Njemačka je u drugom tromjesečju izašla iz zimske recesije, no bruto domaći proizvod (BDP) je tek stagnirao, što ostavlja otvorenim pitanje zdravlja najvećeg europskog gospodarstva.
BDP je u drugom kvartalu ostao nepromijenjen u odnosu na prethodni kvartal. Analitičari su u prosjeku očekivali minimalan rast od 0,1 posto.
Ipak, revidirane brojke za prethodne kvartale pokazuju da je gospodarski pad bio plići no što se mislilo.
U drugom tromjesečju osobna potrošnja je pomogla da se stabilizira ekonomija. Detaljnije podatke o BDP-u za drugi kvartal tamošnji će savezni statistički zavod objaviti 25. kolovoza.
Objavljeni podaci za Francusku i Španjolsku ranije u petak ostavljaju nešto optimističniju sliku, odnosno upućuju da eurozona možda ipak ne mora dospjeti u recesiju. U Francuskoj je gospodarstvo u drugom tromjesečju raslo 0,5 posto, a u Španjolskoj 0,4 posto na kvartalnoj razini.
Kod Njemačke je problem što su pokazatelji koji se odnose na kretanja u idućim mjesecima, kad je riječ o industrijskoj proizvodnji, dosta nepovoljni. Čak i u sektoru usluga, koji se dosad dobro držao, ima znakova slabljenja.
Tvrtka BASF je objavila u petak da vidi mogući oporavak u proizvodnji kemijske industrije u drugoj polovici godine. Istodobno, druga kemijska tvrtka Clariant rekla je da ne očekuje neki bitniji oporavak u nastavku godine.
Središnja banka u najnovijoj objavi smatra da je oporavak do kraja godine upitniji no što se smatralo u lipnju zbog slabe inozemne potražnje i viših troškova financiranja.
Međunarodni monetarni fond ovoga je tjedna objavio prognoze prema kojima je Njemačka jedina zemlja iz skupine G-7 koja bi ove godine mogla iskusiti pad gospodarstva.
U petak se očekuju i podaci za njemačku srpanjsku inflaciju.