Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije priopćilo je da je set reformskih zakona iz oblasti energije na dnevnom redu predstojeće sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH zakazane za srijedu, 21. lipnja. Također, naći će se i na sjednici Doma naroda Parlamenta FBiH, zakazanoj za 26. lipanj.
Radi se o zakonima o električnoj energiji FBiH, zatim o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH te korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije.
Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić je ovim povodom istakao da je pred oba doma Parlamenta FBiH važan zadatak usvajanja seta reformskih zakona iz oblasti energije.
"Ovaj set zakona direktno prati standarde i normative Europske unije i njegovim usvajanjem učinili bismo značajan korak ka ostvarenju tog cilja", rekao je ministar Lakić.
Kako navode iz Ministarstva, aktualni saziv Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta FBiH ovaj set zakona je naslijedio od prethodnog, a njihova izrada rezultat je zajedničkog rada Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, domaćih i inostranih institucija, te eksperata koji su djelovali uz tehničku podršku USAID-ovog Projekta asistencije energetskom sektoru BiH (USAID EPA) i GIZ-ovog Projekta dekarbonizacije energetskog sektora u BiH.
Sadržaj zakona
Zakon o energiji i regulaciji energetskih djelatnosti u FBiH propisuje dugoročne ciljeve vođenja energetske politike u Federaciji. Ta politika podrazumijeva pripremu energetske strategije FBiH kao osnovnog strateškog dokumenta kojim se utvrđuje politika i planira razvoj.
Također, propisuje uslove za obavljanje djelatnosti u sektoru energije te uvodi mehanizme za zaštitu ugroženih i zaštićenih kupaca energije. "Ovaj zakon znatno unapređuje pravni okvir za regulaciju obavljanja djelatnosti i rad Regulatorne komisije za energiju u FBiH, kao i usklađivanje s pravnom stečevinom EU", priopćeno je iz resornog ministarstva.
Zakon o električnoj energiji FBiH propisuje pojednostavljenje administrativnih postupaka za izgradnju i rad proizvodnih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, primarno solarnih elektrana i vjetroelektrana.
"Ovaj zakonski propis uvodi i nove kategorije učesnika i djelatnosti na tržištu električne energije (aktivni kupci, agregatori, energetske zajednice, operatori skladišta)", priopćeno je. Zakon također stvara i pravni okvir za uvođenje elektromobilnosti, unapređuje regulaciju kvalitete snabdijevanja te uvodi nova prava i mehanizme za osnaživanje i zaštitu krajnjih kupaca električne energije.
Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije uvodi novi efikasniji način podsticaja proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije, koji je baziran na principima tržišnog nadmetanja, te uvodi nove kategorije učesnika, kupce-proizvođače (tzv. prosumeri), kao i zajednice obnovljive energije.