Elon Musk je rekao američkim republikanskim senatorima da "nema šanse ni u paklu" da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao da izgubi u ratu protiv Ukrajine.
Musk, milijarder i glavni izvršni direktor kompanije Tesla, to je prokomentarisao na forumu u ponedjeljak na X Spaceu, dijelu njegove X platforme društvenih medija. U diskusiju su bili uključeni protivnici senatskog zakona koji bi pružio dalju pomoć Ukrajini da nastavi borbu protiv ruske invazije koja je počela prije dvije godine.
U diskusiji su učestvovali Ron Johnson iz Viskonsina, JD Vance iz Ohaja i Mike Lee iz Jute, kao i Vivek Ramaswamy, bivši republikanski predsjednički kandidat, i David Sacks, suosnivač kompanije Craft Ventures.
Muskov komentar je uslijedio pošto se saglasio sa Johnsonovom izjavom da Putin neće izgubiti u Ukrajini. Johnson je rekao da oni koji očekuju pobjedu Ukrajine "žive u svijetu mašte".
"Moramo da ubijemo ovu stvar", rekao je Vance o mjeri od 95 milijardi dolara, koja uključuje 60 milijardi dolara pomoći Ukrajini, kao i finansiranje Izraela, Tajvana i humanitarne pomoći za Gazu.
Musk je dodao da se nada da će Amerikanci kontaktirati sa svojim izabranim predstavnicima oko ukrajinskog zakona. "Ova potrošnja ne pomaže Ukrajini. Produženje rata ne pomaže Ukrajini."
Musk je ranije izrazio sličan stav na X-u, sumnjajući u sposobnost Ukrajine da pobijedi u ratu i rugajući se zahtjevima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za pomoć. Tehnološki mogul naišao je na kritike Ukrajine i demokratskih članova Kongresa.
Musk je izjavio da je postojao pritisak na Putina da dovede borbu do kraja. "Ako bi odustao, bio bi ubijen", rekao je Musk.
On je rekao senatorima da ga ponekad optužuju da je Putinov apologeta i dodao da je ta optužba apsurdna. Rekao je da su njegove kompanije "vjerovatno učinile više da potkopaju Rusiju nego bilo šta drugo".
Musk je naveo da SpaceX pruža internet uslugu Starlink Ukrajini, koja je bila ključna za komunikaciju nacije nakon ruske invazije, kao i da je SpaceX ugrozio rusko poslovanje u vezi sa lansiranjem u svemir.
Njegovi stavovi su u snažnoj suprotnosti sa predsjednikom Joeom Bidenom i liderom republikanaca u Senatu Mitchom McConnellom, koji tvrde da je pomoć u odbrani Ukrajine od Kremlja u interesu Amerike i da će pomoći da se druge autokrate odvrate od pokretanja ratova.
Senat je nastavio da radi na predlogu zakona u ponedjeljak kasno uveče i očekivalo se da će on biti usvojen, ali je predsjednik Predstavničkog doma Mike Johnson insistirao da bezbjednost granica mora biti na prvom mjestu.
Musk je rekao da je njegov interes da se zaustavi pogibija ljudi sa obje zaraćene strane, dodajući da sumnja u to koliko je mudro tražiti Putinovo svrgavanje.
"Za one koji žele promjenu režima u Rusiji, trebalo bi da razmisle o tome ko je osoba koja bi mogla da ukloni Putina i da li bi možda ta osoba bila mirotvorac? Vjerovatno ne."
Musk je rekao da bi takva osoba vjerovatno bila "još tvrdokornija od Putina".