Prva procjena Eurostata u petak govori da je godišnja inflacija u eurozoni u kolovozu iznosila 2,2 posto naspram 2,6 posto iz srpnja.
Istodobno, Državni zavod za statistiku (DZS) je iznio podatak da je u Hrvatskoj, također prema prvoj procjeni nacionalnog indeksa potrošačkih cijena, inflacija u kolovozu iznosila 1,8 posto.
Ako se pogleda harmonizirani indeks potrošačkih cijena (HICP), kojega se drži Eurostat, onda je kolovoška inflacija u Hrvatskoj usporila na tri posto s 3,3 posto.
Razvoj inflacije u eurozoni je dobra vijest za Europsku središnju banku (ECB) koja treba idući mjesec odlučivati o daljnjem kretanju ključnih kamatnih stopa.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić, koji je ujedno i član Vijeća ECB-a, rekao je prošli tjedan da ECB ima prostora da počne pažljivo snižavati kamatne stope.
Na mjesečnoj razini procijenjeni rast cijena u eurozoni je 0,2 posto, a u Hrvatskoj 0,1 posto.
Gledano po sastavnicama inflacije u eurozoni, najveću stopu od 4,2 posto godišnjega rasta cijena imaju usluge, a slijedi segment hrane, alkohola i duhana s rastom od 2,4 posto. Kod industrijskih dobara bez energije rast je 0,4 posto, dok su cijene energije godišnje pale tri posto.
Najveću razinu godišnje inflacije u eurozoni u kolovozu opet je imala Belgija, ali je pala s 5,4 u srpnju na 4,5 posto. Višu inflaciju od hrvatske imale su Estonija, Grčka, Nizozemska i Slovačka.
Najmanju stopu imale su baltičke zemlje Litva i Latvija, i to 0,7, odnosno 0,9 posto.
Analitičar Bloomberg Adrije Ivan Odrčić napominje da je godišnja inflacija u Hrvatskoj došla sada na najnižu razinu još od srpnja 2021. godine kada je iznosila 2,7 posto.
"U nedostatku svih detalja, vidljivo je da je na stopu inflacije tijekom kolovoza i dalje najviše utjecao rast cijena usluga na razini 7,6 posto godišnje ili doprinosom od 2,4 postotna boda u ukupnoj stopi. To je razumljivo s obzirom da je turistička sezona povoljna, tržište rada napeto, a plaće snažno rastu nominalnim godišnjim rastom u prvih sedam mjeseci 2024. od 15,5 posto. S druge pak strane, cijene energije su dale negativan doprinos ukupnoj godišnjoj stopi inflacije, i to s 0,4 postotna boda, što je prvi takav slučaj od prosinca prošle godine", kaže Odrčić.
Za cijelu ovu godinu prognozira prosječnu stopu inflacije u Hrvatskoj od oko četiri posto.
"Iako u trendu popuštanja, rast potrošačkih cijena je i dalje među višima ako usporedimo stanje u drugim državama članicama europodručja na što snažno utječe i samo stanje ekonomske aktivnosti. Naime, rast bruto domaćeg proizvoda u Hrvatskoj je znatno veći od prosjeka na ostatku kontinenta, što bitno utječe i na samo određivanje cijena. Ove godine u prosjeku očekujemo stopu inflacije od oko četiri posto s popuštanjem ka 2,6 posto u 2025.", ocjenjuje Odrčić.