Silvio Berlusconi - medijski mogul čija je vladavina kao premijera Italije u poslijeratnom periodu bila najduža i praćena seksualnim skandalima i optužbama za korupciju - preminuo je, navodi Corriere della Sera. Imao je 86 godina.
Berlusconi je hospitaliziran u Milanu u petak, samo tri tjedna nakon što je pušten s prethodnog liječenja. Imao je povijest srčanih oboljenja, uključujući neispravan srčani ventil koji su kirurzi zamijenili 2016. godine, a hospitaliziran je zbog infekcije pluća 2020. nakon što je dobio kovid 19.
Bivši talijanski premijer Silvio Berlusconi preminuo je u ponedjeljak ujutro, potvrdio je Alessandro Cattaneo, zamjenik koordinatora stranke Forza Italia Silvija Berlusconija, u intervjuu na televizijskom kanalu RaiNews24.
Berlusconi je bio jedna od najutjecajnijih figura u talijanskoj politici posljednjih trideset godina. Izgradio je televizijsko carstvo 1980-ih prije nego što je koristio svoju vještinu showmana i talent za pamtljive izjave kako bi pobijedio na tri nacionalna izbora.
Služio je više od devet godina kao premijer, vodeći četiri različite vlade, što je neviđeno dugo razdoblje u zemlji koja je mučena vladama koje se neprestano mijenjaju. Također je igrao važnu ulogu u dovođenju na vlast centrističke koalicije, čak i kada njegova stranka više nije bila dominantna snaga.
Berlusconi je bio suočen s nizom sudskih postupaka, ali je osuđen samo u jednom slučaju porezne prijevare koji je rezultirao gubitkom parlamentarnog mandata, iako samo privremeno.
Unatoč svojem bogatstvu, koje se procjenjuje na 7,4 milijarde dolara prema Bloomberg Billionaires Indexu iz travnja 2023. godine, Berlusconi se predstavljao kao čovjek naroda, kao netko tko se suprotstavlja diskreditiranoj vladajućoj klasi s obećanjem nacionalne obnove.
Njegov stil i retorika bili su slični "skupovima vojnog vođe, političara, sportskog trenera, ali prije svega podsjećali su na razgovore američkog gurua za samopomoć", napisao je Alexander Stille u svojoj biografiji o Berlusconiju iz 2006. godine - The Sack of Rome.
Mnogi birači su se identificirali s Berlusconijem, uvjereni da će njegov uspjeh utjecati i na njih. Protivnici su ga vidjeli kao osobu koja iskorištava svoju političku moć za promoviranje vlastitih poslovnih interesa.
Berlusconija su često otpisivali novinari i politički suparnici nakon bolnih izbornih poraza i skandala u njegovom poslovnom i privatnom životu, ali on je uvijek pronalazio načine za povratak. Oni koji su ga smatrali budalom zbog njegovih brojnih gafova, poput spominjanja "preplanulosti" američkog predsjednika Baracka Obame i uspoređivanja sebe s Isusom Kristom, potcijenili su njegovu privlačnost kod birača.
Il Cavaliere (Vitez), kako je bio poznat, obećavao je "talijansko čudo". Međutim, u njegovo vrijeme na vlasti Italija je prošla kroz ponavljajuće recesije u jednoj od najslabijih ekonomija eurozone. U svojim posljednjim godinama na vlasti, borio se s aferom u vezi s navodnim "bunga bunga" seksualnim zabavama koje je opisivao kao "elegantne večere".
Ruska invazija na Ukrajinu 2022. godine bila je sramota za Berlusconija, koji je dugo hvalio svoje prijateljstvo s predsjednikom Vladimirom Putinom i dočekivao ga kao gosta u svojoj luksuznoj vili na Sardiniji.
