Ekonomija eurozone napredovala je više nego što se očekivalo u drugom tromjesečju pošto je otporni rast u ključnim zemljama omogućio regionu da poništi iznenadni pad privredne aktivnosti u Njemačkoj.
Bruto domaći proizvod eurozone je porastao za 0,3 posto u kvartalu završenom u junu, zadržavajući isti tempo kao i na početku godine. To je premašilo srednju prognozu ekonomista od 0,2 posto pošto su i Francuska i Španija imale bolji učinak nego što se predviđalo, (i Italija je nastavila da raste) nadoknadivši pad od 0,1 posto zabilježen u Njemačkoj.
Odvojeni izvještaj u Španiji pokazao je da je inflacija tamo usporila mnogo više od očekivanja i da je u julu iznosila 2,9 posto, podstaknuta nižim cijenama energije i hrane.
Neujednačeni rezultati rasta širom regiona pokazuju izazov s kojim se suočavaju centralni bankari Evropske centralne banke (ECB) dok se približava odluka o monetarnoj politici. Oni će u septembru odlučivati o tome da li ekonomija eurozone izgleda dovoljno slabašno da to može opravdati još jedno smanjenje kamatnih stopa.
ECB je ranije ovog mjeseca upozorila da će rast biti manji u 2024. i da privredni rast može da ugrozi bilo kakvo pogoršanje u svijetu ili eskalacija trgovinskih tenzija.
Rast BDP-a eurozone je slabiji od posljednjih kvartalnih projekcija ECB iz juna, kada su centralni bankari nagovijestili moguće smanjenje stope u septembru.
"ECB će vjerovatno i dalje postupati oprezno jer je zabrinuta zbog jake inflacije u uslužnom sektoru. Mislimo da će ECB ponovo smanjiti stope za 25 baznih poena u septembru", rekao je David Powell, viši ekonomista Bloomberg Economicsa.
"Niži troškovi zaduživanja su više nego potrebni da bi potrošači ponovo počeli kupovati dobra", rekao je u Conrad Keijzer, generalni direktor švicarskog proizvođača hemikalija Clariant AG. "Definitivno postoji i odgođeni efekt, ali kada se kamatne stope smanje, to će podstaći stambena i građevinska tržišta", dodao je u intervjuu.
Irska, čija ekonomija ponekad utječe na ukupan rezultat zbog svoje uloge kao evropske poreske osnove za multinacionalne kompanije, zabilježila je najsnažniji rast od bilo koje članice eurozone. BDP je tamo porastao za 1,2 posto.
Zvaničnike će veoma interesovati podaci o inflaciji koji će biti objavljeni ove sedmice. Njemački podaci će biti objavljeni u utorak, a rani regionalni podaci sugerišu da je rast cijena ostao stabilan na 2,5 posto, kaže Martin Ademmer iz Bloomberg Economicsa. Izvještaji iz ostatka eurozone bit će objavljeni u srijedu. Ekonomisti predviđaju da će ukupna inflacija ostati 2,5 posto i u julu, što je za 50 baznih poena više od cilja ECB.
Njemačke obveznice izbrisale su male dobitke nakon objavljivanja ovog izvještaja, a prinos na 10-godišnje vrijednosne papire ostao je stabilan na 2,36 posto. Tržišta novca nastavljaju računati na smanjenje od jedne četvrtine poena u septembru i dva smanjenja do kraja godine.
Njemačka privreda je zabilježila smanjenje zbog pada investicija u opremu i građevinarstvo, navela je savezna agencija za statistiku.
"Njemačka ekonomija je u krizi", rekao je u saopštenju Klaus Wohlrabe, koji je rukovodio istraživanjem na institutu Ifo u Minhenu. "Treće tromjesečje ne nosi velike nade za poboljšanje", dodao je.
PMI indeksi i indeks instituta Ifo za juli ukazuju na to da je najveća evropska privreda počela kvartal još slabije. Glavni razlog za ovo je loša baza u proizvodnji koja je tokom većeg dijela ovog vijeka gurala rast putem izvoza.
U Francuskoj je BDP porastao za 0,3 posto u tri mjeseca do juna, dok je španska ekonomija porasla za 0,8 procenata. Oba ova ishoda poklapaju se s rezultatima u prvom kvartalu i premašuju srednju prognozu ekonomista koje je anketirao Bloomberg.
CTDEM10Y:GOV
102,143 EUR
vrijednost na početku trgovanja
102,174
posljednja zaključna vrijednost
102,152
dnevni raspon
0,00 - 0,00
raspon u 52 nedjelje
99,65 - 102,33
Podaci iz Francuske samo djelimično odražavaju utjecaj izbora koje je predsjednik Emmanuel Macron najavio 9. juna - tri sedmice prije kraja drugog kvartala.
Od tada, pokazatelji pokazuju porast poslovne neizvjesnosti jer kompanije brinu da li bi nova vlada mogla povećati troškove rada i oporezivanje.
Izvještaj agencije Insee za drugi kvartal pokazao je da su rast gurali izvoz i blago povećanje investicija. Potrošnja je bila stabilna.
"Ovaj izvještaj pokazuje da je Francuska imala nenadano dobar učinak dvije godine zaredom", rekao je novinarima ministar finansija Bruno Le Maire. "Ovakav učinak je dobar i održiv", dodao je.
Španija je, kao i Francuska, imala koristi od vanjske trgovine, ali je, za razliku od svog većeg susjeda, tokom kvartala također imala jaku domaću tražnju, prema statističkoj agenciji INE.
Španska privreda je nadmašila svoje kolege iz eurozone u posljednjim kvartalima, podstaknuta snažnom zaposlenošću. Tamošnja politička neizvjesnost do sada nije utjecala na povjerenje.
Španska vlada nije uspjela dobiti podršku za usvajanje budžeta za 2024, a njen plan da predstavi budžet za 2025. zbog ovoga je još uvijek upitan.
U Italiji rast BDP-a odgovara srednjoj prognozi ekonomista. Uslužni sektor je gurao rast, a lošiji učinak imali su vanjska trgovina i industrija.
Prema trenutnim projekcijama Banke Italije, privreda zemlje će rasti za 0,9 posto ove godine. Vlada se nada da će rast biti i veći.