Donald Trump, bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD), koji je do sada u trci za novi mandat u Bijeloj kući imao prednost na kladionicama u odnosu na aktuelnu potpredsjednicu Kamalu Harris, sada vodi i u drugim anketama.
Sve oči svijeta u utorak, 5. novembra, biće uprte u SAD, kada će se odlučivati ko će naredne četiri godine voditi ovu zemlju i oblikovati svjetsku politiku. Ankete pokazuju da bi konačni ishod takmičenje između Harris i Trumpa moglo da odrediti nekoliko takozvanih "sving" država.
U Arizoni, Nevadi, Viskonsinu, Mičigenu, Džordžiji, Sjevernoj Karolini i Pensilvaniji kandidati su prema anketama prethodnih dana bili gotovo izjednačeni. Međutim, kako se bliži dan izbora kladionice prednost daju pobjedi Donalda Trumpa, a i ankete sada idu u njegovu korist.
Čitaj više
Trump ili Harris: Pet dana do najvažnijih izbora u svijetu
Kladionice su na strani Trumpa.
01.11.2024
Šta nam eksplozivni rast Trumpovih medija može reći o rezultatima izbora
Trump vodi u kripto-kladionicama, ali Harris je ispred u anketama.
31.10.2024
Tko je gubitnik u Trumpovu beskonačnom ratu? Ne samo Kina
Trumpov stav je da su carine u biti nametanje Kini.
30.10.2024
Izbori u SAD-u: Jesu li građani BiH za Trumpa ili Harris
Podijeljeni su stavovi o tome ko bi trebao biti pobjednik predstojećih američkih predsjedničkih izbora.
28.10.2024
Ovo potvrđuje i finansijski savjetnik Neven Vidaković, koji je za Bloomberg Adrija TV izjavio da bi prema trenutnim anketama Trump trebalo da pobijedi. Kaže da će procesi na berzi i dalje ići svojim tokom bez obzira na to ko bude pobijedio na izborima u SAD-u. Što se tiče tržišta obveznica tu će doći do promjena.
"Ukoliko Trump pobijedi do promjena će doći odmah, a ukoliko pobijedi Kamala do toga će doći samo malo kasnije. Ako Trump postane predsjednik on će započeti veliku potrošnju i veliko 'popravljanje' Amerike kako bi je ponovo učinio 'velikom', što znači veliki deficiti, rast dugoročnih kamatnih stopa. Kamala ima identičan stav, koji se zasniva na tome da se bogatstvo mora preraspodijeliti i zato je potreban državni novac, što opet zahtijeva još veći deficit i još veću proizvodnju obveznica", kaže Vidaković.
Trump je u četvrtak na popularnoj onlajn platforma za klađenje na ishod svjetskih događaja Polymarket imao 65,5 odsto šanse za pobjedu, dok je Harris imala 34,5 odsto. Pored kladionica Trump dobija podršku i na berzi, a akcije njegove medijske kompanije Trump Media & Technology Group porasle su u ponedjeljak na najviši nivo od juna.
Građani Srbije, Hrvatske, BiH i Slovenije imaju podijeljene stavove
Građani Srbije, Hrvatske, BiH i Slovenije imaju podijeljene stavove o tome ko će biti pobjednik, pokazuju rezultati nedavno završenog regionalnog istraživanja kompanije Valicon.
U BiH su podijeljenog mišljenja, po trećina bh. populacije bi željelo Harris, odnosno Trumpa na čelu Bijele kuće. Preostala trećina građana je neodlučna ili im rezultat američkih izbora nije bitan.
Gledano na nivou entiteta, Harris uživa puno veću podršku na području Federacije BiH, dok su građani Republike Srpske dominantno uz Trumpa i njega bi željeli da vide kao narednog predsjednika.
Predsjednički kandidati ovih dana organizuju posljednje predizborne mitinge, na kojima će pokušati da pridobiju podršku onih koji obično ne izlaze na izbore ili su pak još uvijek neodlučni.
Kandidatkinja demokrata je u četvrtak u Vinskonsinu kritikovala republikanskog kandidata zbog komentara u vezi sa ženskim pravima. Harris je izjavila da Trumpov komentar ''da će zaštititi žene, sviđalo se to njima ili ne'' pokazuje da on ne razumije prava žena da donose odluke o sopstvenim životima, pa i o svojim tijelima.
Demokrate su u proteklih nekoliko nedjelja bile podijeljene oko toga koliko Harris treba da kritikuje Trumpove zapaljive komentare, a koliko bi vremena u govorima trebalo da posveti svojoj viziji. Njen tim se nada da će ona uspijeti da pobijedi u Pensilavniji i Vinskonsinu, dok su manje sigurni u ishod izbora u Mičigenu. Tas na vagi mogli bi da budu Amerikanci arapskog porijekla koji vjerovatno neće glasati za Harris, jer su nezadovoljni reakcijom predsjednika Joea Bidena na napade Izraela na Gazu.
Profesor Beogradske bankarske akademije doktor Ismail Musabegović kaže da je ova kampanja neka vrsta teatra u kojoj kandidati pričaju razne stvari, ali da li će se oni ostvariti to je pitanje vremena. Kako kaže ono što je evidentno je duboka podijeljenost u američkom društvu. "Politike koje zastupaju Kamala i Trump su potpuno drugačije, i glavne poruke su da će Kamala vjerovatno nastaviti Bidenovu politiku. To znači razvijanje lokalne infrastrukture, ulaganje u obnovljivu energiju, pomoć privredi i ljudima, zdravstvo. Za razliku od nje, čini mi se da poruke Trumpa idu u jednom drugom pravcu. To je neka zaštita američkog tržišta, kroz carine i razne druge otežavajuće okolnosti za strance i robu koja dolazi. To znači da on najavljuje 10 odsto carina na svu robu koja ulazi u SAD, na kinesku one iznose čak 60 odsto, što bi svakako izazvalo određene trgovinske tenzije naročito između Kine i Amerike", navodi Musabegović. |
Trump na svojim mitinzima uveliko govori kako će da pobijedi i da Harris "izbore može da dobije samo na prevaru".
"Mi vodimo u anketama, u svim anketama", rekao je on na mitingu u četvrtak u Novom Meksiku. U srijedu u Sjevernoj Karolini, Trump je na mitingu rekao da ima mnogo više podrške na ovim izborima nego tokom 2016. ili 2020. i da "ne može da vjeruje da je trka tijesna", piše Bloomberg.