Berlusconi je privukao pažnju u veljači 2023. godine, kada je procurio audiosnimak na kojem hvali ruskog lidera, kaže da je obnovio njihovo prijateljstvo putem poklona i pisama, te krivi ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za rusku invaziju. Kasnije je izdao priopćenje u kojem je rekao da se Italija jasno stavlja na stranu NATO saveza i Europske unije u suprotstavljanju ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Berlusconi je rođen 29. rujna 1936. godine u Milanu, sin Luigija Berlusconija, bankovnog menadžera, i Rose Bossi, tajnice. Nakon diplome na Pravnom fakultetu 1961. godine, naučio je kako osvajati slušatelje kao prodavač na vratima i potom kao pjevač repertoara Franka Sinatre i napolitanskih ljubavnih pjesama u noćnim klubovima i na kruzerima.
Kasnije se bavio nekretninama i izgradio stambeno naselje istočno od Milana krajem 1960-ih. Desetljeće kasnije pokrenuo je prvu privatnu televizijsku mrežu u Italiji. To je kasnije postalo Mediaset, najveći privatni emiter u zemlji, koji nudi mješavinu B-filmova, američkih sapunica, kvizova i provokativnog sadržaja.
Mediaset se razvio u MFE-MediaForEurope NV, s interesima u španjolskom i njemačkom emitiranju. Berlusconijeva obiteljska holding kompanija, Fininvest SpA, također ima interese u izdavaštvu i financijskim uslugama, a na čelu joj je njegova najstarija kći Marina. Prema internetskoj stranici tvrtke, Fininvest je ostvario prihod od oko 3,8 milijardi eura (4,2 milijarde dolara) u 2021. godini i zapošljava više od 15.000 ljudi.
"Ugovor s Talijanima"
Ranih 1990-ih, Berlusconi je bio jedan od najbogatijih talijanskih građana i domaći poznati lik. Odlučio je osnovati političku stranku Forza Italia, uzvik koji se koristio za bodrenje talijanske nogometne reprezentacije. Ta je odluka odražavala strast prema nogometu koja ga je dovela do kupnje povijesnog kluba AC Milan 1986. godine. Više od 30 godina kasnije prodao je klub grupi kineskih investitora.
Berlusconijev medijski imperij prenosio je njegov politički program koji se zauzimao za smanjenje poreza, smanjenje birokracije i stvaranje konkurentnijeg poslovnog okruženja. Samo četiri mjeseca nakon osnivanja stranke Forza Italia izabran je za premijera, postavši prva osoba koja je preuzela tu ulogu bez prethodnog iskustva u vladi ili javnoj upravi.
Njegova prva vlada se raspala nakon manje od godinu dana, kada ga je njegov saveznik Sjeverna Liga napustila zbog mirovinske reforme. No, njegova teatralnost je rezonirala s Talijanima. Tijekom izborne kampanje 2001. godine uzeo je primjer od bivšeg predsjednika Zastupničkog doma SAD-a Newta Gingricha i potpisao "Ugovor s Talijanima" na nacionalnoj televiziji.
Petostavni plan, uključujući smanjenje poreza, 1,5 milijuna novih radnih mjesta, povećanje troškova mirovina i velike projekte javnih radova, pomogao mu je osigurati jednu od najvećih većina od Drugog svjetskog rata i izgraditi centrističku koaliciju koja je trajala punih pet godina.
Iako je nezaposlenost za vrijeme Berlusconijevog drugog mandata zaista smanjena, nije se dovoljno smanjila da bi se postigao cilj stvaranja radnih mjesta. Porezi na dohodak ostali su visoki, s najvišom stopom od 43 posto. Njegov potpisani prijedlog projekta javnih radova, most između Sicilije i kopna, ostao je samo san.
Nakon razdoblja u opoziciji, majstor povratka osigurao je još jednu pobjedu na izborima 2008. godine, ali mu je posljednji mandat prekinula kriza zaduženja, a njegova je vlast bila potkopana skandalima zbog njegove sklonosti prema manekenkama i plesačicama.
Na međunarodnoj pozornici, Berlusconi je bio poznat po gafovima. Jednom prilikom opisao je Obamu kao "mladog, zgodnog i osunčanog". Drugi put je njemačkom zakonodavcu rekao da bi bio odličan čuvar nacističkog zatvora u filmu. Na summitu skupine G20 2009. godine iznenadio je britansku kraljicu Elizabetu kad je viknuo ka Obami nakon tradicionalne "obiteljske fotografije".
