom na to da se radi o suverenom dugu države.
Krediti i zelena tranzicija
Također, veće zaduženje stanovništva i kompanija očekuje se u regionu. Banke u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi očekuju povećanu potražnju za kreditima svih kategorija, pri čemu se najveći rast očekuje kod hipotekarnih. Očekuje se da će se pooštravanje na strani ponude kredita, koje traje od 2022. godine uslijed sukoba u Ukrajini, inflacije i viših kamatnih stopa, uskoro okončati uz znatna poboljšanja u svim segmentima, a naročito kada je riječ o hipotekarnim i potrošačkim kreditima, navodi se u izvještaju Evropske investicione banke (EIB). Kako se navodi u izvještaju bolji pokazatelji adekvatnosti kapitala dat će bankama veću fleksibilnost u podržavanju rasta kredita. Pored toga, banke kažu da se njihova profitabilnost u regionu CIJIE poboljšala u odnosu na nivo grupacije, pri čemu su predstavništva u regionu u prosjeku profitabilnija od svojih matičnih banaka. EIB za BiH navodi da je potražnja za kreditima u prethodnih šest mjeseci stagnirala, dok su uvjeti ponude dodatno pooštreni. Očekuje se da će u narednih šest mjeseci doći do određenog oporavka potražnje i neutralnih uvjeta ponude, u skladu s regionalnim trendom.
Banke su i ključni akteri u finansiranju zelene tranzicije. Zelena tranzicija zahtijeva značajna ulaganja, a okvir za finansiranje te tranzicije varira od zemlje do zemlje, zavisno od ekonomskih mogućnosti, političkih prioriteta i specifičnih potreba. Finansiranje zelene tranzicije je složen proces koji zahtijeva koordinaciju između vlada, privatnog sektora i međunarodnih organizacija. Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, kaže da BiH, kao zemlja u tranziciji sa specifičnim političkim i ekonomskim izazovima, može značajno koristiti zelene obveznice kako bi mobilisala potrebna sredstva za ekološke projekte. Iako je tržište zelenih obveznica u BiH još u začetku, postoji veliki potencijal za rast.
Raspad elektroenergetskog sistema
Energetski kolaps koji je zahvatio Albaniju, Crnu Goru, BiH i dijelove Hrvatske predmet je istrage Energetske zajednice. Koordinacijska grupa za sigurnost opskrbe Energetske zajednice – podgrupa za električnu energiju sazvala je povodom ovog događaja vanredni sastanak kako bi se raspravljalo o ovom incidentu. Kako su naveli konačni zaključci o uzrocima incidenta bit će objavljeni po završetku sastanka. U raspravama je također istaknuta potreba za pojačanom regionalnom prekograničnom suradnjom i koordinacijom, te nužnost jačanja infrastrukture za prijenos električne energije kako bi se bolje upravljalo i ublažili budući rizici.
Iz Nezavisnog operatora sistema (NOS) u BiH tvrde da nisu ništa mogli da urade kako bi spriječili raspad elektroenergetskog sistema koji je ostavio cijelu BiH bez električne energije. Detaljna analiza događaja će u skladu sa ustaljenom praksom Evropske asocijacije operatora prenosnih sistema za električnu energiju (ENTSO-E) biti vršena u narednim sedmicama, a ono što se sa sigurnošću može potvrditi jeste da su događanja u elektroenergetskom sistemu BiH posljedica regionalnih energetskih incidenata.
IT sektor koji je bio najbrže rastući dio bh. privrede suočava se sa stagnacijom. Globalna kriza i ekonomska neizvjesnost usporavaju razvoj IT sektora smanjenjem potražnje za uslugama i otežavanjem finansiranja novih projekata. Mnoge kompanije širom svijeta smanjile su ili odložile svoje IT projekte zbog ekonomske neizvjesnosti uzrokovane pandemijom, što je dovelo do smanjenja potražnje za uslugama IT sektora, uključujući i kompanije u BiH. Također, investitori su postali oprezniji i odložili investicije u nove tehnološke projekte ili startape, što otežava finansiranje novih inicijativa i razvoj novih proizvoda ili usluga u IT sektoru.
Kompanije pred izazovima
S izazovima se suočava i ostatak bh. privrede. U posljednjih šest mjeseci kreirani je novi izazov kada je u pitanju poslovni ambijent u BiH, između već poznatih i prisutnih opterećenja cijene rada, nedostatka kvalificirane radne snage, složenih i skupih administrativnih procedura i onoga što od nas traži Evropska unija, nakon odobrenja početka pregovora o pristupanju EU. Stoga od nadležnih institucija poslodavci očekuju ubrzanje donošenja reformskih zakona, naročito, onih koji se odnose na opterećenje cijene rada, ali i aktivno uključivanje poslodavaca u sve procese vezane za evropske integracije.
Kada je riječ o građevinskom sektoru, primjetan je rast broja izdatih odobrenja za građenje za projekte niskogradnje. U maju na godišnjem nivou zabilježen pad broja izdatih odobrenja za građenje od dva posto za objekte visokogradnje, dok je kod niskogradnje zabilježen rast od 33,9 posto. Uz sve to primjetan je i pad broja prodatih stanova u Sarajevu za 30 posto.
Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj pale su u maju u odnosu na april što je doprinijelo i da se godišnja inflacija smanji na 2,3 posto. U odnosu na prije godinu dana najviše su rasle cijene popravke aparata za domaćinstvo (+43,4 posto) te prevoz željeznicom (+21,6 posto).
Ono što bi uskoro moglo poskupjeti jeste čokolada. Naime, potrošači će vjerovatno smanjiti konzumaciju čokolade jer se ovogodišnji rekordni rast cijene kakaa postepeno prenosi na proizvođače, što ih prisiljava da povise cijene, upozorio je izvršni direktor Nestléa Mark Davies.
Od vijesti o kompanijama izdvajamo odluku Đorđa Đurića da napusti Infinity International Group čiji je vlasnik, te kompanija neće postojati u trenutnom obliku.Trenutno je 20 menadžera iz tog društva zainteresovano da preuzme biznis, a udio će biti ponuđen i radnicima, kako bi se očuvalo poslovanje, rekao je, između ostalog, Bojan Vujić, predsjednik Uprave Infinity International Group. Kompanija je prošle sedmice stavljena na crnu listu Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a (OFAC). Infinity International Group Banja Luka (Infinity) je jedna od sedam kopanija koje su dodate na listu jer kako su naveli iz OFAC-a ''predstavlja značajan izvor prihoda za predsjednika RS-a Milorada Dodika i njegovu porodicu, koji su već pod američkim sankcijama''.
Ove sedmice i Mate Rimac je predstavio novi projekat. Naime, riječ je o projektu robotaksija pod novim brendom Verne, te je poručio kako bi ih na zagrebačkim ulicama trebali vidjeti već 2026. godine. Verne je električnom dvosjedu koji bi trebao biti potpuno autonoman zahvaljujući platformi Mobileye Drive koja će biti integrirana u vozilo zajedno s cijelim nizom senzora. Baterija od 60 kW trebala bi mu osigurati oko 14 sati gradske vožnje.