Premijer Mađarske Viktor Orban sa članovima Vlade te zemlje i delegacijom privrednika boravi danas (petak) u Banjaluci. Povod je Poslovni forum Republika Srpska - Mađarska, na kojem je najavljeno učešće više od 100 kompanija. Iako je ekonomija stavljena u prvi plan, susreti zvaničnika nisu prošli bez političkih poruka.
Orbana je ispred Palate u četvrtak ujutro dočekao predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, nakon čega je uslijedio tet-a-tet sastanak, te Dodik odlikovao Orbana najvišim odlikovanjem - Ordenom Republike Srpske na ogrlici. Dodik je istakao da Mađarska i RS sarađuju na mnogim pitanjima i da im je cilj da se prijateljstvo koje imaju prenese i na dva naroda. "Usmjereni smo na naše interese i očuvanje tradicionalnih vrijednosti koje su temelj države. Računajte da smo vaši prijatelji", rekao je Dodik.
Orban se zahvalio na odlikovanju poručivši da njegova posjeta nije tek državnički akt, već izraz emocija i optimizma za razvoj dviju zemalja u budućnosti. Posmatrao je, kaže, sudbinu Srba kroz istoriju te odaje priznanje za napore da nađu svoje mjesto u svijetu u kojem su promijenjene okolnosti. "Međunarodna politika prema Srbima nije fer. U Evropskoj uniji ne prepoznaju da su nam Srbi potrebni, nema zdrave EU bez Srba. EU ima mnogo problema, ali je trenutno najbolji okvir i učiniću sve da se što više približite. Davno je trebalo da postanete član. Naš stav je da EU treba prvo da se širi na jug, a kasnije na istok. Mnogo smo se borili da BiH dobije otvaranje pristupnih pregovora", poručio je Orban.
Nametanje Izbornog zakona od međunarodne zajednice je ocijenio nepravednim i dodao da to srozava napore EU. "Mi treba da pomognemo, a ne da se miješamo u unutrašnje stvari. Treba sami da odlučujete. Ne smije da se destabilizuje zemlja nametanjem rješenja. Mađarska preuzima predsjedavanje Evropskom unijom i imamo tim ljudi za Zapadni Balkan i za BiH. Možete da računate na podršku Mađarske", poručio je Orban.
Dodao je da mnogi u EU isto smatraju, ali da to ne mogu da kažu, no on može, jer ima 2/3 većinu u Mađarskoj.
Dodik se zahvalio na političkoj podršci. "Vaš glas je važan jer upućujete na realne odnose, cijenimo napore da osigurate mir u svijetu. Molim Vas da nam Evropa omogući lokalni dogovor. Potezi međunarodne zajednice u BiH su udar na BiH i na EU", istakao je Dodik i prenio Orbanu poruku da će RS proglasiti nezavisnost ako joj se pokuša oduzeti imovina.
Naglasio je da RS i Mađarska imaju dobru privrednu saradnju u oblasti poljoprivrede i energetike, te da će saradnja biti proširena na oblasti obrazovanja i sporta.
Orban: Podršku Mađarske Republici Srpskoj vidim kao investiciju
Orban je rekao da pomoć i podršku Mađarske Republici Srpskoj vidi kao investiciju. "Kada vidim Republiku Srpsku, vidim područje za budućnost. Vi ste dio Evrope koji može da pokaže najbrži rast. Vi ste nama ponudili mogućnost da učestvujemo u razvoju. Potencijali RS su veoma značajni", istakao je Orban. Naglasio je da se razvija finansijska saradnja Mađarske i RS, te da je 20 kompanija stiglo i da su spremni da budu partneri i zajedno s kompanijama u RS ostvaruju profit.
Poslovni forum
Nakon sastanka zvaničnika otvoren je Poslovni forum u Administrativnom centru Vlade RS.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i ministar ekonomskog razvoja Mađarske Marton Nađ dogovorili su saradnju na realizaciji i finansiranju tri projekta, u vrijednosti od 140 miliona evra.
Riječ je o projektima prečišćavanja otpadnih voda u Gradišci, izgradnji vjetroelektrane Hrgud i solarnog parka Trebinje.
"Realizacija projekata obaviće se u saradnji sa mađarskim kompanijama Veolia, MBM i Alteo", naveli su u Vladi.
Sastanku su prisustvovali predstavnici ovih kompanija, kao i ministarska finansija Zora Vidović, ministar energetike i rudarstva Petar Đokić, generalni direktor Elektroprivrede Luka Petrović i Duško Perović, šef Predstavništva RS u Moskvi.
Gabor Jenei, direktor Izvozno-investicione agencije Mađarske rekao je da su na forum stigli predstavici 24 mađarske firme iz oblsti energetike, poljoprivrede i privrede. "Te firme su takvog potencijala da su sposobne da izvoze tehnologiju i da plasiraju kapital. Ima od ovog broja znatno više firmi koje se interesuju za ulaganje i poslovanje u RS. Predviđamo da će, nakon sporazuma o saradnji koji su sklopljeni, biti još više mađarskih firmi zainteresovanih za investicije", rekao je Jenei.
