Potpredsjednica Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Kamala Harris gotovo je sigurna nasljednica predsjedničke kandidature Josepha Bidena, a pred njom je ozbiljan zadatak hvatanja koraka sa republikanskim kandidatom Donaldom Trumpom koji je značajno učvrstio vođstvo u anketama. Razgovorima trenutno dominira pitanje ko bi mogao biti njen potpredsjednik, te na koji način bi mogla da mobiliše demokratski orijentisane, ali i neodlučne glasače.
U razgovoru za Bloomberg Adria Connect, profesorka University College London Melanie Garson ističe da Harris pretenduje na bijelog, muškog kandidata. Neka od imena u igri su guverner Pensilvanije Josh Shapiro, senator iz Arizone, Mark Kelly kao i guverner Sjeverne Karoline i bivši predsednik Demokratske nacionalne konvencije Roy Cooper.
"To su političari koje je Trump još ranije označio kao jaku konkurenciju. Dakle ključ je naći nekoga sa umjerenim stavovima, ko će biti kontrateža Kamali Harris, i s kim bi mogla da formira jaku koaliciju na nekoliko političkih frontova", kaže Garson.
Kada je riječ o Harris, ali i američkoj politici, neizbježna je perspektiva politike identiteta. Ne samo da bi Harris bila prva predsjednica SAD, već i prva predsjednica afroameričkog porekla. Prema najnovijim anketama, Harris je uspjela da smanji Trumpovo vođstvo, a obim dnevnih donacija Demokratskoj stranci su višestruko skočile nakon Bidenove objave.
"Mislim da birači u SAD žele snažan glas i snažno liderstvo. Muslim da ona može da iskoristi priliku da se kroz politiku identiteta poveže sa mnogim Amerikancima i stvori novu viziju. Ona potiče iz porodice imigranata, njena priča je priča o uspjehu i sada sve zavisi od toga da li će moći da kreira i ostvari tu viziju", smatra Garson.
To za Kamalu neće biti jednostavan zadatak, imajući u vidu šarolika ideološka stanovišta unutar demokratski orijentisanog biračkog tijela u SAD. Dok je okretanje umjerenim strujama jedan od načina da se mobiliše što više glasača, nešto agresivnija politika identiteta koja podrazumjeva pitanja međurasnih odnosa ili prava na abortus - takođe je način da Harris privuče razočarane i revoltirane glasače.
U međuvremenu, i Biden se nalazi u nezahvalnom položaju odlazećeg predsjednika koji je priznao poraz - ali ostaje u Bjeloj kući do izbora u novembru. Iako su mnogi pozivali predsjednika da da ostavku i na tu poziciju, Biden je riješen da izgura mandat do kraja. Neizvesnost se oseti na globalnoj političkoj sceni, uoči važne posjete izraelskog premijera Benjamina Netanyahua Vašingtonu, tokom koje će se razgovarati o mogućnosti primirja u Gazi.
"Vjerujem da bi Biden trebalo da ostane na toj poziciji. On je važan igrač na međunarodnoj političkoj sceni i ima ogromno iskustvo u toj areni. Ovo je prilika da učvrsti postojeće sporazume, pogotovo na Bliskom istoku, prije smjene vlasti. I to je prilika da Biden uradi ono što najbolje zna i fokusira se na međunarodnu scenu u narednih nekoliko mjeseci", zaključila je Garson.
O tome koliko ankete mogu da omaše, kako Bidenova predaja štafete može ugroziti Trumpovu kampanju i kako je eskalacija podijela i nasilja u američkoj politici odraz globalnih trendova, detaljnije u razgovoru u videu.