Rudari sedam rudnika koji se nalaze u sastavu koncerna Elektroprivrede BiH, zaprijetili su potpunom obustavom proizvodnje 23. maja, ukoliko ne dobiju novi kolektivni ugovor.
Članovi Upravnog odbora Sindikata radnika rudnika Federacije BiH najavili su za 23. maj generalni štrajk koji će sa sobom donijeti potpunu obustavu proizvodnje u sedam rudnika i to Kreka, Kakanj, Breza, Zenica, Đurđevik, Abid Lolić i Gračanica, prenose federalni mediji.
Sindikati traže "dostojanstven" kolektivni ugovor, kroz koji insistiraju da satnica bude povećana za 20 posto, odnosno sa 2,70 na 3,24 KM, dok su im iz Elektroprivrede BiH ponudili povećanje od osam posto, uz mogućnost smanjenja osnovne plate od 30 posto.
"Osnovni razlog za ovakav potez je neuspjeli pregovarački proces vezano za kolektivni ugovor koji obuhvata oblast rudarstva u Federaciji BiH. Naš prvobitni dokument je istekao 1. maja ove godine, a novi nije donesen zbog neozbiljnog odnosa pregovarača, posebno Elektroprivrede BiH. Mi smo došli do 33. člana i tada je uslijedio zastoj, a moram reći da je prvobitni problem nastao vezano za primjenu ugovora jer su oni tražili da to ne bude od 1. maja, na čemu mi insistiramo", kazao je za portal Klix.ba Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudnika uglja Kreka.
Za potez potpune obustave proizvodnje u rudnicima rudari su posegli i koncem novembra prošle godine, a tada su sa nadležnima uspjeli postići dogovor. Sporazum koji su u decembru potpisali sa Vladom Federacije BiH i Elektroprivredom BiH u određenoj mjeri je realiziran, što zadovoljava radnike u rudnicima.
"Tu je sve jasno i precizno definisano, a realizacija ide s određenim zakašnjenjima za koja nisu krivi vlada ili elektroprivreda, posebno kada je riječ o penzionisanju radnika. Obaveze se uplaćuju pravilnim redoslijedom, cijene uglja su povećane, tako da smo mi u konačnici zadovoljni", kaže Tokić.
Nakon ovog sporazuma Elektroprivreda BiH napravila je značajan skok cijena električne energije, a sve je rezultiralo i parlamentarnom raspravom koja je izrodila zakonska ograničenja u ovoj oblasti. Ipak, potencijalan rast plata u rudnicima lako bi se ponovo mogao preliti na cijene električne energije.
Pomenuti rast cijena električne energije od prije pola godine s velikim kritikama dočekan je kod poslovne zajednice, a nisu bili izostali niti protesti, kao ni prijetnje premještanjem proizvodnje ili čak gašenjem kompanija.