Nacionalno okupljanje Marine Le Pen pokušava nadmudriti suparnike. No, ni oni ne sjede skrštenih ruku, već se trude na sve moguće načine da ekstremnu desnicu zadrže izvan vlasti, u posljednjem krugu parlamentarnih izbora Francuskoj, koji se održavaju u nedjelju.
U nečemu što liči na francusku šahovsku igra, koalicija predsjednika Emmanuela Macrona i ljevičarski savez utrkuju se u udruživanju i povlačenju kandidata kako bi zadobili povjerenje naroda, dok Marine Le Pen pokušava pridobiti pristalice da je podrže.
Dva su scenarija u igri. U prvom bi se moglo dogoditi da Nacionalno okupljanje osvoji apsolutnu većinu, dok bi u drugom Francuska dobila opušteniji parlament u kojem bi Macron i dalje diktirao vanjsku politiku. Međutim, morao bi postići kompromis u vezi s premijerom koji bi vodio unutrašnju politiku.
Stranke protiv Nacionalnog okupljanja strateški uklanjaju određene trećeplasirane kandidate iz sljedećeg kruga glasanja kako bi izbjegle podjelu glasova, sužavajući na taj način put Le Pen do apsolutne većine. Prebrojavanje lista "Le Monde" pokazalo je da je više od 210 kandidata iz drugih stranaka u drugom krugu, a više od dvoje ljudi odlučilo je da ne preda potrebnu dokumentaciju do isteka roka u 18 sati. To uključuje 131 kandidata iz ljevičarskog saveza Novi narodni front i oko 80 iz Macronove koalicije.
Vašu pretplatu nije moguće sačuvati. Molimo vas, pokušajte ponovo.
Vaša pretplata je uspjela.
Povlačenje s izbora kako bi se izbjegla podjela glasova protiv krajnje desnice i formiranje takozvanog Republikanskog fronta glavna je taktika na francuskim izborima, koja je obično ograničena na nekoliko okruga. Ipak, veliki odziv ovog puta uveliko je povećao broj trostrukih takmičenja u drugom krugu na 306.
"Republikanski front o kojem smo puno govorili ponovo se okuplja", rekao je bivši socijalistički predsjednik François Hollande na televiziji France 2. "Čak i ako to znači gubitak mjesta, trebalo bi da ljevica bude ponosna što stoji na putu krajnjoj desnici."
Tržišta su uzdrmana neizvjesnošću u vezi s glasanjem i rizikom da bi ekstremno desna vlada povećala potrošnju i sukobila se s Evropskom unijom oko deficita. Dok su ulagači odbacivali francusku imovinu, 10-godišnja premija prinosa u odnosu na njemačke konkurente porasla je na najviši nivo od 2012. Međutim, stres je malo popustio poslije glasanja u prvom krugu, na najniži nivo od 13. juna, na zaključnoj osnovi od 71 baznog boda.