Dobra saradnja Bosne i Hercegovine (BiH) i Hrvatske odražava se u trgovinskoj razmjeni koja bi ove godine trebala biti oko 3,8 milijardi evra, poručio je, između ostalog, Andrej Plenković, premijer Republike Hrvatske, koji je stigao u dvodnevnu posjetu BiH. Ponovio je i politički stav, a to je da sva tri konstitutivna naroda moraju biti potpuno ravnopravna i legitimno predstavljena u BiH.
Nakon sastanka s Borjanom Krišto, predsjedavajućom Savjeta ministara BiH, Plenković je istakao da je novi Izborni zakon BiH ključan za kvalitetno funkcionisanje svih institucija.
"Sva tri konstitutivna naroda moraju biti potpuno ravnopravna, što uključuje i legitimno predstavljanje. Praksa od 2006, kada je riječ o Predsjedništvu BiH, nije dobra i neodrživa je. Naša pozicija je itekako jasna i želimo napraviti korak naprijed", rekao je Plenković u Sarajevu.
Odluku Evropskog vijeća o otvaranju pregovora s BiH Plenković je ocijenio velikim korakom koji je i početak faze velikih reformskih procesa, prenose Nezavisne novine.
Naglasio je da će brojni hrvatski eksperti biti na raspolaganju Savjetu ministara BiH kako bi svojim znanjem i iskustvom pomogli u integracijama BiH u EU.
Trgovska gora, Južna interkonekcija...
Govorio je i o gasovodu Južna interkonekcija istaknuvši da je Hrvatska u fazi ogromnih investicija i da je cilj da se kapacitet terminala na Krku digne sa 3,1 na 6,1 milijardu kubika te da ta količina gasa može biti dovoljna ne samo za Hrvatsku, već i za Sloveniju i za BiH. Naglasio je da Hrvatska želi da BiH postigne unutrašnji konsenzus po tom pitanju kako bi se osigurala energetska sigurnost.
Kada je riječ o odlaganju nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, čemu se BiH protivi, Plenković je rekao da je sa Slovenijom postignut dogovor do 2028. godine te da ta tema trenutno uopšte nije na dnevnom redu.
Sankcije prema Dodiku
Odgovarajući na pitanje novinara o eventualnim sankcijama EU prema Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Plenković je rekao da to nije predmet razgovora u EU, ne želeći da iznese ni svoj lični stav o tom pitanju.
Krišto najavila "iskorak" do kraja godine
Na sastanku delegacija Hrvatske i BiH bilo je govora i o Planu rasta i evropskom putu Bosne i Hercegovine. Istaknuto je da BiH u narednom periodu treba da usvoji nekoliko zakona kako bi se formalno otvorili pregovori, a to su Zakon o sudu, VSTS-u, graničnoj kontroli i Izborni zakon BiH.
"To je prilika za novi zamah BiH, želimo da pomognemo na tom putu", rekao je Plenković dodajući da, kada je riječ o reformskoj agendi, vjeruje da BiH u razgovoru s EU može postići dogovor kako ne bi ostala bez prve tranše.
Krišto je nakon sastanka rekla da je Plenkovića upoznala o aktivnostima koje očekuju BiH, a bilo je govora i o projektima i onome što BiH i Hrvatsku čeka u budućnosti.
Komentarisala je i odnose među vladajućom koalicijom na državnom nivou u kontekstu trenutnog perioda pred lokalne izbore zakazane za oktobar ove godine.
"Vode se pretkampanje i službene kampanje, pa se ne može mnogo uraditi u ovom periodu. Ipak, nadam se da ćemo tokom septembra nastaviti razgovore i rad kako bismo nastavili ispunjavanje obaveza. Čekaju nas obaveze na evropskom putu, a veliki broj tih zakona je u dobroj mjeri usaglašen", kaže Krišto, prenosi Klix.
Takođe je navela, između ostalog, i Izborni zakon BiH kao jedan od ključnih dijelova EU puta. Pored toga, istakla je zakon o sudovima i druge stvari koje su više puta naglašavane u porukama iz Brisela.
Krišto je u tom kontekstu najavila "iskorak" do kraja godine, ali i istakla neuspjeh s usvajanjem Reformske agende u prethodnom periodu.
"Što se tiče Plana rasta, odnosno Reformske agende, žao mi je što nije došlo do usvajanja ovog dokumenta na kojem smo radili osam mjeseci. Žao mi je što je to opozicija iskoristila kao politički alat. Imam razgovore svaki dan s premijerima kantona kako bismo došli do rješenja koje je u interesu cijele Bosne i Hercegovine", rekla je Krišto.
Plenković će tokom dvodnevne radne posjete Bosni i Hercegovini u Sarajevu i Mostaru imati niz susreta, a u srijedu naveče će prisustvovati otvaranju dionice Koridora 5c, koja uključuje i most Hercegovina kod Počitelja.