Čaba Kiš, iz kompanije MBM, najveće mađarske firma za distribuciju u oblasti energetike, kaže da su došli u RS da procijene mogućnosti ulaganja u obnovljive izvore energije. "Imali smo inicijalne razgovore i nadam se da će se to i nastaviti. Interesuju nas i drugi vidovi energije i razmotrićemo mogućnost saradnje".
Podsjećamo, Orban je u Banjaluku stigao u četvrtak uveče. Na aerodromu ga je dočekao Dodik koji je istakao da je Orban dokazan i iskren prijatelj RS. U trenutku kada se suočava sa sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Dodik se nada da će odnos s Orbanom navesti i druge evropske lidere da promijene odnos prema njemu.
Prije Orbana, stigao je ministar inostranih poslova Mađarske Péter Szijjártó, kojeg je dočekao premijer RS Radovan Višković.
Orban sa članovima Predsjedništva BiH: Odnosi dviju zemalja bez otvorenih pitanja i prijateljski
Prethodno je Orban u četvrtak posjetio Sarajevo gdje se sastao sa članovima Predsjedništva BiH Denisom Bećirovićem, Željkom Cvijanović i Željkom Komšićem, a koji su konstatovali da su ukupni odnosi dviju zemalja bez otvorenih pitanja i prijateljski, s tendencijom rasta.
Sagovornici su pozdravili intenzivnu bilateralnu saradnju iz oblasti obrazovne i kulturne saradnje, poljoprivrede, energetike, telekomunikacija i mnogih drugih oblasti. Iskazano je zadovoljstvo rastom spoljnotrgovinskog bilansa, te namjera za nastavak dobrih odnosa i saradnje na svim poljima od zajedničkog interesa, saopšteno je iz Predsjedništva.
"Članovi Predsjedništva su istakli potpunu i neupitnu opredijeljenost BiH za postizanje punopravnog članstva u EU, koje ima obostranu važnost za BiH i Evropsku uniju. Odluka o otvaranju pristupnih pregovora je snažan podsticaj i ohrabrenje za BiH za nastavak reformskog procesa, a takođe i rezultat određenog napretka u ispunjenju obaveza", navedeno je. U tom kontekstu, izrazili su zahvalnost Mađarskoj na podršci evropskom putu zemlje.
Izražena su očekivanja da će doći do napretka u procesu integracija BiH u Evropsku uniju tokom mađarskog predsjedavanja Unijom, u drugoj polovini 2024. godine, i što skorijeg održavanja prve međuvladine konferencije.
Krišto: Postoji prostor za povećanje robne razmjene između BiH i Mađarske
Orban se sastao u Sarajevu i s predsjedavajućom Savjeta ministara BiH Borjanom Krišto. Prema saopštenju, razgovarano je o unapređenju bilateralne saradnje i evropskom putu BiH.
"Tokom susreta istaknuto je da je bilateralna saradnja prijateljskih zemalja dobra i da postoji značajan prostor i potreba za povećanjem robne razmjene. Pozdravljen je rad Zajedničke komisije za ekonomsku saradnju između BiH i Mađarske", saopšteno je iz Savjeta ministara.
Krišto je izrazila zahvalnost Orbanu i mađarskoj diplomatiji na snažnoj i bezrezervnoj podršci evropskom putu BiH i dodala da odluka Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora sa BiH predstavlja potvrdu zajedničkog prijateljstva Mađarske i BiH, te napora i predanosti koji su doveli do postizanja potrebnog stepena usklađenosti s kriterijumima za članstvo u EU.
Istakla je da je BiH otvaranjem pristupnih pregovora otvorila novo poglavlje evropske budućnosti, ali da predstoji posao na kojem će se morati intenzivno raditi. Dodala je da nametnuta intervencija visokog predstavnika u BiH znatno otežava daljnji proces usklađivanja s evropskim standardima.
"Vrlo je bitno da sva rješenja, ne samo kada je riječ o izbornom zakonodavstvu, kao posebno bitnom pitanju za BiH, nego i sva druga, moraju biti rezultat unutrašnjeg dijaloga i dogovora, odnosno ta pitanja moraju se rješavati unutar naših institucija, uz poštovanje demokratskih načela i vladavine prava", rekla je Krišto.
Institucije BiH, dodala je, pokazale su u prethodnih godinu dana rada da su sposobne same donositi zakone i propise i da je nametanje Izbornog zakona najpogubnije upravo za BiH.
"Ipak mi i u ovakvim izazovnim trenucima moramo ostati fokusirani na naš zacrtani put i naša predanost evropskim vrijednostima ne smije biti poljuljana ovakvim ili sličnim intervencijama", istakla je Krišto.
Potrebno je sačuvati fokus na reformama i napretku prema EU, uz istodobno jačanje institucija i demokratskih procesa, a sve kako bi se osigurala trajna stabilnost i prosperitet za BiH, dodala je. Na kraju susreta istaknuto je da treba nastaviti dobru ekonomsku saradnju između BiH i Mađarske, posebno u oblasti preduzetništva.
---Tekst dopunjen u dijelu koji se odnosi na Poslovni forum