Šef Delegacije Evropske Unije u BiH Johann Sattler uručio je predsjedavajućoj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjani Krišto izvještaj Evropske komisije o napretku BiH na putu ka Evropskoj Uniji, te kazao kako je dobra stvar što država sustiže ostatak regiona, te da je izvještaj koji se nadovezuje na dodjelu kandidatskog statusa nesporan signal da je mjesto BiH u EU.
Krišto je kazala kako je u odnosu na prethodne godine napravljen značajan iskorak po pitanju evropskih reformi, naročito na polju vladavine prava, funkcioniranju demokratskih institucija, usklađivanja vanjskopolitičkih stavova sa EU, polju korupcije i kriminala, jačanju ekonomske stabilnosti, te izgradnje inkluzivnog bh. društva.
Navela je kako se paket odnosi na značajno ulaganje kada je u pitanju EU i BiH, te da se od naše države očekuje značajan iskorak i u smislu ispunjavanja određenih uvjeta.
"Ovo je značajan i snažan iskorak i poticaj, da svi mi unutar institucija BiH sa razine BiH, nastavimo da radimo jače, brže, bolje, snažnije i odgovornije na ispunjavanju svih naših ostalih obaveza i prioriteta, naglašavajući pri tom prvenstveno radi nas,a kao obaveze koje BiH treba na ovom putu ispuniti", kazala je Krišto.
Dodala je kako BiH ima priliku te da je sve do nas koliko ćemo implementirati određenih sredstava.
"Ovo je poticaj za bolji i brži rad u budućnosti. Drago mi je da je EK cijenila sve što smo radili kao institucija BiH i da je gledala BiH u kontekstu cjelokupnog geopolitičkog okruženja", kazala je Krišto.
Prema riječima Sattlera, BiH je dobila uvjetno otvaranje pregovora, te da je dobra stvar da se krećeno naprijed što se tiče procesa pridruživanja.
"Predsjednica EK (Ursula von der Leyen) pojasnila da su naša vrata širom otvorena na jedan pozitivan način i sada je na BiH da izvrši potrebne reforme, iskoristi ovu priliku i prođe kroz ova otvorena vrata". Dodao je kako BiH može i prije marta "dati argumentaciju i uvjeriti zemlje članice za otvaranje pregovora".
Kazao je kako je dobra stvar što BiH stiže ostatak regiona. "Sam izvještaj se nadovezuje na dodjelu kandidatskog statusa i nesporan je signal da je mjesto BiH u Evropskoj uniji", kazao je Sattler.
Rekao je i da izvještaj ne zanemaruje poteze koji "idu u pogrešnom smjeru", a koji dolaze iz Republike Srpske.
"Koristim priliku da uputim jasnu poruku da takve aktivnosti trebaju prestati i pozivam oba entiteta da njihova zakonodavna tijela upute nominacije sudija za popunjavanje saziva Ustavnog suda BiH. Tu je kriminalizacija klevete u RS koja predstavlja jasan i nesosporan nazadak u slobodi medija. Izrazili smo određena očekivanja da neće doći do usvajanja Nacrta zakona o tzv. stranim agentima jer bi se dodatno smanjio prostor za djelovanje organizacija civilnog društva", rekao je Sattler.
Ekonomija BiH
U izvještaju je u dijelu koji se tiče ekonomije, navedeno da je BiH u "ranoj fazi uspostavljanja funkcionalne tržišne ekonomije", te da su se saradnja i koordinacija kreiranja ekonomske politike na državnom nivou i među entitetima dodatno pogoršali.
"Kao rezultat toga, unutrašnje tržište zemlje ostaje fragmentirano, što negativno utiče na poslovno okruženje. Nezaposlenost je i dalje veoma visoka, a migracija radne snage i dalje traje. Program ekonomskih reformi (ERP) zemlje i dalje je lošeg kvaliteta, a implementacija reformi je ograničena", navodi se.
Više: EU: Zeleno svjetlo za Bosnu i Hercegovinu, ali uz uslove
Prema procjeni iz izvještaja, BiH se nalazi između rane faze i određenog nivoa pripremljenosti u smislu kapaciteta da se nosi sa pritiskom konkurencije i tržišnim snagama u EU, te je u ovoj oblasti ostvarila ograničen napredak.
"Kvalitet obrazovanja je ostao nizak, a zemlja i dalje zaostaje u energetskoj i digitalnoj tranziciji. Kao odgovor na promjene u globalnoj potražnji, došlo je do određenih strukturnih prilagodbi, s fokusom dodane vrijednosti na usluge, kao što su trgovina, IT i turizam. Ekonomska integracija sa EU i dalje je visoka, ali ukupna trgovina je ispod potencijala".
Kako je navedeno, naša država je između rane faze i određenog nivoa pripreme u svojoj sposobnosti da preuzme obaveze iz članstva u EU. Potrebno je "značajno pojačati usklađivanje sa pravnim tekovinama EU i implementirati i provoditi neophodne zakone", a tokom izvještajnog perioda postignut je ograničen napredak u većini poglavlja pravne stečevine EU.
Također, BiH ima određeni nivo pripremljenosti te je ostvarila ograničen napredak u oblasti javnih nabavki usvajanjem određenih podzakonskih akata. Potrebni su veliki koraci kako bi se pravni okvir u cijeloj zemlji uskladio sa acquis-em EU na unutrašnjem tržištu (slobodno kretanje roba, radnika, usluga i kapitala, zakon o kompanijama, intelektualna svojina, politika konkurencije, finansijske usluge, zaštita potrošača i zdravlja) kao i uspostavljanje unutrašnjeg tržišta unutar zemlje.
Tekst ažuriran sa četvrtim i petim pasusom.