Pritužbe na politički pristrasan tretman na poslu udvostručile su se od perioda prije pandemije, navedeno je u novom istraživanju Društva za upravljanje ljudskim resursima.
Otprilike četvrtina zaposlenih u SAD-u kaže da je iskusila pristrasan tretman zbog svojih političkih opredjeljenja - bilo preferencijalnih odnosa ili neprimjerenih negativnih postupaka na osnovu njihovog političkog mišljenja - u poređenju sa samo 12 posto radnika u 2019. godini, prema istraživanju u kojem je učestvovalo više od 500 Amerikanaca, a koje je proveo SHRM krajem augusta.
Kompanije su bile prisiljene da se bore s politički teškim pitanjima posljednjih godina, od predsjedničkih izbora 2020. godine do mjera sigurnosti na radnom mjestu pandemije koronavirusa i mandata vakcina, klimatskih promjena, protesta širom zemlje protiv rasne nepravde i poništavanja Roea protiv Wadea.
Dok Sjedinjene Američke Države ulaze u sporne izbore na sredini mandata, samo osam posto organizacija je saopćilo zaposlenicima smjernice o političkim raspravama na poslu, prema anketi SHRM-a, u kojoj je učestvovalo više od 1.500 stručnjaka za ljudske resurse.
Studija je pokazala da bi oko 30 posto supervizora oklijevalo da angažuje nekoga ko je pokazao ekstremno konzervativna uvjerenja, dok je 20 posto reklo isto za kandidata koji je izrazio ekstremno liberalna uvjerenja.
"U današnjoj klimi ljudi govore: 'Ne mogu raditi s vama ako ne dijelite moje stavove'", rekao je u izvještaju predsjednik SHRM-a i glavni izvršni direktor Johnny Taylor, Jr. "To je problem koji HR profesionalci i poslovni lideri ne mogu zanemariti."
Istovremeno, nedavna istraživanja su pokazala da su rukovodioci postali politički polarizovaniji i više republikanski u protekloj deceniji.