Francuski predsjednik Emmanuel Macron sastaje se sa Xi Jinpingom u Pekingu ove sedmice, te će ga pokušati uvjeriti da promijeni svoj stav o ruskoj invaziji na Ukrajinu, dok će istovremeno razjasniti delikatan trgovinski odnos koji postaje sve sporniji.
Kina, čiji je neutralni stav podstakao na rat ruskog predsjednika Vladimira Putina, jedina je zemlja koja može promijeniti odnose u ratu s obzirom na njen utjecaj na Moskvu, naveo je jedan visoki francuski zvaničnik. Šta god Kina učini moglo bi imati dramatičan utjecaj na sukob.
Xi je iskoristio dvodnevnu posjetu Moskvi prošlog mjeseca da podvuče svoje dobre veze s Putinom, dok je ruski lider pohvalio kineski plan od 12 tačaka za okončanje sukoba. Evropske zemlje su uglavnom odbacile prijedlog, ali Francuska vidi prostor da Kina produži dijalog s Kijevom, rekao je zvaničnik koji je tražio da se ne identifikuje prema politici predsjednika.
Francuski lider dolazi nakon što su njemački kancelar Olaf Scholz i španski premijer Pedro Sanchez odvojeno otputovali u Kinu kako bi se sastali sa Xijem. Macron će putovati s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, naglašavajući poruku evropskog jedinstva, a također nagovještavajući trgovinsku raspravu koja bi mogla razlikovati pristup Francuske geopolitici od pristupa SAD-a.
Dok je Washington zauzeo "jastrebski stav" (zagovaranje agresivne politike, naročito u spoljnim poslovima) o odnosima s Kinom - s tim da se dvije zemlje sukobljavaju u vezi sa svim, od trgovine do tehnologije i Južnog kineskog mora - Francuska nema namjeru da se odvoji od Kine, rekao je zvaničnik.
Putovanje će također ponuditi Macronu predah od njegovih domaćih problema. Nasilje je u porastu u Francuskoj zbog predsjednikove odluke da zaobiđe tradicionalni zakonodavni proces i progura reformu penzionog sistema u zemlji, što dovodi do masovnih štrajkova.
Glavni problemi:
Ukrajina
Macron ne očekuje da će Kina odustati od bliskog partnerstva s Rusijom, ali vidi prostor za potencijalno značajne poteze Pekinga, kaže zvaničnik. Francuska bi smatrala postignućem ako bi Xi pozvao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da se uključi u dugoročniji dijalog.
Macron će također pokušati da pronađe zajednički jezik sa Xijem kako bi potražio rješenja koja će koristiti ukrajinskom narodu, rekao je zvaničnik. Francuski lider planira odlučno upozoriti Kinu da ne pruža vojnu podršku Rusiji.
Trgovinske tenzije
Von der Leyen je prošle sedmice iznijela prigovore na politiku Evropske unije u vezi s Kinom, kada je spomenula planove za suprotstavljanje prinudnim praksama Pekinga i stvaranje novog instrumenta za kontrolu evropskih investicija u inostranstvu u kritičnim sektorima. Ova tvrda linija naglašava delikatnu ravnotežu koju će ona i Macron pokušati postići, te je rekla: "Moramo se fokusirati na uklanjanje rizika, a ne na razdvajanje".
"Moramo ostaviti prostora za diskusiju o ambicioznijem partnerstvu i o tome kako da konkurenciju učinimo pravednijom i disciplinovanijom", rekla je Von der Leyen u govoru 30. marta.
Kina je drugi po veličini evropski trgovinski i investicioni partner, a dvije ekonomije su 2021. razmijenile 795 milijardi eura (862 milijarde dolara) robe i usluga, prema trgovinskim podacima EU. Evropa uvozi više robe iz Kine nego bilo koja druga država, a ogromno kinesko tržište potrošača od 1,4 milijarde i dalje je kritična destinacija za evropski izvoz automobila, farmaceutskih proizvoda i mašina.
Ponude i avijacija
S Macronom će putovati i delegacija od oko 60 rukovodilaca velikih i malih francuskih kompanija, uključujući elektroprivredu Electricite de France SA, proizvođača vozova Alstom SA i kompaniju za upravljanje otpadom i vodom Veolia Environnement SA, kao i evropskog proizvođača aviona Airbus SE.
U 2019. godini, kada je prethodni put Macron putovao u Kinu, sklopio je ugovore vrijedne oko 30 milijardi eura za Airbus. U toku su pregovori za nove narudžbine aviona, rekao je zvaničnik, koji je dodao da svaka nova najava ne bi samo prepakovala prethodne poslove, što je uobičajena praksa tokom državnih posjeta.
Ljudska prava
Macron također planira razgovarati o situaciji u Xinjiangu i slobodi medija u Kini, rekao je zvaničnik.
"Moramo razgovarati s Kinom i jasno im reći da ne želimo kinesku verziju ljudskih prava", rekao je bivši francuski ambasador u Kini Jean-Maurice Ripert. EU je usvojila neke sankcije Kini zbog kršenja ljudskih prava Ujgurima u Xinjiangu, na što je Kina odgovorila vlastitim sankcijama.
- Uz pomoć Benedikta Kammela.