Odajući priznanje svojem prijateljstvu s Putinom, Berlusconi je podržao aneksiju Krima od Rusije 2014. godine, a kasnije je napisao komentar u najvećem talijanskom listu Corriere della Sera u kojem je opisao bojkot zapadnih lidera ruskih proslava kao "miopičnu" odluku koja signalizira nedostatak poštovanja.
Neprestano težeći projektiranju optimizma, Berlusconi je volio citirati savjet svog oca da "sunce morate imati u džepu". No, njegov opušteni i vedri stil izgledao je sve manje prikladan kako je Italija upala u krizu zaduženja krajem 2011. godine.
Dok se vlada trudila izbjeći ekonomski kolaps, suočio se s pravnim izazovima zbog svoje veze s Karimom El Mahroug, marokanskom plesačicom nadimka Ruby Kradljivica Srca, koja je kao tinejdžerka prisustvovala zabavama u njegovoj vili u Milanu. Berlusconi je odbacio optužbe da je imao spolne odnose s maloljetnicom, tvrdeći da je još uvijek čovjek trenutka i umanjivao je razmjere problema Italije.
"Restorani su puni, teško je rezervirati sjedalo u avionu, odmarališta su potpuno zauzeta", rekao je na sastanku G20 u Cannesu, Francuska. "Mi zaista jesmo jaka ekonomija. Ne mogu vidjeti drugu figuru na talijanskoj političkoj sceni sposobnu da predstavlja Italiju na međunarodnoj pozornici. Osjećam se obvezan ostati."
Četiri dana kasnije, s oslabljenom parlamentarnom većinom i talijanskim kamatnim stopama koje su prešle sedam posto - razinu koja je potaknula Grčku, Portugal i Irsku da zatraže financijsku pomoć - Berlusconi je podnio ostavku.
Od tog trenutka, utjecaj njegove stranke je opadao, zasjenjen najprije strankom protiv imigracije Liga, a zatim euroskeptičnom Strankom braće Italije. Svedena je na manje uloge u vladi, najnovije u koaliciji koju vodi osnivačica Stranke braće Italije Giorgia Meloni.
Istrage, suđenja
Prema vlastitoj procjeni, Il Cavaliere je suočen s više od 100 istraga i suđenja zbog utaje poreza, mita i nezakonitog seksa, među ostalim optužbama, i potrošio je više od 300 milijuna eura na pravne troškove tijekom svoje političke karijere.
Ponavljao je da su sve optužbe protiv njega lažne, opisujući sebe kao "najviše progonjenu osobu u povijesti" i nazivajući suce i tužitelje komunistima ili "mentalno poremećenima".
Nakon desetljeća oslobađanja, 2013. godine je izrečena presuda za utaju poreza, Berlusconi je izgubio svoje mjesto u Senatu i zabranjeno mu je obnašanje javnih dužnosti. Vjeran svojoj naravi, uspio je izvesti povratak na određeni način 2022. godine, kada mu je ponovno dopušteno kandidiranje i ponovno je izabran u parlament.
Berlusconi i njegova prva supruga Carla Elvira Dall'Oglio imaju dvoje djece: Marinu Berlusconi i Piera Silvija Berlusconija. Nakon razvoda oženio se glumicom Veronicom Lario, s kojom ima troje djece: Barbaru Berlusconi, Eleonoru Berlusconi i Luigija Berlusconija. I taj je brak završio razvodom.
Živio je s djevojkom Francescom Pascale prije nego što je započeo novu vezu s Martom Fascinom, zastupnicom stranke Forza Italia koja je bila više od 50 godina mlađa od njega. Godine 2022. su razmijenili prstenje i organizirali zabavu koju je Berlusconi opisao kao "simboličan" brak.
-- Uz pomoć Tommasa Ebhardta, Sonie Sirletti i Flavie Rotondi.