Dok obitelji u idućim tjednima odlaze na godišnji odmor, zračni prijevoznici, hoteli i turoperatori brode kroz još jednu dinamičnu ljetnu sezonu.
No može se primijetiti da se uslijed inflacije, rastućih troškova stanovanja, ali i samih ljetovanja, europski potrošači prilagođavaju odabirom jeftinijih odredišta ili mjeseci za putovanje. Iako nema dvojbe da će nadolazeće razdoblje biti vrhunac uživanja za dobrostojeće putnike, spomenuta promjena navika može biti uvod u svojevrsno obuzdavanje želje za putovanjima.
Otkako su se zemlje nakon pandemije ponovno otvorile, mnogi potrošači su, lišeni užitka putovanja kroz razdoblje COVID-a, tu vrstu potrošnje odlučili staviti ispred drugih oblika iskustva. Tako su možda kupovali jeftinija vina, nisu previše izlazili u restorane ili su manje ulagali u svoje domove kako bi sačuvali mogućnost odlaska na odmor. Kako bi nadoknadili izgubljeno vrijeme, bili su spremni platiti i više za užitak na suncu.
To je, naravno, pogodovalo prihodima zračnih prijevoznika, hotela i online platformi za rezervacije. Ovoga je tjedna Ryanair objavio da je u lipnju imao rekordan broj putnika.
No premda rast cijena hrane i energije usporava, veće kamatne stope znače veće troškove otplate stambenih kredita za, primjerice, oko milijun britanskih kućanstava kod kojih se fiksne kamatne stope ove godine mijenjaju.
Teret viših kamatnih stopa, naravno, neće biti ravnomjerno raspoređen. Stariji i bogatiji potrošači i dalje troše, pa se očekuje da će, kako navodi PricewaterhouseCoopers (PwC), ove godine na odmor potrošiti i više.
Prema istraživanju PwC-a i tjednika Travel Trade Gazette, među turističkim operatorima, najveća je u lipnju bila potražnja u segmentu luksuza i takozvanih premium ponuda, gdje su klijenti manje pogođeni rastom životnih troškova. To se vidi i u izvješćima nekih zrakoplovnih tvrtki kao što je Delta Air Lines, gdje na taj segment putnika otpada tri četvrtine prihoda. Kao kontrast, britanski turoperatori zabrinuti su trendovima među srednjim razredom putnika.
Neke obitelji odgađaju rezerviranje ljetnog odmora kako bi vidjele hoće li ga uopće moći priuštiti. Drugi se pak nadaju da će cijene letova i smještaja pasti ili da će uhvatiti neku povoljnu ponudu u zadnji trenutak.
Ima i drugih čimbenika koji utječu na kasnije rezervacije ove godine. Primjerice, nakon puno otkazanih letova i gužvi u zračnim lukama prošle godine, ima putnika koji čekaju hoće li se nešto slično ponoviti ove godine. Velike vrućine također mogu navesti obitelji da pričekaju jer je jeftinije pržiti se kod kuće no sa sličnim temperaturama na Mediteranu.
Tamo gdje dolazi do rezervacija, vidi se da stanje kućnih proračuna utječe na izbor.
Thomas Cook uprihođuje oko 50 posto ljetnih prihoda iz obiteljskog segmenta. Vidljivo je da se obitelji sada odlučuju za jeftinije destinacije, pa je tako izbor postao Maroko, a ne Mallorca. Otkrivaju se obalne čari na Costa Bravi ili Costa Doradi, gdje su cijene 20 posto niže no na Kanarskim ili Balearskim otocima.
Mnogi izbjegavaju odredišta za koja se zna da traže dobar budžet za provod, kao što su Ibiza, Mykonos ili Marbella.
Slična je slika i kod najma smještaja. Najveći je rast rezervacija za rujan i listopad jer mnogi gosti žele putovati izvan najvrućeg dijela godine s najvećom gužvom i cijenama.
Unatoč svim tim promjenama, vjerojatno je da će idući mjeseci za zrakoplovne tvrtke, hotele i turoperatore biti dobri. No kako rast troškova života utječe na proračune kućanstava i kako su u posljednje dvije godine putovanja imala prioritet u odnosu na druge troškove, turistički sektor ne bi smio računati na beskrajni rast.