Vladimir Putin sve više vjeruje da će ruska vojska moći izdržati u Ukrajini kako se približava druga zima rata, dok su saveznici Kijeva iz SAD-a i Evrope distraktirani sve dubljim sukobom između Izraela i Hamasa. Kremlj vjeruje da se situacija kreće u korist Putina te da će moći zadržati teritorije na jugu i istoku Ukrajine koje je njegova vojska osvojila u invaziji, prema informacijama tri osobe upućene u situaciju.
Rusija igra na kartu vremena dok se Putin priprema za predsjedničke izbore u martu, rekli su izvori. Cilj je osigurati teritorij koji Rusija trenutno kontrolira i, budući da nijedna strana ne može postići odlučujući napredak, čekat će da se umor od rata u SAD-u i Evropi poveća i pritisak prebaci na Ukrajinu da traži rješenje.
Ipak, nakon povratka s razgovora s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, Putin je otputovao u Rostov-na-Donu rano u petak na brifing u južnom vojnom zapovjedništvu Rusije s šefom Glavnog stožera vojske Valeryja Gerasimova, koji nadgleda rat u Ukrajini. To je nakon što su ruski vojni blogeri izvijestili da su ukrajinske trupe na jugu regije Kherson prešle rijeku Dnipro i ponovno preuzele neka okupirana naselja u pokušaju uspostavljanja mostobrana. Ministarstvo odbrane u Moskvi saopćilo je u petak da su njihove snage odbile Ukrajince.
Ukrajina namjerava nastaviti protuofenzivu kroz jesen i zimu, iako se vremenski uvjeti na bojištu pogoršavaju. Nakon što je skupila milijarde dolara oružja, uključujući tenkove, artiljeriju i rakete od svojih saveznika iz SAD-a i NATO-a, tokom cijelog ljeta napredovala je sporo u izgurivanju ruskih trupa iz snažno branjenih pozicija.
To je dodatno otežalo održavanje koalicije podrške odbrani Ukrajine. SAD je povukao finansiranje za Ukrajinu u političkom sporu oko kratkoročnih izdataka kako bi izbjegao obustavu rada vlade, dok je izbor Roberta Fica, kandidata sklonog Rusiji, u Slovačkoj istaknuo rastuće izazove za Evropsku uniju.
Mađarski premijer Viktor Orban potaknuo je sigurnosne zabrinutosti među saveznicima NATO-a kada je razgovarao s Putinom na forumu u Pekingu ove sedmice, postavši prvim čelnikom EU-a koji se sastao s njim nakon što je u martu izdana međunarodna potjera za Putinom zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.
Žestoke borbe odvijaju se duž dijelova prve linije u istočnoj i sjeveroistočnoj Ukrajini nakon što su ruske snage krenule u napad blizu gradova Avdiivka u regiji Donjeck i Kupyansk u regiji Kharkiv. Ukrainski vojni zapovjednik Valeriy Zaluzhnyi, koji je posjetio prvu liniju u četvrtak, izjavio je da ruske snage nastavljaju napadati Avdiivku s novim jurišnim jedinicama, velikim brojem tenkova te podrškom avijacije i artiljerije, iako su odbrambene trupe odbijale napade.
Rusija vjerovatno provodi svoju "najznačajniju ofenzivnu operaciju" barem od januara s napadima "na više osi" u istočnoj Ukrajini, saopćilo je britansko Ministarstvo odbrane u obavještajnom izvještaju od 17. oktobra.
Putin se pohvalio novinarima u Kini da je najnoviji napad Ukrajine u Khersonu proizveo "nikakav rezultat". Danima prije toga, rekao je državnoj televiziji da je višemjesečna ukrajinska protuofenziva "potpuno propala" i da je ruska vojska prešla na "aktivnu odbranu" kako bi poboljšala svoje pozicije na bojištu.
Ukrajina odbacuje Putinove tvrdnje i tvrdi da njezine trupe nastavljaju napredovati, uključujući oko strateškog grada Bakhmuta. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy, koji je posjetio regiju Kherson u petak, rekao je u razgovoru s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom da je Rusija pretrpjela "katastrofalne gubitke" u neuspjelom napadu na Avdiivku.
Rusija bi mogla postići neke "taktičke prilagodbe i uspjehe" blizu grada, iako su malo vjerovatni za širenje širih strateških dobitaka, rekao je Institut za proučavanje rata u izvještaju od 11. oktobra.
Ipak, malo članova ruske elite dijeli Putinov optimizam i duboko su pesimistični u vezi izgleda za rat, ne videći način da se zaustavi borba.
Usred rastuće krize oko rata Izrael-Hamas, SAD i ostali saveznici NATO-a tvrde da ostaju posvećeni opskrbi oružjem i pomoći Ukrajini u porazu ruske invazije koja sada traje više od 600 dana.
U obraćanju iz Ovalnog ureda kasno u četvrtak, predsjednik Joe Biden pozvao je američki narod da podrži finansiranje za Izrael i napore u ratu Ukrajine, upozoravajući da Hamas i Putin predstavljaju prijetnje američkoj demokratiji. Bijela kuća šalje zahtjev za finansiranje od 61,4 milijarde dolara za pomoć Ukrajini u Kongres.
Zelenskiy je rekao da je zahvalio Bidenu u telefonskom razgovoru u četvrtak zbog pružanja raketa ATACMS velikog dometa koje su prvi put ove sedmice korištene za napad na ruski zauzeti zračni prostor duboko iza prve crte. Ipak, priznao je "rizik da će se međunarodna pažnja odvratiti od Ukrajine" zbog nasilja u Izraelu i Gazi u razgovoru s televizijom France 2 ovog mjeseca.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da će Kremljevi ciljevi "biti postignuti brže" ako se fokus SAD-a na Bliski istok odrazi na usporavanje isporuke oružja Kijevu. Posjetio je vođu Sjeverne Koreje Kim Jong Una ove sedmice i kasnije odbio komentirati američke tvrdnje da je Pyongyang isporučio 1.000 kontejnera vojne opreme i streljiva Rusiji.
"Sada, održavanje statusa quoa odgovara Rusiji", rekla je Dara Massicot, viši saradnica za odbranu i sigurnosna pitanja u Programu za Rusiju i Euroaziju pri Carnegie Endowment for International Peace. "Zadržavanje svojih pozicija minimalno je što ruske snage žele učiniti, ali ciljevi Kremlja ostaju osvajanje većeg teritorija".