Potrošačke i proizvođačke cijene u Kini su u julu pale, što postavlja novi izazov pred monetarne vlasti, ali su velike šanse da će on biti kratkog daha. Kineska privreda se ne bori s inflacijom, već deflacijom, a vlasti moraju da odaberu odgovarajući set stimulativnih mjera.
Indeks potrošačkih cijena pao je za 0,3 odsto na međugodišnjem nivou, rekli su iz Nacionalnog biroa za statistiku u srijedu. Ovo je prvi pad cijena od februara 2021. godine, a ekonomisti u Bloombergovoj anketi očekivali su pad veći od 10 baznih poena.
Proizvođačke cijene pale su za 4,4 odsto, što je deseti uzastopni mjesec pada. Anketirani ekonomisti očekivali su nešto manji pad. Pad oba pokazatelja posljednji put je zabilježen u novembru 2020.
"Kina je definitivno u deflaciji", rekao je za Bloomberg TV Robin Xing, glavni ekonomista za Kinu u kompaniji Morgan Stanley. "Pitanje je koliko dugo će ostati u deflaciji, a to je pitanje za zvaničnike koji odlučuju o mjerama podrške ekonomiji", dodao je.
Investitori očekuju da će ovi podaci primorati Narodnu banku Kine (PBoC) da usvoji pomenute mjere, a prvenstveno kroz smanjenje kamatnih stopa. S druge strane, to nije lak zadatak, najviše zbog činjenice da je juan oslabio, a državni dug je visok.
U pisanju teksta pomogli Zhu Lin i Wenjin Lv.