Ako u svom domu imate nogometnu loptu, vrlo je vjerojatno da je došla iz Sialkota, grada na sjeveroistoku Pakistana.
Više od dvije trećine nogometnih lopti na svijetu napravljeno je u nekoj od njegovih tisuću tvornica.
To uključuje i loptu Adidas Al Rihla, koja je službena za Svjetsko nogometno prvenstvo koje se upravo odvija u Kataru.
U Sialkotu oko 60 tisuća ljudi radi u proizvodnji lopti, što je osam posto stanovništva toga grada, i vrlo često njihovo radno vrijeme traje dulje od uobičajenih okvira, tijekom kojega ručno šivaju dijelove lopte.
Više od 80 posto lopti iz Sialkota proizvedeno je ručno, zahtjevnim radom, i to ih čini izdržljivijim i aerodinamičnijim. Šavovi i spojevi su dublji i čvršći od onih koje proizvedu strojevi.
U tvornici Anwar Khawaja Industries zaposlenice, jer većinom se radi o ženama, dobiju 160 pakistanskih rupija, odnosno 0,75 dolara po lopti. Za svaku loptu potrebno je oko tri sata rada, pa ako se proizvedu tri lopte dnevno, mjesečna zarada može biti 9.600 rupija ili oko 45 dolara.
I za siromašnu regiju takve su plaće niske. Mjesečni životni troškovi u tom gradu iznose oko 20 tisuća rupija.
Tipičan radni dan za zaposlenice u Anwar Khawaja Industries podrazumijeva izradu dviju lopti, zatim povratak kući na kuhanje ručka i onda nastavak rada poslijepodne.
Muškarci uglavnom rade u drugim fazama proizvodnog procesa, odnosno u pripremi materijala ili testiranju izrađenih lopti.
Do 1997. u tvornicama u Sialkotu radila su čak i petogodišnja djeca sa svojim roditeljima. Zakon je od tada to onemogućio, no jedno izvješće iz 2016. godine navodi kako je zabrana rada djece postala prijetnja za proizvodnju u Sialkotu zbog manjka radne snage.
Komponente sintetičke kože dolaze iz raznih zemalja. Kineski materijali koriste se za jeftinije lopte, a južnokorejski za one visoke kvalitete. Za lopte koje se koriste, primjerice, u Bundesligi ili drugim europskim bogatim ligama materijal dolazi iz Japana.
Lopte se sastoje od 20 šesterokutnih i 12 peterokutnih dijelova koje spaja 690 šavova. No danas se kod sve većeg broja lopti za spajanje dijelova koristi vruće ljepilo, odnosno proces toplinskog spajanja. Takve je lopte, premda su dobre kvalitete i jeftinije, skuplje transportirati i, za razliku od proizvedenih na klasičan način, ne mogu se ispuhati ni popraviti.
Proizvedene lopte prolaze strog proces testiranja u skladu sa standardima svjetske nogometne organizacije FIFA-e. Recimo, testiraju se zaobljenost ili način na koji lopta odskače.
Svake godine na svijetu se proda oko 40 milijuna lopti i, naravno, očekuje se rast prodaje tijekom katarskog turnira. I sve to za manje od jednog dolara po lopti.