Nema potrebe za brigom oko vremena kada će Sjedinjene Američke Države ući u recesiju, jer je recesija već stigla, rekli su iz takozvanog instituta za investicije kompanije Wells Fargo.
Odeljenje kompanije zaduženo za investicije reklo je da su SAD u recesiju ušle sa početkom druge polovine 2022, odnosno nedavno, uslijed više i šire inflacije nego što se to očekivalo, slabijeg kupovnog raspoloženja i manje spremnosti na potrošnju. Ovo predviđanje razlikuje se od izveštaja od prije samo mjesec dana, kada su iz kompanije predviđali da će recesija biti blaga i da se neće dogoditi do kraja godine. Osim pomjeranja očekivanog vremena, kompanija sada predviđa da će recesija biti "umjerena."
Iako neke druge velike kompanije sa Wall Streeta, kao što su Guggenheim i Nomura Securities, predviđaju recesiju za kraj sljedeće godine, institut je jedan od prvih koji tvrdi da se pad privredne aktivnosti dešava sad. Mišljenje instituta se čak razlikuje od Wells Fargovih ekonomista iz drugih odeljenja, koji predviđaju blagu recesiju, i to sredinom 2023.
"Postoji tehnički dio recesije, ali isto tako su važni i značajan pad potrošnje i zaposlenosti," rekao je Sameer Samana, zadužen za globalnu tržišnu strategiju u okviru investicionog odjeljenja. "Tehnički dio će se ostvariti u prvoj polovini godine, a nezaposlenost i pad potrošnje će obilježiti drugi dio" godine, rekao je u telefonskom razgovoru za Bloomberg.
Bruto domaći proizvod SAD je pao za 1,6 odsto u prvom tromjsečju, a podaci Federalnih rezervi iz Atlante ukazuju na sličan pad i u kvartalu koji se završio 30. juna. Zvaničan preliminarni izveštaj, pak, biće objavljen tek kasnije ovog mjeseca.
Ako bi se predviđanja obistinila, SAD bi i zvanično bile u recesiji. Međutim, mjera koja se češće uzima kao glavni parametar je značajna promjena velikog broja ekonomskih pokazatelja, uključujući tržište rada, investicije i potrošnju. Ovu mjeru koristi i Nacionalna kancelarija za ekonomska istraživanja, privatna organizacija čije je zaduženje da zvanično proglasi recesiju.
To je ono što čeka Amerikance u ostatku godine, rekla je Samanina grupa. Oni sada predviđaju da će stopa nezaposlenosti dostići 5,2 odsto do kraja 2023, a 4,3 odsto ove godine. Obe cifre predstavljaju povećanja u odnosu na prethodne prognoze od 4,4 odsto i 3,8 odsto.
Izveštaj je tačno pogodio da će stopa nezaposlenosti u junu ostati na 3,6 odsto, što je skoro najniža vrijednost u prethodnih 50 godina.
Potrošačke cijene, koje već rastu najvećom brzinom u prethodnih 40 godina, u junu će na međugodišnjem nivou porasti za 8,8 odsto, predviđa kompanija. Ovo će Fed naterati da agresivnije pristupi podizanju kamatnih stopa kako bi usporio rast cijena, što će biti novi šok za potrošnju i zaposlenost, rekao je Samana.
On je takođe kao bitne istakao komentare kompanija Walmart Inc. i Target Corp. koji su ukazali na promjenu vrste artikala koje ljudi češće kupuju sada kada cijene rastu. Glavna promjena je što se kupci više fokusiraju na stvari kao što je hrana, a manje na, recimo, odjeću.
-- komentar u osmom pasusu unio Branislav Urošević