Očekuje se da će turisti u Europi ove godine potrošiti 800,5 milijardi eura, što je rast u odnosu na prošlu godinu od 13,7 posto, objavila je u najnovijem izvješću Europska komisija za putovanja (ETC).
Riječ je o međunarodnoj neprofitnoj udruzi sa sjedištem u Bruxellesu, koja okuplja nacionalne turističke organizacije u Europi.
Prema tom izvješću, inozemni dolasci rasli su šest posto, a noćenja sedam posto u drugom kvartalu ove godine u odnosu na isto razdoblje pretpandemijske 2019. godine. U usporedbi s prošlom godinom rast je 12 i 10 posto.
U prvoj polovici godine destinacije na jugu Europe i Mediteranu bilježe značajno povećanje dolaska stranih turista prema istom razdoblju 2019. godine, a najviše se u tome ističu Srbija (rast od 40 posto), Malta (37 posto), Bugarska (29 posto), Portugal (26 posto) i Turska (22 posto).
Dobar je napredak zabilježen u noćenjima stranih gostiju i na sjeveru Europe, pa je tako u Danskoj rast 38 posto, u Norveškoj 18 posto, a u Švedskoj devet posto.
Kad je riječ o povećanju potrošnje turista u prvoj polovici godine, najviše se po rastu ističu Španjolska i Grčka (po 25 posto), Italija (20 posto) i Francuska (16 posto).
Za Hrvatsku, Bugarsku i Rumunjsku se očekuje povećanje prosječnog trajanja boravka stranaca u odnosu na 2023. godinu, što bi onda dovelo i do povećanja zarade od turizma.
U Hrvatskoj je rast stranih gostiju 7,6 posto prema prvoj polovici 2019. godine.
Sve su popularnije i manje poznate destinacije kao što su Crna Gora i Albanija. U Albaniji je broj stranih gostiju u prvih šest mjeseci bio 86 posto veći no u istom razdoblju 2019., a u Crnoj Gori 31 posto.
Predsjednik ETC-a Miguel Sanz izjavio je kako ohrabruje diverzifikacija turističkih odredišta jer to pogoduje i novim destinacijama, a i onima koje postaju pretrpane.
"Štoviše, povećanje broja turističkih dolazaka u manje poznata područja pomoći će malim poduzetnicima koji se još oporavljaju od pandemije i bore s rastućim operativnim troškovima u sadašnjim gospodarskim prilikama", rekao je Sanz.
Sve je popularnije putovanje željeznicom. Od 2019. broj međunarodnih putnika njemačkom nacionalnom tvrtkom Deutsche Bahn povećan je 21 posto, a španjolska tvrtka Renfe izvijestila je da je u šest mjeseci od otvaranja međunarodne veze s Francuskom prodala 500 tisuća karata.